Turecko stále nemá nového prezidenta. Gül to vzdal

Red Zah, Reuters, ČTK
6. 5. 2007 12:29
Parlament ani v opakovaném kole nezvolil hlavu státu
Je to definitivní: Abdullah Gül příštím tureckým prezidentem nebude.
Je to definitivní: Abdullah Gül příštím tureckým prezidentem nebude. | Foto: Aktuálně.cz

Ankara - Turecké vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) se ani v dnešním opakovaném prvním kole prezidentských voleb nepodařilo získat v parlamentu potřebnou dvoutřetinovou většinu pro svého kandidáta, ministra zahraničí Abdullaha Güla.

Oznámil to předseda parlamentu Bülent Arinç po dvojím sečtení přítomných. Gül vzápětí oznámil, že svou prezidentskou kandidaturu stahuje.

"Po tomhle má kandidatura nepřipadá v úvahu," řekl podle agentury Reuters šéf turecké diplomacie novinářům v parlamentu.

Nesešlo se kvorum

Podle Arinçe nedosáhl Gül v 550členném parlamentu potřebné volební kvorum, tedy 367 hlasů, které předepisuje ústava. Poslanců se napoprvé sešlo jen 351, počty při druhém sčítání agentury neuvádějí. Opozice už předtím oznámila, že hodlá volby bojkotovat.

Stejný neúspěch utrpěl vládní kandidát už v prvním kole voleb minulý pátek. Ústavní soud pak z podnětu opozice první kolo voleb anuloval.

Statisíce Turků vyšly v uplynulých dnech do ulic, aby daly najevo, že si nepřejí měnit sekulární charater své země
Statisíce Turků vyšly v uplynulých dnech do ulic, aby daly najevo, že si nepřejí měnit sekulární charater své země | Foto: reuters

Minulý pátek získal Gül 357 hlasů, o deset méně než potřeboval. AKP zastupuje v parlamentu 352 poslanců.

Opozice má ke Gülovi výhrady především pro jeho islamistickou minulost. Zastánci sekularistického zřízení, na kterém identita moderního Turecka stojí, se obávají situace, kdy by konzervativní AKP obsadila post šéfa vlády i hlavy státu a měla by tak větší možnost měnit charakter země.

Veřejnost i armáda za sekulární stát

Znepokojení nad takovým scénářem vyjádřila turecká veřejnost opakovaně na mohutných pouličních demonstracích. Varovný hlas zazněl i ze strany armády, která se dlouhodobě považuje za garanta dodržování ústavy v Turecku.

Vměšování se ozbrojených složek do politiky se ale zase nelíbí Evropské unii, která s Ankarou vyjednává o případném členství Turecka v bloku. Evropský komisař pro rozšíření Oli Rehn minulý týden turecké generály vyzval, aby respektovali demokratické zvyklosti a nesnažili se do politiky přímo zasahovat.

Nejschůdnějším východiskem z momentální krize se nyní jeví předčasné parlamentní volby, které by mohly nově rozdat karty. Parlament jejich vypsání na 22. červenec odhlasoval tento týden.

 

Právě se děje

Další zprávy