Turínská olympiáda: Improvizace nekončí

Adam Junek
30. 1. 2006 0:00
Turín (od našeho zvláštního zpravodaje) - Zvuk sbíječek jako olympijská hymna, ťukání kladívek jako odpichy rychlobruslařů a rachocení motorů traktorů a nákladních aut coby ódy na vítěze.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně. | Foto: Reuters

Tak vypadá Turín ani ne čtrnáct dní před vypuknutím největšího svátku zimních sportů. Místní letiště, které svými rozměry nevypadá, že pojme tisícovky návštěvníků 20. zimní olympiády, směsicí šipek vede cestující kolem různých zástěn k východu.

U improvizovaných stolků s narychlo vytištěnými nápisy "akreditace" sedí asi šest pracovníků pořadatelského výboru a čeká na zástupy novinářů, kteří mají do Turína přijet. K vyplňování dotazníků jim tempo udávají dělníci bušící kladivy do podlahy. Snaží se na poslední chvíli položit dlažbu.

Tristně vypadá také letištní bar, ke kterému vedou všechny šipky. Zhruba deset stolečků se tísní kolem oválného baru. Za ním je obrovské prázdné prostranství, jež má do pár dní sloužit jako zbytek baru. Že by se to dalo stihnout, nevěří snad nikdo z hostů. Ne tak personál, který přesvědčeně tvrdí, že na olympiádu bude vše hotové.

Turín - jedna velká objížďka

Stav letiště je příznačný pro celé olympijské město. Všude je vidět objížďky, zábrany, dělníky, jeřáby. Na náměstí San Carlo není položená dlažba z kočičích hlav. Dokončuje se i pódium, kde budou probíhat kulturní akce. V leckteré z okolních ulic, kde jsou vjezdy do podzemních garáží, se pracuje.

Práce na náměstí San Carlo, blízko centrálního náměstí
Práce na náměstí San Carlo, blízko centrálního náměstí | Foto: Adam Junek

"Tohle mělo být hotovo před měsícem," ukazuje taxikář Gianni na vjezd k náměstí. "Za tohoto počasí to jen těžko stihnou. Tu olympiádu nám byl čert dlužen," rozčiluje se a kličkuje k San Carlu jinou cestou.

Podobný názor na potkání sdělují desítky Turíňanů, někteří se dokonce tváří, že o olympiádě snad ani neslyšeli. Stavby, mimo jiné i na hlavním náměstí Castello, jim brání v průchodu "vyšlapanými" stezkami. Oficiální statistiky, které provedly italské univerzity, však hovoří o něčem jiném. Podle nich až devadesát procent obyvatel města je vděčných, že se Turín zbaví nálepky průmyslového města.

Náměstí San Carlo
Náměstí San Carlo | Foto: Adam Junek

Všechno je připravené

Obavy o připravenost Turína na pořádání her se hemží v médiích již delší dobu. Ještě v říjnu stál v olympijské vesničce, kde budou bydlet sportovci, jen jeden kompletní ukázkový dům. Dnes jsou všechny na svém místě, omítnuté a patrně i vybavené. Italští pořadatelé tvrdí, že navezli veškeré vybavení před čtrnácti dny.

Včera odpoledne ještě zásobovací vozy navážely do jednotlivých domů takové drobnosti, jako jsou sušáky na prádlo. "Všechno je připravené na příjezd sportovců," tvrdila hlídka u bran.

Budoucí olympijská vesnička.
Budoucí olympijská vesnička. | Foto: Adam Junek

Ne tak okolí vesničky. Malebností rozhodně neoplývá. Z jedné strany je výhled na nádraží Lingotto, z druhé na sídlištní domy a rušné ulice předměstí italského velkoměsta. Vše obehnáno dvojitými až trojitými ploty.

Nabízí se paralela s Aténami

Připravenost Turína však nebude ještě tak rozhodující. Odehrají se v něm "jen" sporty na bruslích, tedy rychlo- a krasobruslení nebo hokej. "Bojím se, že mě někdo požene do okolních sportovišť v horách, kde jsou další sporty. Třeba v Sestriere podle některých novin nebyly vloni dokončeny některé úseky silnic. Sněžit tam ale začalo již v říjnu," obává se Gianni.

Turín tak připomíná v mnohém poslední letní olympiádu v řeckých Aténách. Tehdy mnozí ještě pár dní před olympiádou nevěřili, že to Řekové stihnou. Ti se pak chlubili, že všechny pochybovače umlčeli hladkým průběhem.

Nicméně ještě v době olympiády byly leckde k vidění potěmkinovské vesnice. Ty tam podle zpráv jsou dodnes a peníze na jejich dokončení nejsou. Řecko se totiž kvůli olympiádě propadlo do příliš vysokého schodku státních financí a teď si to podle pravidel Evropské unie nemůže zopakovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy