Twitter zablokoval novinářům účty. EU za porušování svobody slova hrozí sankcemi

ČTK ČTK
16. 12. 2022 12:28
Evropská unie pohrozila společnosti Twitter sankcemi kvůli tomu, že zablokovala několika novinářům účty na své sociální síti. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová označila krok firmy Elona Muska za znepokojivý. Tvrdě ho kritizuje také Německo, podle něhož není možné svobodu tisku libovolně zapínat a vypínat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jourová na twitteru zprávy o "svévolném pozastavení" účtů novinářů označila za znepokojivé. Připomněla, že dodržování svobody médií vyžadují zákony sedmadvacítky, čehož by si měl být Musk vědom. "Existují červené linie. A brzy sankce," napsala také.

"Máme s tím problém," vzkázalo společnosti Twitter německé ministerstvo zahraničí a přidalo náhledy zablokovaných profilů některých novinářů. "Níže uvedení novináři nás ode dneška také nemohou sledovat, komentovat a kritizovat," doplnila v pátek německá diplomacie.

Twitter zablokování účtů novinářů, kteří jsou mimo jiné redaktory deníků The New York Times, The Washington Post nebo stanice CNN, zdůvodnil tím, že se dopouštějí takzvaného doxingu, tedy veřejného sdílení soukromých informací. Mají být potrestáni zablokováním na sedm dní.

Musk, který firmu Twitter koupil na konci října za 44 miliard dolarů (téměř 1,1 bilionu korun), se přitom označuje za absolutního zastánce svobody slova. I o twitteru tvrdil, že musí být svobodnější než dosud a jako jeden ze svých prvních kroků rozhodl o tom, že se na platformu může vrátit bývalý americký prezident Donald Trump i další kontroverzní politici.

Z obav, že by se na twitteru nyní mohlo objevovat více závadných příspěvků od uživatelů, protože je Musk nechce tolik regulovat, inzerci na této síti pozastavily koncern Volkswagen, automobilka General Motors nebo výrobce léků Pfizer. Výrazně její objem snížila i společnost Apple.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy