Živě: Kyjev bouří, nacionalisty u parlamentu krotí policie

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Střety mezi demonstranty a policií před budovou ukrajinského parlamentu v Kyjevě.
Střety mezi demonstranty a policií před budovou ukrajinského parlamentu v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajina má nového ministra obrany, již čtvrtého od únorového pádu prezidenta Viktora Janukovyče.

Dosavadní velitel Národní gardy Stepan Poltorak tvrdí, že ví, jak Ukrajině zajistit mír.

Tamní parlament přijal několik zákonů, které mají přispět k boji s korupcí i daňovými úniky. Před budovou Nejvyšší rady ale dochází k potyčkám mezi policií a nacionalisty.

Z Donbasu přišla zpráva, že tam při útocích separatistů zemřelo sedm vojáků.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:00

Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko v dnešním telefonickém rozhovoru vyjádřili vzájemnou připravenost k nadcházející schůzce, která se má uskutečnit při evropsko-asijském summitu ASEM, který se odehraje v Miláně ve čtvrtek a pátek.

Putin a Porošenko mají v Miláně jednat o sporu, který se vede o dodávky ruského plynu, jednat se má ale také o "možných opatřeních napomáhajících mírovému urovnání" na východě Ukrajiny.

20:33

USA a mezinárodní společenství neuznají žádné separatistické referendum na východě Ukrajiny. Po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem to v Paříži řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Prohlásil také, že východ Ukrajiny musí opustit cizí vojska, stejně tak musí být propuštěni všichni zajatci a znovu nastolena kontrola nad hranicí s Ruskem.

Americký ministr zahraničí John Kerry hovoří po telefonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ze svého hotelu v Káhiře.
Americký ministr zahraničí John Kerry hovoří po telefonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ze svého hotelu v Káhiře. | Foto: Reuters
17.41

Kyjevské úřady uvedly, že informaci o praporu Dněpr-1 prověřují. Doněčtí povstalci ji ale popřeli jako výmysl: "Je to další podvrh, a to slátaný hrubou nití. Těžko si lze představit ruského generála kdesi v Telmanovu."

17:40

Prapor ukrajinských dobrovolníků Dněpr-1 podle listu Ukrajinska pravda oznámil, že v městečku Telmanove, ležícím asi 50 kilometrů od Mariupolu, "zničil ruskou diverzní skupinu". A to prý včetně ruského generála Sergeje Andrejčenka a povstaleckého velitele Andreje Borisova, zvaného Čečenec.

16:51

Dělostřelecká palba v obci Sartana poblíž Mariupolu v Doněcké oblasti na jihovýchodě Ukrajiny si v úterý vyžádala nejméně 7 civilních obětí. Na 15 dalších civilistů utrpělo zranění, hlásí přímo z místa reportérka televize Channel 5 Miroslava Petsaová.

16:13

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát, ruský prezident Vladimir Putin není žádný geniální stratég a na svou agresivní politku doplatí, píše ve svém komentáři reportér Aktuálně.cz Martin Novák. Více čtěte ZDE.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
15:50

Ruský prezident Vladimir Putin připustil možnou revizi stávajícího státního rozpočtu. Přiznal, že bude zřejmě nezbytné snížit výdaje tak, aby se kompenzovaly poklesy příjmů z plynu a ropy.

"Ceny energií jsou dole, a stejně tak klesají i výkupní ceny našich dalších tradičních produktů, takže nemůže vyloučit revizi rozpočtu směrem k snížení výdajů," prohlásil šéf Kremlu během moskevského setkání se zástupci lidskoprávních aktivistů.

Vladimir Putin v Minsku
Vladimir Putin v Minsku | Foto: Reuters
15:33

Rusko je připraveno jednat s Evropskou unií o zóně volného obchodu. Podle agentury Ria Novosti to v úterý prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

"Zůstáváme otevřeni spolupráci s dalšími zeměmi, dalšími regionálními skupinami, jsme připraveni jednat s Evropskou unií o zóně volného obchodu a jsme připraveni pracovat na integračním procesu krok za krokem," řekl ruský ministr zahraničí.

Nově ustanovená Euroasijská ekonomická unie podle něj zahájí své aktivity k prvním lednu příštího roku.

Foto: Reuters
14:16

Kvůli střetům před budovou ukrajinského parlamentu v Kyjevě bylo zadrženo 36 lidí. Na svém twitterovém účtu to uvedl Kyiv Post.

13:26

Server Kyiv Post napsal, že mezi demonstranty před budovou parlamentu jsou placení provokatéři. Několik z nich prý přiznalo, že za účast dostali odměnu 400 ukrajinských hřiven. Mnozí z protestujících se maskují kuklami. Vzduchem létají dýmovnice.

13:12

Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov přerušil kvůli potyčkám před budovou schůzi zákonodárného sboru.

13:01

V Donbasu přišlo za poslední den o život sedm ukrajinských vojáků. Informoval o tom mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

12:55

Účastníci kyjevské demonstrace se podle ukrajinských médií rekrutují z řad stoupenců nacionalistické strany Svoboda a krajně pravicové organizace Pravý sektor.

12:53

V Kyjevě to opět vře. Před budovou parlamentu došlo k potyčkám mezi policií a nacionalisty, kteří slaví Den ukrajinských kozáků. Dav požaduje propuštění politických vězňů.

Podle neověřených zpráv z místa jsou mezi protivládními demonstranty provokatéři. Ozvalo se i několik výstřelů.

Demonstrace nacionalistů v centru Kyjeva se změnila v potyčky s policií.
Demonstrace nacionalistů v centru Kyjeva se změnila v potyčky s policií. | Foto: Reuters
12:38

Nejvyšší rada má napilno. Ukrajinský parlament schválil novelu zákona, která má zabránit daňovým únikům, a to prostřednictvím offshorových společností či firem s nejasnou majetkovou strukturou.

"Éra offshoru na Ukrajině skončila," prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk.

11:03

"Ukrajina potřebuje mír. Jeho garantem mohou být pouze moderní, dobře vycvičené a vybavené ozbrojené síly Ukrajiny," prohlásil nový ministr obrany Poltorak. "Rozumím tomu a vím, co dělat," řekl krátce po přísaze.

Nový ministr obrany Stepan Poltorak během svého projevu v ukrajinském parlamentu. Z povzdálí ho sleduje prezident Petro Porošenko.
Nový ministr obrany Stepan Poltorak během svého projevu v ukrajinském parlamentu. Z povzdálí ho sleduje prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
10:46

Ukrajinský parlament schválil zákon o vytvoření nezávislého protikorupčního úřadu. Zároveň s tím byla přijata tříletá protikorupční strategie.

Komentátoři to označují za historický moment, jelikož korupce patří dlouhodobě k nejpalčivějším problémům Ukrajiny. Právě její potírání si za jednu z priorit vytyčil i prezident Petro Porošenko.

10:06

Prvním ukrajinským ministrem obrany po převratu byl Ihor Teňuch, který nastoupil hned po Janukovyčově pádu.

Po měsíci ho ve funkci nahradil Mychajlo Koval, kterého v červenci vystřídal Valerij Heletej, ostře kritizovaný za srpnovou porážku ukrajinských sil u Ilovajska, kde po obklíčení separatistickými jednotkami zahynulo nejméně sto ukrajinských vojáků.

10:02

Ukrajina má nového ministra obrany. Parlament podle očekávání schválil nominaci dosavadního šéfa Národní gardy Stepana Poltoraka.

09:53

Ruský ropný gigant Gazprom tvrdí, že západní sankce na něj nemají žádný výrazný dopad.

"Skupina pokračuje v posuzování vlivu sankcí, ale v současné době se domnívá, že nebudou významně ovlivňovat finanční situaci či činnost skupiny," napsalo vedení společnosti ve své finanční zprávě.

Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters
09:49

Čtrnáctý říjen se bude nově slavit nikoliv jako Den ukrajinských kozáků, nýbrž jako Den obránců země.

Rozhodl o tom prezident Petro Porošenko, který vydal příslušný dekret. Doposud se stejný svátek slavil 23. února.

09:40

Západní sankce a ruská odpověď na ně v podobě zákazu západních potravin odlehčily od francouzského sýru či polských jablek nejen pultům ruských obchodů.

Dopad sporu zakusili také astronauti na oběžné dráze, kteří jsou teď zbaveni oblíbených lahůdek. Tvrdí to aspoň moskevský list The Moscow Times, psaný v angličtině.

Pohled na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS a Zemi pod ní. Snímek vyfotil jeden ze členů posádky STS-130 z raketoplánu Endeavour krátce poté, co se stroj od ISS odpojil.
Pohled na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS a Zemi pod ní. Snímek vyfotil jeden ze členů posádky STS-130 z raketoplánu Endeavour krátce poté, co se stroj od ISS odpojil. | Foto: Reuters
09:35

Ukrajinský parlament má schválit nového ministra obrany, již čtvrtého od únorového svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Jeho nástupce, Petro Porošenko, navrhl do čela resortu velitele Národní gardy Stepana Poltoraka. Za hlavní důvody nominace prezident označil schopnosti a autoritu generálplukovníka Poltoraka, který Národní gardě velí od jejího březnového vzniku.

09:28

Před prezidentskou kanceláří v Kyjevě se v pondělí shromáždily stovky vojáků Národní gardy, jejíž jednotky donedávna bojovaly na východě Ukrajiny. Od Petra Porošenka žádají, aby vydal nařízení o demobilizaci.

Stěžují si, že přesluhují mnohdy i rok a půl, byť si povinnou službu v ozbrojených silách už dávno odsloužili. Navíc prý pobírají jen 154 hřiven (asi 258 Kč) měsíčně. Nechtějí však peníze, ale domů. K požadavkům patří také ujištění, že za demonstraci nebudou potrestáni.

Foto: Reuters
09:25

Současný úvěrový program, jenž Ukrajině zajišťuje 17 miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu, by měl podle ministra financí Oleksandra Šlapaka stačit. Upozornil ale, že se tak stane pouze v případě, kdy nedojde k významnému zhoršení konfliktu s proruskými separatisty.

Současně rezolutně vyloučil restrukturalizaci dluhu, kterou podle některých analytiků země potřebuje, aby se vyhnula bankrotu.

09:22

Nejprve krátké shrnutí pondělního dění:

Prezident Vladimir Putin údajně vydal rozkaz k odchodu všech ruských vojáků z území Ukrajiny. Tvrdí to alespoň odstupující ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej. Kreml mlčí, jelikož od počátku konfliktu trvá na tom, že v Donbasu žádné vojáky nemá.

Ruský rubl v pondělí klesl vůči jednotné evropské měně na nové historické minimum téměř 51,26 za euro.

09:20

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 10. 2014 22:04
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Musk prodal akcie automobilky Tesla za 6,9 miliardy dolarů

Nejbohatší člověk světa Elon Musk prodal akcie automobilky Tesla v hodnotě 6,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z výkazů pro Americkou komisi pro kontrolu cenných papírů. Agentura Reuters k tomu napsala, že s vidinou právní bitvy se společností Twitter ohledně dohody o jejím převzetí chce Musk zabránit rozprodeji akcií Tesly.

Musk přitom letos v dubnu řekl, že neplánuje další prodej svého podílu Tesly. Stalo se to poté, co prodal akcie v hodnotě 8,6 miliardy dolarů.

Právní experti ovšem tvrdí, že pokud šéf Tesly a společnosti SpaceX prohraje svoji při s Twitterem a bude nucen ho koupit nebo zaplatit vysokou pokutu, je možné, že bude muset prodat další akcie společnosti vyrábějící elektromobily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy