Ukrajina: Volební vítězství je naše, tvrdí oba tábory

lem
3. 10. 2007 10:00
Ukrajina si na stabilitu počká. Volby řešení nepřinesly
Volební komise v jednom z kyjevských obvodů se chystá přepočítávat další várku hlasů.
Volební komise v jednom z kyjevských obvodů se chystá přepočítávat další várku hlasů. | Foto: Reuters

Kyjev - Zdlouhavé sčítání hlasů ještě stále není ukončeno. Vítězství si však nárokují jak premiér Janukovyč, tak prezident Juščenko spolu s ambiciózní Julijí Tymošenkovou.

Ještě v pondělí ráno to vypadalo, že se parlamentní volby na Ukrajině odbudou bez problémů. Pomalé sčítání hlasů, které pokračuje i třetí den po uzavření volebních místností, ale způsobilo opak: ukrajinský prezident Viktor Juščenko žádá povolební vyšetřování.

V televizním vystoupení varoval před možným zfalšováním výsledků.

"Jsem znepokojen zdlouhavým sčítáním hlasů na východě a jihu Ukrajiny, především v Doněcku, Lugansku, Oděse a Autonomní republice Krym," řekl.

Co teď? Volby řešení nepřinesly

Třetí parlamentní volby v průběhu posledních tří let tak Ukrajině stabilitu nepřinesly. Po sečtení 97 procent hlasů je ve vedení Strana regionů (34,2 procent) dosavadního premiéra Janukovyče, následovaná Blokem Julije Tymošenkové (30,8).

Na třetím místě se drží Naše Ukrajina (14,3) prezidenta Juščenka, se kterým by právě Tymošenková mohla vytvořit koalici.

Juščenko a Tymošenková, kteří se prezentují jako proevropští politici s cílem nasměrovat Ukrajinu do Evropské unie a NATO, mají podporu hlavně na západě země.

Na opačném konci republiky, na východě, se ale rýsuje i jiná možnost: koalici by tu mohl sestavit Janukovyč spolu se třemi menšími stranami.

Občané tu prý věří jemu, a někteří to již dokázali.

Stovky demonstrantů se včera sešly v centru hlavního města, aby premiérovi vyjádřily podporu. "Podpora ze strany ukrajinského lidu dává Straně regionů volnou ruku ve formování nové, úspěšné vlády," tvrdí Janukovyč.

Jak ohnivá Julia oslňuje Ukrajince. Pokaždé znovu

Napětí na Ukrajině, o krásné Julii rozhodnou desetiny

Prezident Viktor Juščenko během interview, ve kterém oznámil rozpuštění ukrajinského parlamentu.
Prezident Viktor Juščenko během interview, ve kterém oznámil rozpuštění ukrajinského parlamentu. | Foto: Reuters

Viktor Juščenko

I když je "prozápadní", narodil se v roce 1954 paradoxně na východě Ukrajiny. Ovšem v zemědělské oblasti Sumy, která leží na severovýchodě u hranic Ruska se mluví ukrajinsky. Po studiu na univerzitě začal působit jako vesnický účetní, ale v sovětském bankovním systému rychle stoupal nahoru. V roce 1993 už za nezávislé Ukrajiny se stal šéfem Národní banky. Pod jeho vedením se systém dostal z hyperinflace a zavedl docela stabilní měnu - hřivny. V roce 1998 se během vlády prezidenta Kučmy stal premiérem. Jenže na rozdíl od Kučmy, kterého lidé neměli rádi, jeho popularita stoupala. Povedlo se mu zařídit, aby platy státních zaměstnanců a penze byly vypláceny včas. Rozpory mezi ním a prezidentem rostly, opozice jej žádala, aby se stal jejím vůdcem. On však oficiálně zůstával na straně prezidenta až do roku 2001, kdy jej Kučma z funkce odstranil. Poté se tedy opravdu stal vůdcem opozice. Během prezidentských voleb proti Viktoru Janukovyčovi sice prohrál, ale po stížnosti na nespravedlivé volby se po tzv. "oranžové revoluci" dostal do čela země. Poté začala jeho popularita opět klesat.

Foto: Reuters

Julia Tymošenková:

Narodila se v roce 1960 v Dněpropetrovsku v rusky mluvící části východní Ukrajiny. Vystudovala ekonomiku a kybernetiku, napsala nejméně 50 vědeckých prací. Přezdívá se jí "plynová princezna" kvůli jejímu atraktivnímu vzhledu a také pro své aktivity v plynárenském průmyslu. Své voliče získává voláním po sociální spravedlnosti. Brojí proti bohatým podnikatelům. V roce 2001 byla obviněna z machinací při obchodu s plynem v 90. letech, Tymošenková je však považovala za politicky zabarvené. Soud ji později zbavil veškerých obvinění. Do povědomí se opět dostala během tzv. "oranžové revoluce". Stala se premiérkou oranžové vlády Viktora Juščenka. Snažila se zprůhlednit privatizaci, ale tím odehnala zahraniční investory. Po osmi měsících byla prezidentem zbavena funkce. Během sporů mezi Juščenkem a Janukovyčem byla hlavní silou, která prezidenta přesvědčila, aby rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby. Premiérkou by se mohla stát opět, pokud oranžová koalice uspěje v dnešních volbách.

Dosavadní premiér Viktor Janukovyč se chystá na pódium okomentovat průběžné volební výsledky své strany.
Dosavadní premiér Viktor Janukovyč se chystá na pódium okomentovat průběžné volební výsledky své strany. | Foto: Reuters

Viktor Janukovyč

Narodil se v 1950 v oblasti Donbass na východě země. Z obtloustlého a hrubého muže se za pomoci amerických poradců proměnil na schopného řečníka, který dokáže zaujmout davy. Je populární hlavně na východě země a na poloostrově Krym. Během svého problémového mládí byl dvakrát zatčen. Za krádež a za napadení. Jeho zástupci to však popírají, nikdy se o těchto případech nenašly žádné dokumenty. Svou kariéru začal v těžební společnosti, získal doktorát z ekonomie a stal se guvernérem Doněcké oblasti. Za vlády Leonida Kučmy mezi léty 2002 a 2004 se stal premiérem. Jeho příznivci v něm vidí schopného manažera, který dokáže udržet stabilitu. Kandidoval v roce 2004 v prezidentských volbách. Podporovalo jej Rusko a po volbách se prohlásil za vítěze. Pak ovšem přišla "oranžová revoluce" a Nejvyšší soud uznal volby za neplatné a vyhlásil nové, ve kterých vyhrál jeho rival Juščenko. V parlamentních volbách v roce 2006 však vyhrála jeho strana a on se stal premiérem. Od té doby si zajistil kontrolu nad ekonomikou a získal klíčové rezorty.

 

Právě se děje

Další zprávy