Kyjev - Evropané podle průzkumů veřejného mínění dávali před americkými prezidentskými volbami jednoznačně přednost Baracku Obamovi.
Ve dvou zemích - Gruzii a Ukrajině - to ale tak jednoznačné nebylo a není.
Oba státy by rády zamířily do NATO. A někteří tamější politici by raději v Bílém domě viděli "ráznějšího" a více protiruského Johna McCaina.
Stoupenci vstupu do aliance v obou zemích míní, že s McCainem v zádech by se tlakům Ruska čelilo lépe, než tomu bude s Obamou.
"Řekl bych, že Obama bude dělat politiku v tradičních intencích Demokratické strany. To znamená, že dobré vztahy s Ruskem bude považovat za nejdůležitější z celé východní Evropy. Naše vyhlídky nyní nejsou nejlepší. Je otázkou, jak a do jaké míry bude Obama ochoten hájit samostatnost a suverenitu Ukrajiny," řekl rozhlasové stanici Svobodná Evropa bývalý ukrajinský velvyslanec ve Washingtonu Jurij Ščerbak.
Na Ukrajině zdaleka ne všichni touží po sbližování se Západem na úkor vztahů s Ruskem. Strana regionů expremiéra Viktora Janukovyče reprezentuje hlavně zájmy rusky hovořících obyvatel východu země, kteří se k členství v alianci stavějí záporně.
Ani průzkumy veřejného mínění zatím nevyznívají na Ukrajině příliš přesvědčivě ve prospěch členství v Severoatlantické alianci.
Ruský premiér Vladimir Putin na jednom z posledních setkání s Georgem Bushem údajně pohrozil, že Moskva si může dělat nárok na východní část Ukrajiny včetně Krymu, pokud Kyjev napře svoji politiku výhradně na Západ a bude trvat na členství v NATO.
V Gruzii má vstup do aliance větší podporu než na Ukrajině, ale srpnový válečný konflikt s Ruskem šance Tbilisi spíše oddálil.
Gruzínci nemají z výsledků amerických voleb velkou radost. McCain totiž ve válce snad nejvíce ze všech politiků v NATO podporoval Gruzii.
Už 13.srpna - pět dní po začátku konfliktu - telefonicky hovořil s prezidentem Michailem Saakašvilim a veřejně jej nazýval "velkým gruzínským vůdcem". Telefonicky pak spolu mluvili ještě mnohokrát.
Rusko chtěl vyloučit z jednání skupiny zemi G8 a na jeho odpor k rozšiřování aliance nhodlal brát sebemenší ohled.
Navíc jeho hlavní poradce pro zahraniční politiku Randy Scheunemann působil v minulosti jako oficiální a placený lobbyista ve službách gruzínské vlády.
Nicméně i Obama před volbami tvrdil, že je pro rozšíření NATO a že i on počítá s Ukrajinou a Gruzií.