U Stalina: Schwarzenberg na cestě, která Rusy nepotěší

Tereza Šídlová
13. 5. 2011 11:21
Česko dlouhodobě podporuje Gruzii, i když to vyvolává pnutí ve vztazích s Ruskem
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Tbilisi/Gori (od naší zvláštní zpravodajky) - "Dost ovlivnil můj život, tak bych to rád viděl," poznamenal nedaleko rodiště sovětského diktátora Josifa Stalina v gruzínském Gori český vicepremiér Karel Schwarzenberg. Jak známo, jeho rodina musela po domácím komunistickém puči v roce 1948 opustit Československo.

Český ministr zahraničí je v Gruzii na návštěvě, během níž se má setkat se všemi klíčovými představiteli země, která ještě před třemi lety válčila s Ruskem.

V okamžiku, kdy Schwarzenberg pronáší větu upomínající na nechvalnou minulost komunistického bloku, se jeho delegace nachází jen pár kilometrů od administrativní hranice se separatistickou Jižní Osetií. Tedy v místech, kde v roce 2008 bojovali s Rusy.

Česká vláda tehdy stála na straně Gruzie. Dnes hranici kontrolují Rusové, na pomezí žijí rozdělené rodiny a na gruzínské straně osetští uprchlíci obývají geometrické řady domů v uprchlické vesnici, kde pomáhá za státní peníze i česká Charita.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili svého času přirovnal ruské počínání v Jižní Osetii k sovětské okupaci Československa v roce 1968. Česko-gruzínské vztahy jsou bližší, než se možná všeobecně ví.

Přísně střežený Stalin

Přestože se Gruzie po osamostatnění od Sovětského svazu snaží odrážet ruský vliv a sledovat prozápadní kurz, svého nejslavnějšího rodáka Josifa Stalina ale místní neskrývají.

Jeho rodný dům dnes obklopuje rozsáhlý park, podle všeho oblíbené místo místních zamilovaných. Ale nejen to. Původní skromné stavení je totiž obehnané snad chrámovým sloupořadím.

Pod kamenem se skrývá jedna zpřístupněná místnost s postelí a stolem. Muzeum tu je zřízeno od roku 1936.

Při prohlídce mrazí i otrlého českého návštěvníka, který je z pražských ulic zvyklý na suvenýry připomínající roky komunismu a studenou válku.

Talíře s diktátorem

Ve vstupní hale pod sochou Stalina a jeho státnickým portrétem člověka uvítá hosteska oblečená do rudoarmějské uniformy. V tradičním muzejním "shopu" člověk narazí na zmenšené busty Stalina, v nabídce nechybí ani vyřezávaný pohár či talíř s diktátorovou podobenkou.

Socha sovětského diktátora Stalina v parku před jeho obestavěným rodným domem.
Socha sovětského diktátora Stalina v parku před jeho obestavěným rodným domem. | Foto: Tereza Šídlová

"Chtěl jsem to jen vidět. Taky jsem jednou jel do Braunau (rodiště Adolfa Hitlera), abych se na tamější rodný dům podíval, tak jsem je musel vidět oba," řekl po návštěvě Schwarzenberg. Ke zjevné nemizící pietě místa ministr poznamenal, že Stalin zůstává nejznámějším rodákem země. "Marná sláva," podotkl český šéfdiplomat.

O nevyrovnaném vztahu místních k diktátorovi svědčí i socha Stalina uchovaná v muzeu. Z náměstí v Gori ji místní nechali strhnout a přesunout do muzea až loni - a to za poměrně emotivních diskuzí.

Česko-gruzínská vazba

Schwarzenberg do Gruzie přijíždí jako vítaný host.

Tři roky od rusko-gruzínského konfliktu v Jižní Osetii zůstává Česko jednou z mála aktivních zemí, která rusko-gruzínské spory nepouští z dohledu.

Uvnitř muzea.
Uvnitř muzea. | Foto: Tereza Šídlová

"Česko a Gruzii spojují vzájemné sympatie," řekl ministr novinářům ještě před přistáním na gruzínské půdě. Mnozí Češi si možná vybaví gruzínský koňak uznávaný v dobách komunismu, ministr ale zmiňuje jiná pojítka: třeba i turismus z doby socialismu, ale také zkušenosti z okupace a z osamostatnění se z moskevských nároků.

Jeho cestu Gruzií lemuje jedno hlavní téma - podpora gruzínské svrchovanosti. Ministr navštívil hranici s Jižní Osetiií, v pátek ho čeká schůzka s ministrem zahraničí, premiérem i prezidentem. Navštíví ale také muzeum sovětské okupace nebo položí věnce na hrob, který uctívá i oběti posledního rusko-gruzínského konfliktu.

Gruzínci umí ocenit zastání na mezinárodní půdě. Lze to doložit i jedním detailem z ulic hlavního města Tbilisi, tam je dnes mimochodem ulice pojmenovaná po tragicky zesnulém polském prezidentu Lechu Kaczynském, který se v roce 2008 silně diplomaticky angažoval ve prospěch Gruzie.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy