Jourová na twitteru zprávy o "svévolném pozastavení" účtů novinářů označila za znepokojivé. Připomněla, že dodržování svobody médií vyžadují zákony sedmadvacítky, čehož by si měl být Musk vědom. "Existují červené linie. A brzy sankce," napsala také.
"Máme s tím problém," vzkázalo společnosti Twitter německé ministerstvo zahraničí a přidalo náhledy zablokovaných profilů některých novinářů. "Níže uvedení novináři nás ode dneška také nemohou sledovat, komentovat a kritizovat," doplnila v pátek německá diplomacie.
News about arbitrary suspension of journalists on Twitter is worrying. EU’s Digital Services Act requires respect of media freedom and fundamental rights. This is reinforced under our #MediaFreedomAct. @elonmusk should be aware of that. There are red lines. And sanctions, soon.
— Věra Jourová (@VeraJourova) December 16, 2022
Twitter zablokování účtů novinářů, kteří jsou mimo jiné redaktory deníků The New York Times, The Washington Post nebo stanice CNN, zdůvodnil tím, že se dopouštějí takzvaného doxingu, tedy veřejného sdílení soukromých informací. Mají být potrestáni zablokováním na sedm dní.
Musk, který firmu Twitter koupil na konci října za 44 miliard dolarů (téměř 1,1 bilionu korun), se přitom označuje za absolutního zastánce svobody slova. I o twitteru tvrdil, že musí být svobodnější než dosud a jako jeden ze svých prvních kroků rozhodl o tom, že se na platformu může vrátit bývalý americký prezident Donald Trump i další kontroverzní politici.
Z obav, že by se na twitteru nyní mohlo objevovat více závadných příspěvků od uživatelů, protože je Musk nechce tolik regulovat, inzerci na této síti pozastavily koncern Volkswagen, automobilka General Motors nebo výrobce léků Pfizer. Výrazně její objem snížila i společnost Apple.