Živě: Ukrajinští gardisté demonstrují, chtějí se vrátit domů

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Povstalci opravují tanky v Doněcku.
Povstalci opravují tanky v Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Neznámí útočníci v noci na pondělí ostřelovali automobil jednoho z vůdců vzpoury na východě Ukrajiny Pavla Gubareva.

Bývalý doněcký "lidový gubernátor", který je dnes šéfem separatistického hnutí Nové Rusko, leží v těžkém stavu v bezvědomí v nemocnici v ruském Rostově na Donu.

K útoku podle povstalecké tiskové agentury Novorossija došlo v Doněcké oblasti na území ovládaném povstaleckými jednotkami. Gubarev cestoval po silnici spojující Doněck s ruským Rostovem, když byl jeho vůz zasažen palbou ze zálohy. Povstalecký vůdce střelbou zraněn nebyl, ztratil ale kontrolu nad vozidlem a auto nabouralo do stromu.

Gubarev se letos v březnu prohlásil "lidovým gubernátorem" Doněcké oblasti, ale v pozdějších bojích se dostal do ukrajinského zajetí a jeho politická hvězda pohasla. V květnu se v rámci výměny zajatců dostal zpátky na Donbas, kde se postavil do čela hnutí Nové Rusko.

Podle ukrajinských médií může být útok na Gubareva součástí soupeření jednotlivých separatistických skupin před místními volbami, které chtějí povstalci uspořádat počátkem listopadu.

Ukrajinu čekají parlamentní volby na konci října, ale separatisté je neuznávají a v listopadu si uspořádají volby vlastní.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:45

Ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak přiznal, že současný úvěrový program v objemu 17 miliard dolarů (369,2 miliardy Kč) od Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro Ukrajinu by měl být postačující, pokud nedojde k významnému zhoršení konfliktu s proruskými separatisty.

Současně rezolutně vyloučil restrukturalizaci dluhu, kterou podle některých analytiků země potřebuje, aby se vyhnula bankrotu.

21:59

Několik stovek vojáků Národní gardy, jejíž jednotky donedávna bojovaly na východě Ukrajiny s proruskými povstalci, demonstrovalo dnes před prezidentskou kanceláří v Kyjevě. Od šéfa státu Petra Porošenka se dožadovali, aby vydat nařízení o demobilizaci.

"Na místě jsou stovky gardistů. Kancelář chrání několik policejních kordonů. O kus dál parkují vozy pro přepravu vězňů, konflikty však nevypukly, obě strany si počínají klidně," vylíčil list Ukrajinska pravda na svém webu. Nicméně i někteří gardisté dorazili v neprůstřelných vestách a s obušky.

Vojáci si stěžují, že si povinnou službu v ozbrojených silách už dávno odsloužili, přesluhují prý už 18 měsíců, ale údajně pobírají jen 154 hřiven (asi 258 Kč) měsíčně. Nechtějí však peníze, ale domů. K požadavkům patří také ujištění, že za demonstraci nebudou potrestáni.

21:17

Ruské ministerstvo zahraničí dnes jako provokaci odsoudilo rozhodnutí estonských úřadů nepovolit vstup do země šéfovi etnologického ústavu ruské akademie věd Valeriji Tiškovovi. "Počínání Tallinnu nezůstane bez odpovědi," pohrozila ruská diplomacie podle agentury TASS. 

Tiškov přiletěl v neděli večer do Tallinnu, ale na letišti se dozvěděl, že mu estonské úřady v pátek zakázaly vstup do země. Noc musel strávit v tranzitním prostoru letiště, než se mohl ranním spojem vrátit do Moskvy. Podle ruského prohlášení byl třiasedmdesátiletý vědec podroben ponižující deportaci.

Důvody svého rozhodnutí Estonci nesdělili, prý mohou být zveřejněny až po 75 letech, uvedlo podle agentury Interfax estonské ministerstvo vnitra.

20:44

Západ by se měl namísto uvalování sankcí vůči Rusku spíše rozhodnout, zda bude, či nebude obchodovat s určitými lidmi, kteří se chovají nevhodně. Měla by to být otázka morálního výběru. I když to zní podobně jako sankce, stejné to není, uvedl dnes v Praze bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij v debatě, kterou pořádalo Forum 2000 společně s Knihovnou Václava Havla.

Rusko a Ukrajina by podle něj měly směřovat na Západ společně.  

Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters
15:40

Necelé dva týdny před mimořádnými parlamentními volbami na Ukrajině si vedení v průzkumech udržuje s velkým odstupem prezidentský Blok Petra Porošenka. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes zveřejnila ukrajinská sociologická společnost Rejtyng. Do jednokomorové sněmovny by se podle průzkumu dostalo sedm politických stran.

 

Porošenkův blok má podle ankety šanci získat hlasy 33,8 procenta lidí, kteří se již rozhodli jít k volbám. Na druhém místě za ním následuje populistická Radikální strana poslance Oleha Ljaška s 12,8 procenty, třetí je Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka s 8,9 procenty hlasů.

 

Pětiprocentní hranici potřebnou ke vstupu do sněmovny by překročila ještě strana Silná Ukrajina bývalého vicepremiéra a finančníka Serhije Tihipka (7,8 procenta), strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové (6,9 procenta), menší strana Svépomoc (5,4 procenta) a Opoziční blok (5,1 procenta), který sdružuje stoupence někdejší vládní Strany regionů. Za branami sněmovny by zůstali komunisté, národně orientovaná strana Svoboda i krajně pravicový Pravý sektor, jemuž průzkum přisuzuje necelá dvě procenta hlasů.

 

Odhodlání jít k volbám vyjádřilo 35 procent dotázaných, dalších 40 procent lidí označilo svou účast za pravděpodobnou.

Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu.
Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu. | Foto: Reuters
14:17

Evropská unie příští týden opět posoudí sankce, které uvalila na Rusko.

13:31

Rusko a Čína v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod nazvaný Síla Sibiře je od září ve výstavbě. Čína má během 30 let dostat 38 miliard krychlových metrů plynu v hodnotě 400 miliard dolarů.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
13:29

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes navrhl jmenovat do funkce ministra obrany velitele Národní gardy Stepana Poltoraka, který by měl nahradit v neděli odvolaného ministra Valerije Heleteje. Po převratu jde o čtvrtého šéfa klíčového resortu obrany. K prezidentovu návrhu se parlament vysloví možná už v úterý.

Devětačtyřicetiletý Poltorak se do čela ukrajinské Národní gardy dostal letos v březnu hned po jejím ustavení. Oddíly Národní gardy podléhají ministerstvu vnitra, jejich jádrem se kromě příslušníků vojsk ministerstva vnitra stali bojovníci domobrany zformované během únorového svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.


Vůdci separatistů operujících na východě země Národní gardu obviňují z válečných zločinů a ze součinnosti s militantními oddíly radikálních ukrajinských nacionalistů z hnutí Pravý sektor.

13:13

Čeští krajané na Ukrajině nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohroženi na životě nebo bezpečnosti. Pokud by byli, měla by se vláda v jejich věci velmi rychle angažovat. Ministerský předseda to dnes řekl v rozhovoru s ČTK. O přesídlení do Česka nedávno požádalo 232 krajanů z Ukrajiny. Prezident Miloš Zeman jejich žádost podpořil.

 

"Pokud jde o volyňské Čechy, samozřejmě Hrad je v mnohem jednodušší pozici, protože on nemusí tu věc prakticky řešit," poznamenal k postoji prezidenta Sobotka. Hrad podle něj jen zveřejní, že dostal dopis, ale konkrétní řešení je na ministerstvech vnitra a zahraničí.

 

 

Ministerský předseda má za to, že nyní je nutné zjistit, co se na Ukrajině skutečně děje, případně, co krajanům hrozí. "Pokud by našim krajanům hrozilo nebezpečí života nebo ohrožení zdraví, pak přirozeně by se česká vláda měla velmi rychle v této věci angažovat. Pokud je to otázka jenom, řekněme, sociální nebo otázka nějaké snahy žít někde jinde mimo Ukrajinu, tak si myslím, že máme dostatek času, abychom ty věci zanalyzovali," uvedl Sobotka.

 

"Pokud vím, tak zatím se nejedná o ohrožení jejich života nebo bezpečnosti," doplnil.

 

 

Foto: Ludvík Hradilek
12:30

Ruský rubl klesl dnes vůči jednotné evropské měně na nové historické minimum téměř 51,26 za euro. Ruská měna je již několik měsíců pod tlakem kvůli ukrajinské krizi a jejím důsledkům na ruskou ekonomiku, ale také kvůli poklesu světových cen ropy a silnému dolaru.

 

Kurz jednotné evropské měny k rublu během dopoledne SELČ překonal dosavadní rekord 51,20 RUB za EUR z letošního března, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym, a vystoupil až na 51,258 RUB za EUR, informovala agentura AFP.

 

Ruská měna po počátečním dnešním oživení začala opět ztrácet i k americkému dolaru poté, co minulý týden v pondělí rubl poprvé v historii prolomil hranici 40 rublů za dolar. Americkou měnu srazily obavy o zdraví světové ekonomiky. Ruská měna ale během dnešního obchodování v Moskvě začala poté rychle oslabovat. Hlavním faktorem, který ji táhl dolů, bylo další zlevnění ropy, důležitého vývozního artiklu Ruska. Cena severomořské ropy Brent se dnes na trzích propadla pod 88 dolarů za barel a dostala se nejníže za skoro čtyři roky.

Ruský rubl
Ruský rubl | Foto: Economia
11:52

Neznámí útoční o víkendu stříleli ve městě Horlivka východně od Doněcka. Jeden muž na následky střelných zranění skončil v nemocnici. Horlivka leží na území separatistů a podle ukrajinských médií tam o vliv soutěží znepřátelené frakce povstalců. Město je baštou proruského radikála Igora Bezlera, známého pod přezdívkou Démon.

