U Stalina: Schwarzenberg na cestě, která Rusy nepotěší

Tereza Šídlová
13. 5. 2011 11:21
Česko dlouhodobě podporuje Gruzii, i když to vyvolává pnutí ve vztazích s Ruskem
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Tbilisi/Gori (od naší zvláštní zpravodajky) - "Dost ovlivnil můj život, tak bych to rád viděl," poznamenal nedaleko rodiště sovětského diktátora Josifa Stalina v gruzínském Gori český vicepremiér Karel Schwarzenberg. Jak známo, jeho rodina musela po domácím komunistickém puči v roce 1948 opustit Československo.

Český ministr zahraničí je v Gruzii na návštěvě, během níž se má setkat se všemi klíčovými představiteli země, která ještě před třemi lety válčila s Ruskem.

V okamžiku, kdy Schwarzenberg pronáší větu upomínající na nechvalnou minulost komunistického bloku, se jeho delegace nachází jen pár kilometrů od administrativní hranice se separatistickou Jižní Osetií. Tedy v místech, kde v roce 2008 bojovali s Rusy.

Česká vláda tehdy stála na straně Gruzie. Dnes hranici kontrolují Rusové, na pomezí žijí rozdělené rodiny a na gruzínské straně osetští uprchlíci obývají geometrické řady domů v uprchlické vesnici, kde pomáhá za státní peníze i česká Charita.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili svého času přirovnal ruské počínání v Jižní Osetii k sovětské okupaci Československa v roce 1968. Česko-gruzínské vztahy jsou bližší, než se možná všeobecně ví.

Přísně střežený Stalin

Přestože se Gruzie po osamostatnění od Sovětského svazu snaží odrážet ruský vliv a sledovat prozápadní kurz, svého nejslavnějšího rodáka Josifa Stalina ale místní neskrývají.

Jeho rodný dům dnes obklopuje rozsáhlý park, podle všeho oblíbené místo místních zamilovaných. Ale nejen to. Původní skromné stavení je totiž obehnané snad chrámovým sloupořadím.

Pod kamenem se skrývá jedna zpřístupněná místnost s postelí a stolem. Muzeum tu je zřízeno od roku 1936.

Při prohlídce mrazí i otrlého českého návštěvníka, který je z pražských ulic zvyklý na suvenýry připomínající roky komunismu a studenou válku.

Talíře s diktátorem

Ve vstupní hale pod sochou Stalina a jeho státnickým portrétem člověka uvítá hosteska oblečená do rudoarmějské uniformy. V tradičním muzejním "shopu" člověk narazí na zmenšené busty Stalina, v nabídce nechybí ani vyřezávaný pohár či talíř s diktátorovou podobenkou.

Socha sovětského diktátora Stalina v parku před jeho obestavěným rodným domem.
Socha sovětského diktátora Stalina v parku před jeho obestavěným rodným domem. | Foto: Tereza Šídlová

"Chtěl jsem to jen vidět. Taky jsem jednou jel do Braunau (rodiště Adolfa Hitlera), abych se na tamější rodný dům podíval, tak jsem je musel vidět oba," řekl po návštěvě Schwarzenberg. Ke zjevné nemizící pietě místa ministr poznamenal, že Stalin zůstává nejznámějším rodákem země. "Marná sláva," podotkl český šéfdiplomat.

O nevyrovnaném vztahu místních k diktátorovi svědčí i socha Stalina uchovaná v muzeu. Z náměstí v Gori ji místní nechali strhnout a přesunout do muzea až loni - a to za poměrně emotivních diskuzí.

Česko-gruzínská vazba

Schwarzenberg do Gruzie přijíždí jako vítaný host.

Tři roky od rusko-gruzínského konfliktu v Jižní Osetii zůstává Česko jednou z mála aktivních zemí, která rusko-gruzínské spory nepouští z dohledu.

Uvnitř muzea.
Uvnitř muzea. | Foto: Tereza Šídlová

"Česko a Gruzii spojují vzájemné sympatie," řekl ministr novinářům ještě před přistáním na gruzínské půdě. Mnozí Češi si možná vybaví gruzínský koňak uznávaný v dobách komunismu, ministr ale zmiňuje jiná pojítka: třeba i turismus z doby socialismu, ale také zkušenosti z okupace a z osamostatnění se z moskevských nároků.

Jeho cestu Gruzií lemuje jedno hlavní téma - podpora gruzínské svrchovanosti. Ministr navštívil hranici s Jižní Osetiií, v pátek ho čeká schůzka s ministrem zahraničí, premiérem i prezidentem. Navštíví ale také muzeum sovětské okupace nebo položí věnce na hrob, který uctívá i oběti posledního rusko-gruzínského konfliktu.

Gruzínci umí ocenit zastání na mezinárodní půdě. Lze to doložit i jedním detailem z ulic hlavního města Tbilisi, tam je dnes mimochodem ulice pojmenovaná po tragicky zesnulém polském prezidentu Lechu Kaczynském, který se v roce 2008 silně diplomaticky angažoval ve prospěch Gruzie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy