Časy se mění a s nimi i olympiáda

Lenka Málková
25. 1. 2006 0:01
Praha - Před jednaosmdesáti lety proběhly v Chamonix první zimní olympijské hry. Jak moc se toho od té doby změnilo, dokládá jejich letošní hostitel italský Turín.

Zatímco letos čeká sportovce špičkový servis, soutěže v halách za miliony, nejmodernější oblečení zajištěné sponzory a vítěze sláva a milionové odměny, v první polovině minulého století bylo všechno jinak.

Foto: Reuters

Všechny soutěže se konaly pod širým nebem, v téměř civilním oblečení a na amatérské úrovni. Oceněním byla pouze medaile a sláva nesrovnatelná s tou dnešní. I když jména těch prvních se na výsluní přece jen čas od času objeví.

Primátem držitele první medaile ze zimních olympijských her se pyšnil americký bruslař Charles Jewtraw. Nejúspěšnějším sportovcem se stal nepřekonatelný norský lyžař Thorleif Haug, který zabodoval ve všech pěti závodech, do kterých nastoupil.

Nesrovnatelně jednodušší cestu, v porovnání se současností, měli k nejvyšším stupínkům členové kanadského hokejového družstva. Vyhráli všechny zápasy v poměru 110:3, což je v dnešní době nemyslitelné.

Počty účastníků se znásobily

Celkově se prvních olympijských závodů účastnilo 258 sportovců z 16 zemí. Ženy obsadily pouze jedenáct míst. V porovnání s turínskou olympiádou je to pouze desetina všech účastníků.

Italský Piemont očekává za pár týdnů návštěvu 2500 sportovců z 85 zemí, pro které jsou připraveny celkem tři olympijské vesnice. Stejný počet osob připadne na doprovodný personál.

Soutěžit se bude v sedmi sportech: biatlonu, bobech, saních, lyžování, bruslení, ledním hokeji a curlingu, a to hned na osmi místech v okolí Turína.

Kromě sportovců se her zúčastní 650 rozhodčích a o celých hrách bude informovat neuvěřitelných 10 000 novinářů. Bezpečnost během olympijských her v Turíně bude zajišťovat 15 000 vojáků a policistů, na každého sportovce jich tak připadne šest.

Každý divák bude muset projít jedním z 950 detektorů kovů, připraveny budou i stovky speciálních fotoaparátů, s jejichž pomocí se budou obličeje fanoušků porovnávat s mezinárodními seznamy hledaných osob. Zvláštní letka pak bude zajišťovat dodržování bezletového prostoru nad Turínem a okolím.

Rekordní účast Čechů

Zatímco prvních zimních olympijských her se tehdejší Československo neúčastnilo, v Turíně bude o medaile bojovat hned nejpočetnější olympijská reprezentace: 82 českých sportovců (60 mužů a 20 žen) v doprovodu třiosmdesátičlenné doprovodné výpravy.

Od časů první olympiády se změnily také slíbené odměny. Například Český olympijský výbor slibuje za zlato v soutěži jednotlivců jeden milion korun, za stříbro polovinu a za bronz tři sta tisíc korun. Pro dvojice se odměny nepatrně sníží. Zcela zvláštní kategorií jsou hokejisté, kteří si za zlaté medaile rozdělí mezi sebou 10 miliónů korun, 7 miliónů za stříbrné a 5 miliónů za bronzové. Zkrátka nepřijdou ani realizační týmy úspěšných sportovců, které si rozdělí 190, 130 a 80 tisíc Kč. #reklama

 

Právě se děje

před 56 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy