Údajný nacistický dozorce převezen z USA do Německa

Naďa Straková
12. 5. 2009 9:35
John Demjanjuk se měl za války podílet na smrti 29 tisíců Židů. Čeká jej za to soud

Cleveland - John Demjanjuk definitivně prohrál souboj o vydání do Německa, kde má být souzen za zločiny spáchané během druhé světové války.

Děvětaosmdesátiletý muž byl dnes převezen na palubě letadla ze Spojených států do Mnichova poté, co americké úřady s konečnou platností zamítly argumenty jeho právníků, že je příliš nemocný na to, aby tuto cestu a následný soudní proces mohl podstoupit.

Německá prokuratura jej obviňuje z toho, že pracoval jako dozorce v nacistickém vyhlazovacím táboře a podílel se na smrti 29 tisíců Židů. 

Podle německého vyšetřovatele nacistických zločinů Kurta Schrimma existují dokonce důkazy o tom, že Demjanjuk Židy osobně vodil do plynových komor.

Několikatýdenní právní spor skončil ve čtvrtek, kdy se Nejvyšší soud odmítl Demjanjukovou novou žádostí zabývat. Sanitka ho v pondělí přepravila z jeho bydliště v Ohiu do přistěhovaleckého úřadu v Clevelandu.

Právní tahanice

Demjanjuk měl být deportován už v březnu, ale místo toho přišla několikakolová právní tahanice o vydání bývalého automechanika, který se do Spojených států přistěhoval po druhé světové válce.

Už počátkem března americký imigrační soud ve Virginii zrušil vyžádaný odklad deportace. O 14 dní později přišlo naopak pozastavení převozu letos devětaosmdesátiletého důchodce - a to jen pár hodin poté, co ho zadrželi pracovníci imigrační služby.

Americký odvolací soud v Ohiu pak 1. května zrušil toto rozhodnutí federálního soudu, jenž deportaci pozastavil na poslední chvíli.

O vydání Demjanjuka v březnu požádal německý centrální úřad pro objasňování nacistických zločinů, který ho chce postavit před soud. Úřad tvrdí, že má dostatečné důkazy pro to, aby Demjanjuka usvědčil z podílu na smrti ve vyhlazovacím táboře Sobibor, který se dnes nachází na polském území.

Demjanjukovi obhájci od počátku tvrdili, že je na deportaci již starý. Údajně má problémy s páteří, ledvinami, trpí anémií a obecně je velmi slabý na to, aby mohl podstoupit cestu za oceán.

Odvolací soudci ale po předložení zprávy o jeho zdravotním stavu rozhodli, že mu postačí, když bude mít při transportu odpovídající péči; pak prý nehrozí poškození zdraví. Už dřív vláda předložila jako důkaz video, na kterém se prochází bez pomoci.

Já  otce znám, není to vrah

Důchodce ze státu Ohio, původem z Ukrajiny, však veškerá obvinění z podílení se na holokaustu popírá. Tvrdí, že ho v roce 1941 najala Rudá armáda, o rok později padl do zajetí německé armády a od té doby až do roku 1944 byl držen v německých táborech.

V roce 1988 ho izraelský soud odsoudil k trestu smrti, který mu však byl později zrušen. V roce 2002 mu americké úřady zrušily občanství s odůvodněním, že před nimi v roce 1952 při příjezdu do země utajil informaci, že během druhé světové války pracoval ve třech koncentračních táborech.

O deportaci do Německa bylo rozhodnuto již v prosinci 2006, ale kvůli prodlužovaným soudním řízení byla neustále odkládána.

John Demjanjuk mladší řekl nedávno BBC, že pokud by „tato šílená a nehumánní akce" (=deportace) nebyla pozastavena, jeho otec by v Německu nejspíše zemřel v nemocnici, aniž by se soudu mohl zúčastnit. 

 

Právě se děje

Další zprávy