U Stalina: Schwarzenberg na cestě, která Rusy nepotěší

Tereza Šídlová
13. 5. 2011 11:21
Česko dlouhodobě podporuje Gruzii, i když to vyvolává pnutí ve vztazích s Ruskem
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Tbilisi/Gori (od naší zvláštní zpravodajky) - "Dost ovlivnil můj život, tak bych to rád viděl," poznamenal nedaleko rodiště sovětského diktátora Josifa Stalina v gruzínském Gori český vicepremiér Karel Schwarzenberg. Jak známo, jeho rodina musela po domácím komunistickém puči v roce 1948 opustit Československo.

Český ministr zahraničí je v Gruzii na návštěvě, během níž se má setkat se všemi klíčovými představiteli země, která ještě před třemi lety válčila s Ruskem.

V okamžiku, kdy Schwarzenberg pronáší větu upomínající na nechvalnou minulost komunistického bloku, se jeho delegace nachází jen pár kilometrů od administrativní hranice se separatistickou Jižní Osetií. Tedy v místech, kde v roce 2008 bojovali s Rusy.

Česká vláda tehdy stála na straně Gruzie. Dnes hranici kontrolují Rusové, na pomezí žijí rozdělené rodiny a na gruzínské straně osetští uprchlíci obývají geometrické řady domů v uprchlické vesnici, kde pomáhá za státní peníze i česká Charita.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili svého času přirovnal ruské počínání v Jižní Osetii k sovětské okupaci Československa v roce 1968. Česko-gruzínské vztahy jsou bližší, než se možná všeobecně ví.

Přísně střežený Stalin

Přestože se Gruzie po osamostatnění od Sovětského svazu snaží odrážet ruský vliv a sledovat prozápadní kurz, svého nejslavnějšího rodáka Josifa Stalina ale místní neskrývají.

Jeho rodný dům dnes obklopuje rozsáhlý park, podle všeho oblíbené místo místních zamilovaných. Ale nejen to. Původní skromné stavení je totiž obehnané snad chrámovým sloupořadím.

Pod kamenem se skrývá jedna zpřístupněná místnost s postelí a stolem. Muzeum tu je zřízeno od roku 1936.

Při prohlídce mrazí i otrlého českého návštěvníka, který je z pražských ulic zvyklý na suvenýry připomínající roky komunismu a studenou válku.

Talíře s diktátorem

Ve vstupní hale pod sochou Stalina a jeho státnickým portrétem člověka uvítá hosteska oblečená do rudoarmějské uniformy. V tradičním muzejním "shopu" člověk narazí na zmenšené busty Stalina, v nabídce nechybí ani vyřezávaný pohár či talíř s diktátorovou podobenkou.

Socha sovětského diktátora Stalina v parku před jeho obestavěným rodným domem.
Socha sovětského diktátora Stalina v parku před jeho obestavěným rodným domem. | Foto: Tereza Šídlová

"Chtěl jsem to jen vidět. Taky jsem jednou jel do Braunau (rodiště Adolfa Hitlera), abych se na tamější rodný dům podíval, tak jsem je musel vidět oba," řekl po návštěvě Schwarzenberg. Ke zjevné nemizící pietě místa ministr poznamenal, že Stalin zůstává nejznámějším rodákem země. "Marná sláva," podotkl český šéfdiplomat.

O nevyrovnaném vztahu místních k diktátorovi svědčí i socha Stalina uchovaná v muzeu. Z náměstí v Gori ji místní nechali strhnout a přesunout do muzea až loni - a to za poměrně emotivních diskuzí.

Česko-gruzínská vazba

Schwarzenberg do Gruzie přijíždí jako vítaný host.

Tři roky od rusko-gruzínského konfliktu v Jižní Osetii zůstává Česko jednou z mála aktivních zemí, která rusko-gruzínské spory nepouští z dohledu.

Uvnitř muzea.
Uvnitř muzea. | Foto: Tereza Šídlová

"Česko a Gruzii spojují vzájemné sympatie," řekl ministr novinářům ještě před přistáním na gruzínské půdě. Mnozí Češi si možná vybaví gruzínský koňak uznávaný v dobách komunismu, ministr ale zmiňuje jiná pojítka: třeba i turismus z doby socialismu, ale také zkušenosti z okupace a z osamostatnění se z moskevských nároků.

Jeho cestu Gruzií lemuje jedno hlavní téma - podpora gruzínské svrchovanosti. Ministr navštívil hranici s Jižní Osetiií, v pátek ho čeká schůzka s ministrem zahraničí, premiérem i prezidentem. Navštíví ale také muzeum sovětské okupace nebo položí věnce na hrob, který uctívá i oběti posledního rusko-gruzínského konfliktu.

Gruzínci umí ocenit zastání na mezinárodní půdě. Lze to doložit i jedním detailem z ulic hlavního města Tbilisi, tam je dnes mimochodem ulice pojmenovaná po tragicky zesnulém polském prezidentu Lechu Kaczynském, který se v roce 2008 silně diplomaticky angažoval ve prospěch Gruzie.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Promořování populace je riskantní, neumím si ho představit, nesouhlasí s Prymulou premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasím s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc Covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Babiš dnes Radiožurnálu řekl, že taková myšlenka je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény.

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Babiš řekl, že s aktuálním názorem bývalého šéfa Ústředního krizového štábu nesouhlasí. "Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény," řekl Radiožurnálu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Odkládají se premiéry filmů Mulan, Black Widow nebo Indiana Jonese

Walt Disney Company kvůli epidemii koronaviru odložila premiéru filmu Mulan na červenec, superhrdinka Black Widow hraná Scarlett Johanssonovou do kin zamíří až v listopadu. Nové dobrodružství Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli nabere zpoždění na červenec 2022. Film o superhrdinech Eternals bude mít premiéru v únoru 2021, další Doctor Strange s Benedictem Cumberbatchem v listopadu 2021 a nový Thor s Chrisem Hemsworthem a Natalií Portmanovou až v únoru 2022. Rodinný snímek Artemis Fowl, který natočil Kenneth Branagh, do kin nezamíří vůbec, distribuován bude pouze přes streamovací platformu Disney+. Přizpůsobují se i další studia. Paramount uvede nový film o animovaném Spongebobovi 31. července, Warner Bros. svou superhrdinskou story Wonder Woman 1984 pustí do kin 14. srpna.

Zdroj: Reuters
před 34 minutami

Ministerstvo průmyslu chce obnovit Národní ekonomickou radu, pomohla by řešit dopady pandemie

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Vyplývá to z materiálu, která má ČTK k dispozici. Pravděpodobně by ho měla toto pondělí projednat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy