Kyjev/Moskva - Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková ve čtvrtek vyjednala v Moskvě se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem dohodu o dodávkách plynu.
Informovala o tom agentura UNIAN, jež s odvoláním na vysokého státního úředníka uvedla, že v následujících třech letech bude Ukrajina Rusku platit 250 až 300 dolarů za tisíc kubických metrů zemního plynu.
Tedy podstatně méně, než kolik za stejné množství platí západní státy, kterým Gazprom za tisíc kubických metrů účtuje v průměru 500 amerických dolarů.
Právě přes Ukrajinu směřuje i velká část ruského plynu do západní Evropy.
Tymošenková se při návštěvě Moskvy po jednáních s Putinem setkala i s prezidentem Dmitrijem Medveděvem, kterému při rozhovoru o otázkách ekonomické a energetické bezpečnosti přislíbila podporu Ukrajiny pro vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO).
V Moskvě uspěla, v Kyjevě ji čeká boj o vládu
Úspěch, kterého Tymošenková dosáhla v Moskvě, je spolu se schválením několika zákonů v parlamentu náznakem možného znovuustavení vládní koalice a vyhnutí se předčasným volbám.
Právě ve čtvrtek se totiž prezident Viktor Juščenko nechal při návštěvě západoukrajinského Lvova slyšet, že využije své pravomoci k rozpuštění parlamentu, pokud Tymošenková v brzké době nepřinese nějaký "respektovatelný důkaz", že se dohoda o sestavení nové koalice opravdu blíží.
Této možnosti Juščenko nabyl o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Juščenko chce dle svých slov "konkrétní důkazy" o tom, že se jednání o sestavení vládní koalice opravdu blíží k dohodě.
Podle něj jsou totiž ve čtvrtek schválené zákony pouze základnou pro sestavení většinové koalice Bloku Julie Tymošenkové, Naší Ukrajiny a centristického Bloku Volodymyra Lytvyna.
Prezident se totiž domnívá, že se koalice musí dohodnout ještě na dalších důležitých a zároveň sporných bodech včetně jednotného stanoviska k nedávnému konfliktu v Gruzii.