reklama
 
 

Turínská olympiáda: Improvizace nekončí

30. 1. 2006 0:00
Turín (od našeho zvláštního zpravodaje) - Zvuk sbíječek jako olympijská hymna, ťukání kladívek jako odpichy rychlobruslařů a rachocení motorů traktorů a nákladních aut coby ódy na vítěze.

Tak vypadá Turín ani ne čtrnáct dní před vypuknutím největšího svátku zimních sportů. Místní letiště, které svými rozměry nevypadá, že pojme tisícovky návštěvníků 20. zimní olympiády, směsicí šipek vede cestující kolem různých zástěn k východu.

U improvizovaných stolků s narychlo vytištěnými nápisy "akreditace" sedí asi šest pracovníků pořadatelského výboru a čeká na zástupy novinářů, kteří mají do Turína přijet. K vyplňování dotazníků jim tempo udávají dělníci bušící kladivy do podlahy. Snaží se na poslední chvíli položit dlažbu.

Tristně vypadá také letištní bar, ke kterému vedou všechny šipky. Zhruba deset stolečků se tísní kolem oválného baru. Za ním je obrovské prázdné prostranství, jež má do pár dní sloužit jako zbytek baru. Že by se to dalo stihnout, nevěří snad nikdo z hostů. Ne tak personál, který přesvědčeně tvrdí, že na olympiádu bude vše hotové.

Turín - jedna velká objížďka

Stav letiště je příznačný pro celé olympijské město. Všude je vidět objížďky, zábrany, dělníky, jeřáby. Na náměstí San Carlo není položená dlažba z kočičích hlav. Dokončuje se i pódium, kde budou probíhat kulturní akce. V leckteré z okolních ulic, kde jsou vjezdy do podzemních garáží, se pracuje.

"Tohle mělo být hotovo před měsícem," ukazuje taxikář Gianni na vjezd k náměstí. "Za tohoto počasí to jen těžko stihnou. Tu olympiádu nám byl čert dlužen," rozčiluje se a kličkuje k San Carlu jinou cestou.

Podobný názor na potkání sdělují desítky Turíňanů, někteří se dokonce tváří, že o olympiádě snad ani neslyšeli. Stavby, mimo jiné i na hlavním náměstí Castello, jim brání v průchodu "vyšlapanými" stezkami. Oficiální statistiky, které provedly italské univerzity, však hovoří o něčem jiném. Podle nich až devadesát procent obyvatel města je vděčných, že se Turín zbaví nálepky průmyslového města.

Všechno je připravené

Obavy o připravenost Turína na pořádání her se hemží v médiích již delší dobu. Ještě v říjnu stál v olympijské vesničce, kde budou bydlet sportovci, jen jeden kompletní ukázkový dům. Dnes jsou všechny na svém místě, omítnuté a patrně i vybavené. Italští pořadatelé tvrdí, že navezli veškeré vybavení před čtrnácti dny.

Včera odpoledne ještě zásobovací vozy navážely do jednotlivých domů takové drobnosti, jako jsou sušáky na prádlo. "Všechno je připravené na příjezd sportovců," tvrdila hlídka u bran.

Ne tak okolí vesničky. Malebností rozhodně neoplývá. Z jedné strany je výhled na nádraží Lingotto, z druhé na sídlištní domy a rušné ulice předměstí italského velkoměsta. Vše obehnáno dvojitými až trojitými ploty.

Nabízí se paralela s Aténami

Připravenost Turína však nebude ještě tak rozhodující. Odehrají se v něm "jen" sporty na bruslích, tedy rychlo- a krasobruslení nebo hokej. "Bojím se, že mě někdo požene do okolních sportovišť v horách, kde jsou další sporty. Třeba v Sestriere podle některých novin nebyly vloni dokončeny některé úseky silnic. Sněžit tam ale začalo již v říjnu," obává se Gianni.

Turín tak připomíná v mnohém poslední letní olympiádu v řeckých Aténách. Tehdy mnozí ještě pár dní před olympiádou nevěřili, že to Řekové stihnou. Ti se pak chlubili, že všechny pochybovače umlčeli hladkým průběhem.

Nicméně ještě v době olympiády byly leckde k vidění potěmkinovské vesnice. Ty tam podle zpráv jsou dodnes a peníze na jejich dokončení nejsou. Řecko se totiž kvůli olympiádě propadlo do příliš vysokého schodku státních financí a teď si to podle pravidel Evropské unie nemůže zopakovat.

autor: Adam Junek | 30. 1. 2006 0:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama