reklama
 
 

Časy se mění a s nimi i olympiáda

25. 1. 2006 0:01
Praha - Před jednaosmdesáti lety proběhly v Chamonix první zimní olympijské hry. Jak moc se toho od té doby změnilo, dokládá jejich letošní hostitel italský Turín.

Zatímco letos čeká sportovce špičkový servis, soutěže v halách za miliony, nejmodernější oblečení zajištěné sponzory a vítěze sláva a milionové odměny, v první polovině minulého století bylo všechno jinak.

Všechny soutěže se konaly pod širým nebem, v téměř civilním oblečení a na amatérské úrovni. Oceněním byla pouze medaile a sláva nesrovnatelná s tou dnešní. I když jména těch prvních se na výsluní přece jen čas od času objeví.

Primátem držitele první medaile ze zimních olympijských her se pyšnil americký bruslař Charles Jewtraw. Nejúspěšnějším sportovcem se stal nepřekonatelný norský lyžař Thorleif Haug, který zabodoval ve všech pěti závodech, do kterých nastoupil.

Nesrovnatelně jednodušší cestu, v porovnání se současností, měli k nejvyšším stupínkům členové kanadského hokejového družstva. Vyhráli všechny zápasy v poměru 110:3, což je v dnešní době nemyslitelné.

Počty účastníků se znásobily

Celkově se prvních olympijských závodů účastnilo 258 sportovců z 16 zemí. Ženy obsadily pouze jedenáct míst. V porovnání s turínskou olympiádou je to pouze desetina všech účastníků.

Italský Piemont očekává za pár týdnů návštěvu 2500 sportovců z 85 zemí, pro které jsou připraveny celkem tři olympijské vesnice. Stejný počet osob připadne na doprovodný personál.

Soutěžit se bude v sedmi sportech: biatlonu, bobech, saních, lyžování, bruslení, ledním hokeji a curlingu, a to hned na osmi místech v okolí Turína.

Kromě sportovců se her zúčastní 650 rozhodčích a o celých hrách bude informovat neuvěřitelných 10 000 novinářů. Bezpečnost během olympijských her v Turíně bude zajišťovat 15 000 vojáků a policistů, na každého sportovce jich tak připadne šest.

Každý divák bude muset projít jedním z 950 detektorů kovů, připraveny budou i stovky speciálních fotoaparátů, s jejichž pomocí se budou obličeje fanoušků porovnávat s mezinárodními seznamy hledaných osob. Zvláštní letka pak bude zajišťovat dodržování bezletového prostoru nad Turínem a okolím.

Rekordní účast Čechů

Zatímco prvních zimních olympijských her se tehdejší Československo neúčastnilo, v Turíně bude o medaile bojovat hned nejpočetnější olympijská reprezentace: 82 českých sportovců (60 mužů a 20 žen) v doprovodu třiosmdesátičlenné doprovodné výpravy.

Od časů první olympiády se změnily také slíbené odměny. Například Český olympijský výbor slibuje za zlato v soutěži jednotlivců jeden milion korun, za stříbro polovinu a za bronz tři sta tisíc korun. Pro dvojice se odměny nepatrně sníží. Zcela zvláštní kategorií jsou hokejisté, kteří si za zlaté medaile rozdělí mezi sebou 10 miliónů korun, 7 miliónů za stříbrné a 5 miliónů za bronzové. Zkrátka nepřijdou ani realizační týmy úspěšných sportovců, které si rozdělí 190, 130 a 80 tisíc Kč. #reklama

autor: Lenka Málková | 25. 1. 2006 0:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama