"Aby si lidstvo pamatovalo." Ukrajina chce zařadit Černobyl na seznam UNESCO

Radioaktivní pohřebiště či beznaděj v zakázané zóně. Fotograf dokumentuje Černobyl
Čtvrtý blok černobylské jaderné elektrárny vybuchl 26. dubna 1986 přesně v jednu hodinu dvacet tři minut po půlnoci. Vědci vypočítali, že trosky reaktoru vyletěly více než kilometr vysoko a radioaktivní mrak zamořil velké části Evropy, zejména Běloruska, Ukrajiny a Ruska. Mnoho tisíc vojáků Rudé armády bylo použito jako živých "biorobotů" a donuceno, aby v podmínkách obrovské radiace uklízeli střechu 3. bloku od zbytků jaderného paliva. Dalších více než 600 000 takzvaných likvidátorů pracovalo při úklidových pracích a na výstavbě sarkofágu, který později přikryl havarovaný reaktor (snímek je z roku 2005). Dnes je původní komín odřezán a sarkofág překryt jakýmsi obrovským hangárem.
Symboly radioaktivního nebezpečí blízko černobylského sarkofágu označují místa s vysokou úrovní radiace (situace v roce 2005).
Nemocnice v Pripjati, kam byli v prvních hodinách odváženi hasiči a pracovníci elektrárny, kteří dostali obrovské dávky záření.
Lístek z kalendáře s datem 26. dubna 1986 v nemocnici, kde ošetřili první raněné. Na poslední týden dubna lékaři připravovali velkou očkovací akci. V neděli 27. dubna bylo však celé město evakuováno a lékaři už se nikdy nevrátili zpět. Zobrazit 41 fotografií
Foto: Václav Vašků
ČTK ČTK
14. 12. 2020 16:52
Ukrajina chce zažádat o zařazení černobylské elektrárny na seznam Světového dědictví UNESCO. Řekl to v pondělí během návštěvy komplexu elektrárny ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko. "Mnoho míst černobylského komplexu by mohlo být zachováno, aby si lidstvo pamatovalo, co se nám tady stalo," uvedl podle agentury Ukrinform Tkačenko na místě někdejší jaderné katastrofy.

Ukrajina si posledních čtrnáct let vždy 14. prosince připomíná takzvané černobylské likvidátory, kteří bojovali s následky havárie a následného výbuchu čtvrtého reaktoru v dubnu 1986 v tehdy ještě sovětské jaderné elektrárně. Do 14. prosince téhož roku vyrostl nad ruinami po reaktoru první ochranný sarkofág, přiblížila agentura DPA. Ukrajina později vybudovala nad zničeným reaktorem nový kryt.

Černobylská havárie kontaminovala více než 200 tisíc kilometrů čtverečních evropského území. Radioaktivní spad nejvíce zasáhl blízké Bělorusko, vítr ho donesl ale i do Československa. Tisíce lidí v důsledku ozáření zemřely, statisíce sovětské úřady nuceně evakuovaly.

Elektrárna a nedaleké opuštěné město Pripjať se v posledních letech staly turistickou atrakcí, zejména po kritiky oceňovaném televizním seriálu společnosti HBO, jenž se věnuje havárii. Letošní opatření proti šíření koronaviru Černobyl nicméně oblast uzavřela.

Ukrajina má dosud sedm míst na seznamu Světovém dědictví UNESCO, připomíná server Ukrinform. Mimo jiné je na něm zařazen pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra v ukrajinské metropoli nebo katedrála svaté Sofie, která se rovněž nachází v Kyjevě.

Video: Vyhořelé jaderné palivo z Černobylu se vydalo na cestu

První kontejner s vyhořelým jaderným palivem z černobylské jaderné elektrárny převezli do modernějšího skladu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy