Turecký spor: moc nebo málo islámu ?

Blahoslav Hruška
22. 7. 2007 18:08
Proevropské nadšení vyprchává. Posílí islamismus?
Dosavadní premiér Erdogan ve volební místnosti.
Dosavadní premiér Erdogan ve volební místnosti. | Foto: Reuters

Ankara - Má proveropskou vládu, ale kritici mluví o hrozbě islamismu. Kabinet zrušil trest smrti a dal Kurdům práva, ale opozice mu vyčítá tradicionalismus. V Turecku, zemi mnoha kontrastů, se konaly volby.

Volby jsou předčasné 

Spíše než o klasické rozdělení 550 křesel v parlamentu ale šlo o referendum o jednom jediném muži: lídrovi Strany spravedlnosti a rozvoje a současném premiérovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi.

Erdoğan musel vypsat předčasné volby poté, co se na něj strhla lavina kritiky za prosazování svého šéfdiplomata Abdullaha Güla na post hlavy státu.

Nejen republikánská pozice, ale i statisíce Turků v ulicích, totiž hlasitě protestovaly proti údajné plíživé islamizaci země. Současný i minulý předseda vlády, Erdoğan a Gül, jsou považováni za muže, kteří chtějí demontovat principy sekularismu, na nichž je Turecko od dob Atatürka založeno. 

Politické strany a jejich lídři
"Termín předčasných voleb je schůdný. Vláda jej konzultovala s nejvyšší volební komisí," sdělil Erdogan.
"Termín předčasných voleb je schůdný. Vláda jej konzultovala s nejvyšší volební komisí," sdělil Erdogan. | Foto: Reuters
AKP
Strana spravedlnosti a rozvoje

Recep Tayyip Erdoğan
Stranu založil před šesti lety sám Erdoğan, tehdy istanbulský starosta. Sama se charakterizuje jako centristická a konzervativní, kritici jí vyčítají přílišné prosazování islámu na úkor laicistických kořenů moderního Turecka. Ekonomicky je velmi liberální a proevropská. AKP podle průzkumů získá 43 % hlasů
Šéf republikánů Deniz Baykal
Šéf republikánů Deniz Baykal | Foto: Aktuálně.cz
CHP
Republikánská lidová strana

Deniz Baykal
Zakladatelem a prvním lídrem byl sám Mustafa Kemal, přezdívaný Atatürk. CHP je členem socialistické internacionály a dbá na dodržování zásad sekularismu a populismu. Hlavní opoziční strana ostře vystupovala například vůči Orhanu Pamukovi za jeho "urážku turectví". CHP věští průzkumy 17 procent
Lídr extremistů Deniz Bahceli
Lídr extremistů Deniz Bahceli | Foto: Aktuálně.cz
MHP
Strana nacionalistické akce

Devlet Bahçeli
Radikální nacionalisté, které někteří politologové řadí mezi neofašisty. Sbírají potenciál především ve východní Anatólii. Brojí proti cizímu kapitálu a jsou proti vstupu do EU. Podle jejich paramilitární organizace se jim přezdívá "šedí vlci". MHP se do parlamentu dostane zřejmě jen těsně. Podle průzkumů získá 12 procent

Oběma Erdoğanovým soupeřům, lídrovi republikánů Baykalovi a utranacionalistovi Bahçelimu, se přitom v předvolební kampani vůbec nepovedlo vytáhnout proti premiérovi argumenty.

Předvolební kampaň? Nuda

Odborníci se tak shodují, že letošní kampaň byla ve srovnání s rokem 2002 mimořádně nudná. Největším skandálem tak bylo obvinění, že Erdoğan nosí hodinky za 60 tisíc dolarů.

Rozsvícená žárovka je symbolem AKP. Kritici vládní strany ale mluví často o tmářství.
Rozsvícená žárovka je symbolem AKP. Kritici vládní strany ale mluví často o tmářství. | Foto: Reuters

Otazníkem tak není, nakolik AKP v čele s premiérem posílí, ale jestli si udrží proevropský kurs a reformní nadšení. "Tyto volby rozhodnou o tom, jestli Turecko půjde dál po liberální stezce a posílí své vztahy k Evropě, nebo se stane nacionalističtější a introvertnější," citoval list Turkish Daily News politologa Sinana Ülgena.

EU již není v módě

Mluvit o cestě do EU a slibovat Turkům světlé evropské zítřky už totiž není zdaleka v módě. Zvláště poté, co nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy otevřeně řekl, že pro Turecko není v unii místo.

"K dialogu je zapotřebí dvou, ovšem EU jej už nevede," citovala agentura AFP experta na evropské záležitosti Cengize Aktara.

 

 

Právě se děje

Další zprávy