Praha - Ukrajina musí hledat nové způsoby, jak se chránit před vnější agresí. Měla by se domáhat především přijetí do Severoatlantické aliance. A zajistit si tak mezinárodní podporu, kdyby byla ohrožena její územní celistvost.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl ukrajinský exministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který žije v Česku jako politických uprchlík.
Novinářská cena 2014
Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.
HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!
"Ukrajina musí hlasitěji klepat na dveře NATO. Už tam měla dávno být," myslí si muž, který působil ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové. "Rusko by se chovalo jinak, kdyby se rakety, jež Severoatlantická aliance chtěla mít v Česku nebo v Polsku, nacházely na území Ukrajiny, poblíž ruských hranic. Také NATO by to ocenilo," řekl.
Usilování o vstup do Aliance je podle něj důležité hlavně za současné situace, kdy "Rusko ukázalo celému světu, že chce diktovat své podmínky a že členství v jakýchkoliv strukturách pro něj není směrodatné".
Krymské selhání
Podle Danylyšyna se Ukrajina dopustila nepřípustné pasivity, když nechala Rusko obsadit Krym. "Částečně to zavinilo i samotné ukrajinské vedení. Je to mimo jiné i důsledek pasivní pozice, která je spíš pozorovatelská," uvedl.
O to důraznější by podle něj měly být kroky, jež musí zamezit realizaci "krymského scénáře" na východě a jihu Ukrajiny.
"Rusko nemá žádný důvod ke vstupu do kontinentální části Ukrajiny. Je však třeba tomu zabránit všemi možnými způsoby," řekl.
"V žádném případě se nesmí opakovat situace, která vznikla na Krymu. Ukrajina musí zůstat unitárním státem. Jen jednotná, celá a silná Ukrajina bude mít perspektivu," tvrdí Danylyšyn.
Zdůraznil, že výzvy k federativnímu rozdělení země jsou nepřípustné. "Za současné situace v zemi nejsou podmínky pro federalizaci. Jednat by se mohlo nanejvýš o rozšíření tzv. rozpočtové autonomie a o přiřčení větších pravomocí regionům, včetně administrativně-správních funkcí," uvedl.
Volby budou
Danylyšyn je přesvědčen, že vývoj v Doněcku či Charkově, kde proruští separatisté vyhlásili v minulých dnech nezávislé republiky, nadcházející prezidentské volby nezmaří. Vedení země ovšem musí podniknout rozhodné kroky, aby zabránilo pokusům o destabilizaci.
"Není třeba vyhlašovat výjimečný stav. Vývoj na jihovýchodě volby neohrožuje. Víc by se však mělo pracovat s vlasteneckými silami, které jsou schopny o jednotu Ukrajiny bojovat," upozorňuje.
Kořeny separatismu, který se nyní aktivizuje na východě a jihu republiky, podle něj nelze hledat na Ukrajině. "Je to importovaný projev, který se musí tvrdě vykořenit," uvedl. Stát by měl proti tomu nasadit všechny prostředky, kterými disponuje, dodal.
"Radikálové jsou všude"
"Lidí, kteří se zasazují o oddělení jednotlivých částí Ukrajiny, není mnoho. Většinou nejde o ukrajinské občany, ale o 'zaslané kozáčky', kteří plní své úkoly a kteří musí být lokalizováni," míní Danylyšyn. Podle něj by se mělo více využívat osvěty.
"Lidem by se měla více vysvětlovat situace, která v zemi nastala. V každém regionu jsou zdravé vlastenecké síly, které je třeba mobilizovat," tvrdí ukrajinský politik.
Radikálních sil, které se zviditelnily během revolučních změn na Ukrajině, se svět podle Danylyšyna bát nemusí. "U moci jsou síly, které jsou zastoupeny v parlamentu. Byly řádně zvoleny v parlamentních volbách," uvedl.
Upozornil také, že "radikálové jsou ve všech zemích". "Všechny politické síly na Ukrajině nicméně působí v mezích ukrajinských zákonů. Pokud by tomu tak nebylo, nebyly by zaregistrovány," konstatoval.