Schváleno. Řecko může vracet migranty do Turecka. Na ostrově Chios vypukla vzpoura

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2016 21:34
Z Řecka do Turecka by měla být v pondělí vrácena první skupina běženců, čímž se začne uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, informovala agentura AFP s odvoláním na zdroj z Evropské komise. V první skupině vrácených migrantů bude prý 500 lidí. Turecký premiér Ahmet Davutoglu bez bližšího upřesnění dnes potvrdil, že v pondělí začne platit dohoda s EU o tom, že Ankara začne zpětně přijímat uprchlíky z Řecka, kam se dostali z Turecka. Navrácenými osobami budou "Syřané, kteří nepožádali o azyl, Afghánci a Pákistánci", uvedl zdroj. Migranti na ostrově Chios začali proti dohodě protestovat, strhli plot a vydali se k přístavu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény - Řecký parlament dal zelenou vracení migrantů z Řecka do Turecka, když schválil ve zrychleném řízení příslušný zákon. Informovala o tom agentura DPA. Pro zákon hlasovalo 169 ze 300 poslanců, 107 jich bylo proti. S vracením migrantů do Turecka se má začít v pondělí. Německo dnes oznámilo, že v pondělí přijme první desítky Syřanů z Turecka.

Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti jejich vůli. Případ každého běžence ale musí být přezkoumáván individuálně. Text návrhu zákona vychází ze směrnice EU týkající se udělování azylu osobám prchajícím před násilím v zemích původu a seznamu takzvaných bezpečných třetích států, jejichž občanům už právo na azyl nemá být přiznáváno.

Vzpoura na ostrově Chios

V pátek několik stovek migrantů strhlo v uprchlickém zařízení na řeckém ostrově Chios plot kolem střediska a vydalo se k přístavu. Informovala o tom agentura Reuters. Běženci tak protestují proti dohodě EU s Tureckem, na jejímž základě mají být ti, kdož nedostanou azyl, deportováni zpět do Turecka.

Video na řeckých webových stránkách ukazuje desítky migrantů, včetně mnoha dětí a žen, jak se svými věcmi odcházejí po silnici k přístavu. Podle policejního mluvčí opustilo tábor asi 300 lidí. Policie nezasahuje, jen situaci monitoruje. Snaží se běžence přesvědčit, aby se vrátili.

Kolem vyhošťování, která mají začít v pondělí, stále panují nejasnosti. Nejistota způsobuje paniku v přeplněných uprchlických táborech, kde jsou běženci druhým týdnem drženi a nesmí opustit zařízení. Stanoví to dohoda mezi EU a Tureckem, která začala platit 20. března. Předtím mohli uprchlíci volně z táborů odcházet, takže odplouvali do řeckého vnitrozemí a pak dále do západní Evropy.

Na ostrově Chios v pátek v noci podle agentury DPA došlo ke rvačkám mezi Syřany a Afghánci a dva muži museli být převezeni se zraněními do nemocnice.

"Říkají, že nechtějí do Turecka a bojí se o svou bezpečnost po včerejších potyčkách," řekl policejní mluvčí na ostrově Chios.

Ke střetům mezi Afghánci a Syřany došlo v pátek také v přeplněném uprchlickém táboře v Pireu, zraněno bylo nejméně osm lidí.

Běženci měli být vráceni zpět do Turecka

Z Řecka do Turecka by měla být v pondělí vrácena první skupina běženců, čímž se začne uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Evropské komise. V první skupině vrácených migrantů bude prý 500 lidí. Turecký premiér Ahmet Davutoglu bez bližšího upřesnění dnes potvrdil, že v pondělí začne platit dohoda s EU o tom, že Ankara začne zpětně přijímat uprchlíky z Řecka, kam se dostali z Turecka.

Navrácenými osobami budou "Syřané, kteří nepožádali o azyl, Afghánci a Pákistánci", uvedl zdroj z Bruselu. Neupřesnil nicméně, z jaké oblasti by migranti měli putovat, zda půjde o vnitrozemí či některý z ostrovů. Neřekl ani, zda budou do Turecka dopraveni letecky či po moři.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová potvrdila, že pondělí je "dnem D", pokud jde o novou dohodu mezi EU a Tureckem. Podle Bertaudové "budou vráceni ti, jejichž žádosti o azyl byly označeny za nepřípustné, protože mohou získat ochranu i v Turecku".

Nejmenovaný zdroj z řecké vlády uvedl, že migranti "s vysokou pravděpodobností" pocestují z ostrovů Chios či Lesbos, kde jsou v přeplněných registračních centrech tisíce uprchlíků. "Nevylučujeme, že bude v pondělí vrácen určitý počet lidí, nemůžeme ale potvrdit, kolik jich bude," uvedl nejmenovaný řecký představitel.

Turecký premiér Davutoglu v televizi uvedl, že proces vracení běženců z Řecka do Turecka nepovede ke zvýšení počtu uprchlíků, kteří již nyní v Turecku jsou, protože jiní budou posílání do EU. Zároveň řekl, že "už nebude důvod pro ztráty na životech lidí, kteří doufají, že při cestě do Evropy překonají Egejské moře".

Afghánci z provizorního tábora v řeckém Idomeni čelí tvrdým podmínkám, nedostatku jídla a nepříjemnostem ze strany jiných skupin uprchlíků. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 26 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 38 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy