Ankara/Řím - Na sociální síti Facebook se objevil inzerát nabízející podezřelý "výlet lodí z Turecka do Itálie".
Zveřejněná reklama naznačuje, že se převaděči a uprchlíci snaží vyrovnat s dohodou mezi Evropskou unií a Tureckem o deportaci běženců z řeckých ostrovů. A hledají nové možnosti.
Britský server The Guardian nicméně varuje, že se také může jednat o nebezpečný podvod, jak z běženců vymámit peníze. O takzvané "lodě duchů", kdy převaděči nalodí běžence na přeplněnou palubu, nastaví "autopilota" a zanechají je tak jejich osudu.
"Výlet je v sobotu, z Mersinu do Itálie. Jede se obchodní lodí dlouhou 110 metrů, vybavenou potravinami, vodou, záchrannými vestami a léky," bylo uvedeno v inzerátu. První loď by podle něj měla odjíždět už tento týden, lístek vyjde na 4000 dolarů za osobu. To je čtyřikrát tolik, co průměrná cena z Turecka do mnohem bližšího Řecka.
První cesta za několik měsíců
Převaděč, který inzerát publikoval, se serveru svěřil, že je to poprvé za několik měsíců, co podobnou cestu organizuje. Místo, kde přirazí k italským břehům, ale neprozradil. Právě takový nedostatek informací může naznačovat, že se jedná o podvod.
Podobným způsobem se totiž řada lidí nechala ošálit už v minulosti a riskovala tak mnohem nebezpečnější cestu. Server připomíná, že od "lodí duchů" převaděči upustili kvůli zátahům tureckých úřadů v Mersinu a snadnějším cestám do Řecka. V zimě na přelomu let 2014 a 2015 jich z Turecka do Itálie dorazil tucet.
"Taková plavidla 'do šrotu' jsou drahá a je obtížné je sehnat, ale vysoká poptávka činí tuto metodu ziskovou," uvedl loni v lednu Antonio Saccone z agentury Frontex. "Ukazuje to, jak silné a sofistikované se staly pašerácké sítě."
"Odjezdy z Turecka jsou možné, ale pamatuji si, že v lednu 2015 zatarasily cestu tzv. lodím duchů turecké úřady," uvedl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). "Nebude to snadné ani teď."
Nové cesty přes Itálii
V prvním čtvrtletí letošního roku do Itálie dorazilo téměř 19 000 uprchlíků, Syřané mezi nimi skoro nebyli. Podle informací Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tvořily 18 procent z nich Nigerijci a 15 procent Gambijci. Dalšími výrazněji zastoupenými byli běženci z Mali, Guineje a Pobřeží slonoviny.
V loňském roce po moři z Turecka do Řecka dorazil přes milion uprchlíků. Dohoda uzavřená mezi Tureckem a EU má jejich dalšímu přílivu v takové míře teoreticky zabránit. Ankara se zavázala, že každého uprchlíka, který nelegálně dorazí z Turecka do Řecka, převeze zpátky – EU si za to naopak z Turecka vybere běžence jiného. Deportace uprchlíků z řeckých ostrovů by měla začít už v pondělí.
Uprchlíci, kteří se kvůli nové dohodě zaseknou na území Turecka, by mohli hledat i jiné cesty - a směřovat do Itálie. Podle serveru Financial Times je pro ně jednou z možností odletět do Alžírska, Tuniska nebo Egypta a pak dále po zemi dorazit do Libye, odkud klasicky vyráží lodě směr Itálie. Nejčastěji na Sicílii. Běženci, kteří už se nacházejí v Řecku, by pak mohli do Itálie zamířit skrze Albánii a dál přes Jaderské moře.