Separatisté v ukrajinské Horlivce.
Separatisté v ukrajinské Horlivce. | Foto: Reuters
11:45

Německá kancléřka Angela Merkelová zrušila schůzku s Vladimirem Putinem, naplánovanou na konec října v Soči. Informuje o tom týdeník Der Spiegel.

11:42

Vladimir Putin vydal rozkaz k odchodu všech ruských vojáků z území Ukrajiny. Oznámil to odstupující ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej.

10:34

Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, obviněná v Rusku z podílu na vraždě ruských novinářů na Ukrajině, byla dnes převezena na moskevskou psychiatrickou kliniku k ověření příčetnosti. Oznámila to agentura RIA Novosti s odvoláním na zprávu ruských vyšetřovatelů.

 

Savčenková se podle Moskvy dostala na ruské území letos v červnu jako uprchlice. Zatčena byla proto, že údajně nese podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska, kam jako důstojnice ukrajinského letectva navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli ruští novináři Igor Korneljuk a Anton Vološin.

 

Podle Kyjeva byla Savčenková do Ruska unesena a má být souzena na základě nesmyslného obvinění z vraždy. Absolventka vysoké vojenské školy a účastnice mise v Iráku se již dříve stala na Ukrajině veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika televizních pořadech.

 

Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: InfoResist.org
10:31

Ruský portál pravda.ru zpochybňuje zprávy o tom, že Pavel Gubarev je v nemocnici. Prý to oficiálně nikdo nepotvrdil, ani z vedení takzvané Doněcké lidové republiky. I podle ruského webu je možné, že incident souvisí s volbami. Gubarev je v opozici vůči některým členům současného vedení Doněcké lidové republiky.

10:30

V neděli se odehrávaly těžké boje v Luhanské oblasti. Podle agentury Unian byli zraněni čtyři ukrajinští vojáci při palbě separatistů z raketometů Grad. Bojovníci tzv. Luhanské lidové republiky útočí na armádní kontrolní stanoviště na silnicích na okraji některých vesnic. Jih Luhanské oblasti kontrolují separatisté, zatímco sever má v rukou armáda.

Ukrajinský voják na improvizovaném vojenském vozidle na východě Ukrajiny.
Ukrajinský voják na improvizovaném vojenském vozidle na východě Ukrajiny. | Foto: Reuters
10:17

Australský premiér Tony Abbott slibuje Vladimiru Putinovi na summitu v Miláně "nepříjemné setkání". Píše o tom deník Sydney Morning Herald. "Mám obavy, že náš rozhovor bude velmi složitý," cituje list premiéra. Podle svých slov Putinovi řekne, že Australané na palubě malajsijského boeingu zemřeli kvůli separatistům, které Rusko podporuje a vyzbrojuje.

"Šílený mnich" Tony Abbott
"Šílený mnich" Tony Abbott | Foto: Reuters
10:12

Úplný klid zbraní nastane na východní Ukrajině za několik dní, řekl prezident Petro Porošenko. Ačkoliv příměří vyhlásil už 5. září, na některých místech boje pokračují. Zejména u doněckého letiště.

Porošenko se tento týden má sejít v Miláně s Vladimirem Putinem na summitu G20. Putin v neděli nařídil stažení zhruba 17 tisíc ruských vojáků od hranic s Ukrajinou. Podle Porošenka je pro dodržování příměří nutná kontrola rusko-ukrajinské hranice. Její část ale mají v rukou separatisté.

Foto: Reuters
10:06

Ruská centrální banka vynaložila v uplynulých deseti dnech kolem šesti miliard dolarů na záchranu rublu. Situace je díky tomu pod kontrolou, oznámila dnes guvernérka banky Elvira Nabiullinová. Letos poklesla hodnota ruského rublu vůči dolaru o osmnáct procent. Ruskou ekonomiku zasáhly sankce Evropské unie kvůli Ukrajině, analytici očekávají nižší růst.

10:05

Gubarev se letos v březnu prohlásil "lidovým gubernátorem" Doněcké oblasti, ale v pozdějších bojích se dostal do ukrajinského zajetí a jeho politická hvězda pohasla. V květnu se v rámci výměny zajatců dostal zpátky na Donbas, kde se postavil do čela hnutí Nové Rusko.

Foto: Reuters
10:04

K útoku podle povstalecké tiskové agentury Novorossija došlo v Doněcké oblasti na území ovládaném povstaleckými jednotkami. Gubarev cestoval po silnici spojující Doněck s ruským Rostovem, když byl jeho vůz zasažen palbou ze zálohy. Povstalecký vůdce střelbou zraněn nebyl, ztratil ale kontrolu nad vozidlem a auto nabouralo do stromu.

10:03

Neznámí útočníci v noci na dnešek ostřelovali automobil jednoho z vůdců vzpoury na východě Ukrajiny Pavla Gubareva. Bývalý doněcký "lidový gubernátor", který je dnes šéfem separatistického hnutí Nové Rusko, leží v těžkém stavu v bezvědomí v nemocnici v ruském Rostově na Donu.

10:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 10. 2014 22:51
 

Právě se děje

Další zprávy