U norského Bergenu havaroval vrtulník, nepřežil zřejmě nikdo ze 13 lidí na palubě

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2016 17:44
Nedaleko Bergenu na jihozápadě Norska v pátek havaroval vrtulník. Na jeho palubě bylo 13 lidí, nikdo z nich zřejmě nepřežil. Záchranná akce byla ukončena v 17:00 SELČ, podařilo se najít jedenáct těl. Stroj dopadl podle očitých svědků na malý ostrov u pobřeží. Ve vzdušném prostoru v okolí Bergenu, druhého největšího města této skandinávské země, se pohybuje řada helikoptér, které slouží jako doprava pro lidi pracující na ropných plošinách u norského pobřeží, upozornila agentura Reuters.
Pátrání po pasažérech vrtulníku, který havaroval poblíž norského Bergenu.
Pátrání po pasažérech vrtulníku, který havaroval poblíž norského Bergenu. | Foto: Reuters

Oslo - Nedaleko Bergenu na jihozápadě Norska v pátek havaroval vrtulník s 13 lidmi na palubě. Podle policie nehodu nikdo nepřežil, záchranná operace proto byla v 17:00 SELČ ukončena, uvedla televize NRK. Dosud se podařilo najít jedenáct těl. Norské úřady uvedly, že strojem cestovalo jedenáct Norů, jeden Ital a jeden Brit.

"Všichni lidé na palubě podle všeho zahynuli," uvedl policejní představitel Terje Magnussen, který pátrací akci koordinoval. Totožnost nalezených obětí zveřejněna nebyla.

V helikoptéře bylo jedenáct pasažérů a dva členové posádky, uvedla agentura DPA. Stroj dopadl na malý ostrov Turöy asi 25 kilometrů západně od Bergenu a následně explodoval. Na záběrech norských televizí byl vidět hustý černý dým stoupající z místa dopadu. Očití svědci údajně po havárii viděli několik lidí ve vodě.

Podle listu Aftenbladet byl stroj na cestě z ropné plošiny Gullfaks B, kterou provozuje koncern Statoil, na letiště v Bergenu.

Norský úřad pro civilní letectví oznámil, že zřícený vrtulník je dvoumotorový Eurocopter EC225 a že tento model měl v roce 2012 problémy s převodovkou. Úřad do vysvětlení příčin páteční nehody zakázal další lety helikoptér tohoto typu, uvedla AP.

Ve vzdušném prostoru v okolí druhého největšího města této skandinávské země se pohybuje řada helikoptér, které slouží jako doprava pro lidi pracující na ropných plošinách u norského pobřeží, upozornila agentura Reuters.

Norský král Harald V. v reakci na neštěstí zrušil se svou ženou Sonjou účast na oslavě sobotních 70. narozenin švédského krále Carla XVI. Gustafa, stejně tak učinil korunní princ Haakon Magnus.

 

Právě se děje

Další zprávy