Ukrajina a Gruzie nejásají. Kvůli Rusku chtěly McCaina

Martin Novák Martin Novák
17. 11. 2008 12:51
Zastánci vstupu do NATO se bojí Obamovy mírnosti k Rusům
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v kostele během nedávné návštěvy Říma. Juščenko je velkým zastáncem vstupu Ukrajiny do NATO a v srpnové válce podpořil Gruzii proti Rusku.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v kostele během nedávné návštěvy Říma. Juščenko je velkým zastáncem vstupu Ukrajiny do NATO a v srpnové válce podpořil Gruzii proti Rusku. | Foto: Reuters

Kyjev - Evropané podle průzkumů veřejného mínění dávali před americkými prezidentskými volbami jednoznačně přednost Baracku Obamovi.

Ve dvou zemích - Gruzii a Ukrajině - to ale tak jednoznačné nebylo a není.

Oba státy by rády zamířily do NATO. A někteří tamější politici by raději v Bílém domě viděli "ráznějšího" a více protiruského Johna McCaina.

Stoupenci vstupu do aliance v obou zemích míní, že s McCainem v zádech by se tlakům Ruska čelilo lépe, než tomu bude s Obamou.

"Řekl bych, že Obama bude dělat politiku v tradičních intencích Demokratické strany. To znamená, že dobré vztahy s Ruskem bude považovat za nejdůležitější z celé východní Evropy. Naše vyhlídky nyní nejsou nejlepší. Je otázkou, jak a do jaké míry bude Obama ochoten hájit samostatnost a suverenitu Ukrajiny," řekl rozhlasové stanici Svobodná Evropa bývalý ukrajinský velvyslanec ve Washingtonu Jurij Ščerbak.

John McCain měl ke gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu velmi blízko.
John McCain měl ke gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu velmi blízko. | Foto: Reuters

Na Ukrajině zdaleka ne všichni touží po sbližování se Západem na úkor vztahů s Ruskem. Strana regionů expremiéra Viktora Janukovyče reprezentuje hlavně zájmy rusky hovořících obyvatel východu země, kteří se k členství v alianci stavějí záporně.

Ani průzkumy veřejného mínění zatím nevyznívají na Ukrajině příliš přesvědčivě ve prospěch členství v Severoatlantické alianci.

Ruský premiér Vladimir Putin na jednom z posledních setkání s Georgem Bushem údajně pohrozil, že Moskva si může dělat nárok na východní část Ukrajiny včetně Krymu, pokud Kyjev napře svoji politiku výhradně na Západ a bude trvat na členství v NATO.

V Gruzii má vstup do aliance větší podporu než na Ukrajině, ale srpnový válečný konflikt s Ruskem šance Tbilisi spíše oddálil.

Srpnová ukrajinská demonstrace na podporu Gruzie v dobe války s Ruskem.
Srpnová ukrajinská demonstrace na podporu Gruzie v dobe války s Ruskem. | Foto: Reuters

Gruzínci nemají z výsledků amerických voleb velkou radost. McCain totiž ve válce snad nejvíce ze všech politiků v NATO podporoval Gruzii.

Už 13.srpna - pět dní po začátku konfliktu - telefonicky hovořil s prezidentem Michailem Saakašvilim a veřejně jej nazýval "velkým gruzínským vůdcem". Telefonicky pak spolu mluvili ještě mnohokrát.

Rusko chtěl vyloučit z jednání skupiny zemi G8 a na jeho odpor k rozšiřování aliance nhodlal brát sebemenší ohled.

Navíc jeho hlavní poradce pro zahraniční politiku Randy Scheunemann působil v minulosti jako oficiální a placený lobbyista ve službách gruzínské vlády.

Nicméně i Obama před volbami tvrdil, že je pro rozšíření NATO a že i on počítá s Ukrajinou a Gruzií.

 

Právě se děje

Další zprávy