Časy se mění a s nimi i olympiáda

Lenka Málková
25. 1. 2006 0:01
Praha - Před jednaosmdesáti lety proběhly v Chamonix první zimní olympijské hry. Jak moc se toho od té doby změnilo, dokládá jejich letošní hostitel italský Turín.

Zatímco letos čeká sportovce špičkový servis, soutěže v halách za miliony, nejmodernější oblečení zajištěné sponzory a vítěze sláva a milionové odměny, v první polovině minulého století bylo všechno jinak.

Foto: Reuters

Všechny soutěže se konaly pod širým nebem, v téměř civilním oblečení a na amatérské úrovni. Oceněním byla pouze medaile a sláva nesrovnatelná s tou dnešní. I když jména těch prvních se na výsluní přece jen čas od času objeví.

Primátem držitele první medaile ze zimních olympijských her se pyšnil americký bruslař Charles Jewtraw. Nejúspěšnějším sportovcem se stal nepřekonatelný norský lyžař Thorleif Haug, který zabodoval ve všech pěti závodech, do kterých nastoupil.

Nesrovnatelně jednodušší cestu, v porovnání se současností, měli k nejvyšším stupínkům členové kanadského hokejového družstva. Vyhráli všechny zápasy v poměru 110:3, což je v dnešní době nemyslitelné.

Počty účastníků se znásobily

Celkově se prvních olympijských závodů účastnilo 258 sportovců z 16 zemí. Ženy obsadily pouze jedenáct míst. V porovnání s turínskou olympiádou je to pouze desetina všech účastníků.

Italský Piemont očekává za pár týdnů návštěvu 2500 sportovců z 85 zemí, pro které jsou připraveny celkem tři olympijské vesnice. Stejný počet osob připadne na doprovodný personál.

Soutěžit se bude v sedmi sportech: biatlonu, bobech, saních, lyžování, bruslení, ledním hokeji a curlingu, a to hned na osmi místech v okolí Turína.

Kromě sportovců se her zúčastní 650 rozhodčích a o celých hrách bude informovat neuvěřitelných 10 000 novinářů. Bezpečnost během olympijských her v Turíně bude zajišťovat 15 000 vojáků a policistů, na každého sportovce jich tak připadne šest.

Každý divák bude muset projít jedním z 950 detektorů kovů, připraveny budou i stovky speciálních fotoaparátů, s jejichž pomocí se budou obličeje fanoušků porovnávat s mezinárodními seznamy hledaných osob. Zvláštní letka pak bude zajišťovat dodržování bezletového prostoru nad Turínem a okolím.

Rekordní účast Čechů

Zatímco prvních zimních olympijských her se tehdejší Československo neúčastnilo, v Turíně bude o medaile bojovat hned nejpočetnější olympijská reprezentace: 82 českých sportovců (60 mužů a 20 žen) v doprovodu třiosmdesátičlenné doprovodné výpravy.

Od časů první olympiády se změnily také slíbené odměny. Například Český olympijský výbor slibuje za zlato v soutěži jednotlivců jeden milion korun, za stříbro polovinu a za bronz tři sta tisíc korun. Pro dvojice se odměny nepatrně sníží. Zcela zvláštní kategorií jsou hokejisté, kteří si za zlaté medaile rozdělí mezi sebou 10 miliónů korun, 7 miliónů za stříbrné a 5 miliónů za bronzové. Zkrátka nepřijdou ani realizační týmy úspěšných sportovců, které si rozdělí 190, 130 a 80 tisíc Kč. #reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy