Ukrajinci nasazují vycvičené vojáky a zaměřují se na jih. Další týdny rozhodnou

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
27. 7. 2023 18:08
Ukrajina zahájila hlavní úder protiofenzivy a do boje vyslala tisíce vojáků, často vycvičených na Západě. Ve středu informaci americkému deníku New York Times potvrdily nejmenované zdroje z Pentagonu a Bílého domu. Stalo se tak jen pár hodin potom, co Moskva oznámila větší ukrajinské útoky v Záporožské oblasti. Kam přesně ale Kyjev hlavní úder směřuje, není jasné.
Ukrajinský voják v zákopu na frontové linii nedaleko Doněcka.
Ukrajinský voják v zákopu na frontové linii nedaleko Doněcka. | Foto: Reuters

Ukrajina zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu v červnu. Rusové měli na přípravu mnoho měsíců a vytvořili velmi dobře opevněnou linii, kde kromě zákopů jsou i protitankové ježky nebo zaminované pásy půdy. Pro ukrajinské vojáky tak bude hlavním úkolem najít slabé místo a to prolomit.

Pozorovatelé od té doby spekulovali, na které místo se Ukrajinci zaměří. Podle nového zjištění amerického listu New York Times se pokusí postoupit k městu Tokmak na jihu Ukrajiny. Dál by pak měli pokračovat směrem na Melitopol.

Cílem je buď prolomit spojnici okupovaných území na jihu s Krymem, nebo se alespoň k poloostrovu přiblížit tak, aby to stačilo dělostřelectvu. Dobytí této oblasti by zkomplikovalo ruské zásobování i koordinaci jednotek.

Vysoko postavení představitelé Pentagonu v posledních týdnech popsali ukrajinskou strategii jako udržování těch nejlépe vycvičených sil v záloze a zároveň hledání slabých míst v nepřátelské linii, připomíná server Politico. Nyní Kyjev povolal vojáky vycvičené na Západě a také nejmodernější techniku, kterou si doteď schovával.

Zástupci Bílého domu a amerického ministerstva obrany uvedli, že podle informací od ukrajinských představitelů bude nová operace trvat jeden až tři týdny, pokud bude úspěšná. "Je to velká zkouška," řekl jeden z nich. Zda se útok povedl, by mělo být jasné už během několika dnů.

Nejasný útok u Orichivu

O zintenzivnění bojů na jihu Ukrajiny mluví také Rusové. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve středu popsal masivní ukrajinský útok tří ukrajinských praporů včetně tanků jižně od města Orichiv, které leží asi 40 kilometrů od Tokmaku.

Informace se ale rozcházejí. Rusko nejprve tvrdilo, že se útoku zúčastnily tři prapory, tedy asi tři tisíce vojáků. V další zprávě mluvilo o třech brigádách, což je násobně více. Moskva také tvrdí, že se útok podařilo odrazit, ale informaci nejde ověřit. Ani Kyjev nepotvrdil, zda k němu došlo.

Americký Institut pro studium války (ISW) potvrdil, že si ruské zdroje protiřečí o tom, jak situace na místě vypadá. Podle něj pravděpodobně ani Moskva neví, kolik ukrajinských vojáků na místě skutečně bojovalo. Satelitní snímky nicméně ukázaly několik ukrajinských vozidel a jeden tank asi 2,5 kilometru jižně za současnou frontovou linií, což by potvrzovalo, že se jim obranu podařilo alespoň částečně prolomit.

"Brzy se ukáže, zda tento útok umožní Ukrajině změnit současnou dynamiku," uvedl Michael Kofman, vedoucí pracovník nezávislého amerického think-tanku Carnegie Endowment for International Peace.

Američtí představitelé oslovení listem New York Times nicméně varovali, že útok u Orichivu může být jen jakousi přípravnou operací na hlavní úder. Anebo posilou pro doplnění válkou unavených jednotek. Generální štáb ukrajinské armády ve svém denním zpravodajství pouze potvrdil, že se ruské síly v Záporožské oblasti, kde Orcihiv leží, musely začít aktivně bránit. 

Útoky z moře i vzduchu

Oblast kolem Orichivu je nejzápadnější ze tří hlavních os očekávaného úderu. Některé z nově vycvičených a vybavených ukrajinských brigád se zde zapojily do bojů po boku již dlouho fungujících jednotek námořní pěchoty a mechanizované pěchoty.

Silná ruská obrana donutila Ukrajince upravit taktiku. Rusko také útočí na různé části Ukrajiny ze vzduchu a moře. Ve středu například ostřelovalo města po celé Ukrajině, včetně Kyjeva nebo západu země.

Od poloviny července, kdy Rusko odstoupilo od dohody umožňující lodím vyvážet z Ukrajiny obilí a další potraviny, opakovaně bombarduje ukrajinské přístavy u Černého moře. Kreml, jehož námořnictvo zde dominuje, navíc prohlásil, že s jakýmkoli plavidlem směřujícím na Ukrajinu nebo z ní bude zacházeno jako s nepřátelským. 

Znovu u Bachmutu

Přímo na bojišti, podél 600 kilometrů dlouhé linie, jsou ruské jednotky většinou v defenzivě. Na severovýchodě Ukrajiny kolem měst Kupjansk, Svatove a Kreminna se však Rusové nehodlají stáhnout, naopak. S pomocí těžkého dělostřelectva či bezpilotních letounů sami podnikají útočné operace.

"V některých dnech střílejí bez přestání," popsal pro New York Times podplukovník Oleh Matvijčuk, 49letý velitel praporu 100. brigády ukrajinské teritoriální obrany. Kyjev proto část zkušených jednotek musí poslat i na sever, aby pomohl linii ubránit.

Analytici z ISW zaznamenali v posledních týdnech jen nepatrné úspěchy ruských sil v oblasti. Přesto britská vojenská zpravodajská agentura uvedla, že "obnovená aktivita" na severovýchodě podtrhuje důležitost regionu pro Kreml vzhledem k tomu, že přichází ve stejné době, kdy Rusko čelí "značnému tlaku" na jihu.

Boje odpovídají tomu, s čím se Ukrajinci setkali již mnohokrát. Rusko se snaží dosáhnout malých úspěchů, přičemž se spoléhá na velké množství personálu a zbraní, které Ukrajince zaměstnají a vyčerpají. Prolomení ukrajinských linií na severovýchodě a postup k městu Lyman by Kreml mohl prezentovat jako vítězství.

Pokud se však Ukrajincům naopak podařilo udržet vlastní linii a časem postoupit i směrem na Kreminnu, mohli by podle svých velitelů přerušit kritickou ruskou logistickou linii a obejít zadní část Bachmutu. Takový plán ale zatím musí počkat.

Video: Ukrajinský postup bude pomalý s velkými ztrátami. Musíme se s tím smířit, tvrdí bezpečnostní analytik Smetana (21. 6. 2023)

„Ukrajinský postup bude pomalý s velkými ztrátami. Musíme se s tím smířit,“ tvrdí bezpečnostní analytik Michal Smetana | Video: Dominika Perlínová, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy