Arbíl - Ministerstvo turismu v iráckém Kurdistánu má 417 zaměstnanců a velké plány: "Potřebujeme třikrát, čtyřikrát víc hotelů," říká ministr Nimrud Jukhanana. "A potřebujeme, aby sem létalo víc aerolinek."
Turistika v Iráku? Více hotelů v zemi, která se stala synonymem pro sebevražedné atentáty, vraždění, únosy a stínání hlav cizinců?
Podle reklamní kampaně, která nedávno začala ve Spojených státech, to jde. Letáky lákají k návštěvě tří severních iráckých provincií.
Od doby, co nad nimi Washington před 16 lety rozevřel ochranný deštník, se z nich stala skoro nezávislý stát. Bezletové zóny měly uchránit místní Kurdy před vyhlazovacími útoky, nařízenými Saddámem Husajnem z Bagdádu.
Exotická destinace...
Území spravované takzvanou Regionální vládou Kurdistánu uniklo vlně násilí, která po Američany vedené ivnazi v roce 2003 zachvátila zbytek země.
"Stále je ale před námi spousta práce," přiznává Jukhanana. "I tak plánujeme výroční folklórní festivaly, jakým je třeba ten v Džerašu," odkazuje na jordánské město, které každé léto hostí umělce z celého světa.
Ministerstvo se chce soustředit na arabské zákazníky z Perského zálivu kvůli jejich oblibě horské turistiky a neodmítavému postoji k alkoholu. Evropané by zase měli ocenit exotickou destinaci s památkami, starými tisíce let.
Jukhanana spoléhá na zářnou budoucnost Kurdistánu. Stavební boom, který tu panuje, zatím jeho prognózy potvrzuje.
...kde se staví jak o život
Výjimkou nejsou projekty obrovského nákupního centra s 6.000 obchody a několika uzavřených rezidenčních komunit s názvy jako Dream City, Empire Villas a American Village nebo výstavba 14 obytných věžáků, kde je samozřejmostí vysokorychlostní internet.
Svou pobočku se tam chystá otevřít také německý řetězec luxusních hotelů Kempinski.
Přesné statistiky o objemu financí, investovaných do Kurdistánu, neexistují. Vládní investiční agentura nicméně jen od loňského léta schválila projekty za více než 3,5 miliardy amerických dolarů.
Kurdové se při lákání turistů odvolávají na jediný a nejdůležitější fakt: bezpečnost. Cizinci můžou ve městech nakupovat a procházet se po ulicích, aniž by museli mít strach z únosu nebo zabití.
"V Arbílu se cítím bezpečněji než v New Jersey," říká Harry Schute, vysloužilý plukovník americké armády. Dříve v Iráku působil, teď pracuje jako bezpečnostní poradce prezidenta Kurdské regionální vlády Masúda Barzáního.
"Lidi slyší slovo Irák a myslí na násilí. Je potřeba si uvědomit, že Arbíl a Bagdád jsou dva naprosto rozdílné světy," dodává.
Vlastní vlajka, armáda, pohraniční stráž
Kurdistán se od ostatních iráckých regionů zásadně liší. Má svou vlajku, armádu, pohraniční stráž, národní hymnu, vzdělávací systém, a dokonce razítko, kterou dostanou návštěvníci do pasu.
Turecko, Írán a Sýrie, kde žijí velké kurdské menšiny, nechtějí, aby byl Kurdistán nezávislý. Mají obavy, že úspěchy místní vlády zlákají k odtržení i další oblasti v regionu.
Kurdským smyslem pro klid otřásly v květnu dva bombové útoky. První nálož vybuchla poblíž ministerstva vnitra, druhá v úřadu Barzáního Demokratické strany Kurdistánu. Dohromady zemřelo 45 lidí, dalších 150 bylo zraněno.
Vláda odpověděla posílením kontrol. Silnice zůstaly od té doby pro cizince prakticky neprůjezdné. Cestovatelé z okolních oblastí mají povoleno projet jen v případě, že je u stanoviště bude čekat kurdský obyvatel. Za návštěvníky se musí zaručit.
Austrian Airlines, jediná letecká společnost vysílající do Kurdistánu pravidelně svá letadla, přesto provoz neomezila. Naopak. Počet letů z Vídně byl ještě rozšířen na čtyři týdně. Zájem je obrovský.
"Bombové útoky nepoškodily obchodní zájmy," řekl Bajan Sami Abdul Rahman, šéf Kurdské rozvojové korporace, sídlící v Londýně. "Poptávka začala narůstat hned po několika dnech," dodává.
Cizí vlády přestávají před cestou varovat
Otevírání se světu ale stále naráží na překážky, stěžují si kurdští představitelé. Jednou z nich jsou rady, které zahraniční vlády udělují svým občanům.
Řada zemí mezi Kurdistánem a zbytkem Iráku nerozlišuje a své lidi, stejně jako dřív, "důrazně varují" před cestou do severních oblastí. To platí i o vládě USA.
Jiné už ze svých doporučení slevily. Například "Dánsko, Japonsko, Rakousko, Švédsko a Nizozemí", vypočítává Faláh Mustafa Bakír, de facto kurdský ministr zahraničí.
Ani největší optimisté však brzký turistický boom nepředpovídají.
První krůčky má Kurdistán nicméně za sebou. Britská cestovka Hinterland Travel zorganizovala v květnu pro 50 až 60-ti leté turisty putovní zájezd po územích ovládaných Kurdskou regionální vládou. Další skupinu přivezou průvodci do Arbílu v září.
"Je to pro lidi, které zajímá archeologie a historie," říká majitel kanceláře Geoff Hann. "A pro lidi bez bázně," dodává.