Uganda proti AIDS. Začíná vyrábět vlastní léky

lem
8. 10. 2007 14:05
Země už nechce být závislá na dovozu z ciziny
Vědci předpokládají, že do dvaceti let bude virem HIV infikováno sto milionů lidí. Zastavit šíření se nedaří, ačkoli od jeho objevení už letos uplynulo čtvrt století.
Vědci předpokládají, že do dvaceti let bude virem HIV infikováno sto milionů lidí. Zastavit šíření se nedaří, ačkoli od jeho objevení už letos uplynulo čtvrt století. | Foto: Reuters

Kampala - Uganda se rozhodla postavit vlastní továrnu na výrobu léků proti viru HIV a AIDS. Nižší cenou chce zpřístupnit léčbu širokým masám.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má potřebné medikamenty k dispozici jen 41 procent Uganďanů trpících nemocí AIDS. Nová továrna v hlavním městě Kampale by měla situaci v zemi radikálně zlepšit.

Do příštího roku bude léků dost

Antiretrovirální léky a antimalarika domácí výroby budou k dostání již od ledna, řekl BBC ugandský ministr zdravotnictví Stephen Malinga. Výroba má zajistit dostatek vlastních léků a nezávislost země na dovozu.

Jako problematická se ale může ukázat distribuce léčiv k pacientům.

"Výzvou je, aby šla výroba ruku v ruce s dobrým distribučním systémem, který zaručí, že se léky dostanou do všech koutů země," uvedl Leonard Omello z organizace ActionAid International.

Ugandský dovozce léků Quality Chemicals na výrobě léků spolupracuje s jednou z největších farmaceutických firem - s indickou společností Cipla.

"Uganďané budou mít přístup k dodávkám léků, které budou levnější, protože se nám podaří eliminovat cenu za dopravu z cizích zemí," doufá ministr Malinga. "Cílem je vyvážet léky také do ostatních afrických zemí," dodává.

Uganda vede Afriku

Dosud vyráběla část léků proti viru HIV Jihoafrická republika, ale teprve Uganda bude v tomto ohledu, pokud se záměr podaří, zcela nezávislá na dovozu ze zahraničí. K podobným krokům se ale v blízké budoucnosti chystají i další africké země: Ghana, Tanzanie či Etiopie.

Subsaharská Afrika má s onemocněním HIV/AIDS a malárií vůbec největší problémy na světě. Nakaženy tu jsou miliony lidí a léky se dostanou pouze k malému zlomku z nich. Prevence téměř neexistuje.

ČTĚTE VÍCE: Malárie už zabíjí každých 30 vteřin

 

Právě se děje

Další zprávy