Turínská olympiáda: Improvizace nekončí

Adam Junek
30. 1. 2006 0:00
Turín (od našeho zvláštního zpravodaje) - Zvuk sbíječek jako olympijská hymna, ťukání kladívek jako odpichy rychlobruslařů a rachocení motorů traktorů a nákladních aut coby ódy na vítěze.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně. | Foto: Reuters

Tak vypadá Turín ani ne čtrnáct dní před vypuknutím největšího svátku zimních sportů. Místní letiště, které svými rozměry nevypadá, že pojme tisícovky návštěvníků 20. zimní olympiády, směsicí šipek vede cestující kolem různých zástěn k východu.

U improvizovaných stolků s narychlo vytištěnými nápisy "akreditace" sedí asi šest pracovníků pořadatelského výboru a čeká na zástupy novinářů, kteří mají do Turína přijet. K vyplňování dotazníků jim tempo udávají dělníci bušící kladivy do podlahy. Snaží se na poslední chvíli položit dlažbu.

Tristně vypadá také letištní bar, ke kterému vedou všechny šipky. Zhruba deset stolečků se tísní kolem oválného baru. Za ním je obrovské prázdné prostranství, jež má do pár dní sloužit jako zbytek baru. Že by se to dalo stihnout, nevěří snad nikdo z hostů. Ne tak personál, který přesvědčeně tvrdí, že na olympiádu bude vše hotové.

Turín - jedna velká objížďka

Stav letiště je příznačný pro celé olympijské město. Všude je vidět objížďky, zábrany, dělníky, jeřáby. Na náměstí San Carlo není položená dlažba z kočičích hlav. Dokončuje se i pódium, kde budou probíhat kulturní akce. V leckteré z okolních ulic, kde jsou vjezdy do podzemních garáží, se pracuje.

Práce na náměstí San Carlo, blízko centrálního náměstí
Práce na náměstí San Carlo, blízko centrálního náměstí | Foto: Adam Junek

"Tohle mělo být hotovo před měsícem," ukazuje taxikář Gianni na vjezd k náměstí. "Za tohoto počasí to jen těžko stihnou. Tu olympiádu nám byl čert dlužen," rozčiluje se a kličkuje k San Carlu jinou cestou.

Podobný názor na potkání sdělují desítky Turíňanů, někteří se dokonce tváří, že o olympiádě snad ani neslyšeli. Stavby, mimo jiné i na hlavním náměstí Castello, jim brání v průchodu "vyšlapanými" stezkami. Oficiální statistiky, které provedly italské univerzity, však hovoří o něčem jiném. Podle nich až devadesát procent obyvatel města je vděčných, že se Turín zbaví nálepky průmyslového města.

Náměstí San Carlo
Náměstí San Carlo | Foto: Adam Junek

Všechno je připravené

Obavy o připravenost Turína na pořádání her se hemží v médiích již delší dobu. Ještě v říjnu stál v olympijské vesničce, kde budou bydlet sportovci, jen jeden kompletní ukázkový dům. Dnes jsou všechny na svém místě, omítnuté a patrně i vybavené. Italští pořadatelé tvrdí, že navezli veškeré vybavení před čtrnácti dny.

Včera odpoledne ještě zásobovací vozy navážely do jednotlivých domů takové drobnosti, jako jsou sušáky na prádlo. "Všechno je připravené na příjezd sportovců," tvrdila hlídka u bran.

Budoucí olympijská vesnička.
Budoucí olympijská vesnička. | Foto: Adam Junek

Ne tak okolí vesničky. Malebností rozhodně neoplývá. Z jedné strany je výhled na nádraží Lingotto, z druhé na sídlištní domy a rušné ulice předměstí italského velkoměsta. Vše obehnáno dvojitými až trojitými ploty.

Nabízí se paralela s Aténami

Připravenost Turína však nebude ještě tak rozhodující. Odehrají se v něm "jen" sporty na bruslích, tedy rychlo- a krasobruslení nebo hokej. "Bojím se, že mě někdo požene do okolních sportovišť v horách, kde jsou další sporty. Třeba v Sestriere podle některých novin nebyly vloni dokončeny některé úseky silnic. Sněžit tam ale začalo již v říjnu," obává se Gianni.

Turín tak připomíná v mnohém poslední letní olympiádu v řeckých Aténách. Tehdy mnozí ještě pár dní před olympiádou nevěřili, že to Řekové stihnou. Ti se pak chlubili, že všechny pochybovače umlčeli hladkým průběhem.

Nicméně ještě v době olympiády byly leckde k vidění potěmkinovské vesnice. Ty tam podle zpráv jsou dodnes a peníze na jejich dokončení nejsou. Řecko se totiž kvůli olympiádě propadlo do příliš vysokého schodku státních financí a teď si to podle pravidel Evropské unie nemůže zopakovat.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy