Turecko se zlobí na Izrael. Spojenectví se rozpadá

Roman Gazdík
12. 10. 2009 12:16
Ankara zakázala Izraeli účastnit se pravidelných společných cvičení letectva
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ankara/Jeruzalém - Turecko vždy bylo jedním z nejdůležitějších spojenců Izraele a také důkazem, že Izrael může mít bezproblémové vztahy s muslimskou zemí. Země spolupracovaly ve vojenské oblasti, postupovaly společně proti regionálním rivalům Íránu a Sýrii a na tureckou riviéru jezdí každý rok desítky tisíc Izraelců na prázdniny.

Spojenectví se však v posledních měsících hroutí. Příčinou je prosincová a lednová válka v Gaze, při které zemřelo třináct Izraelců a 1400 Palestinců.

V lednu se na ekonomickému fóru v Davosu kvůli ní veřejně pohádali turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a izraelský prezident Šimon Peres, nyní ze stejného důvodu zrušila Ankara pravidelná mezinárodní letecká cvičení nad svým územím, kterých se účastnily státy NATO a Izrael.

Na stránce turecké armády se podle agentury AP objevilo pouze stručné prohlášení, že účast zahraničních partnerů byla zrušena, podle izraelské armády se Turecku nelíbila právě participace Izraele. Podle anonymních izraelských zdrojů se Ankara snažila z cvičení Izrael vyšachovat, když však svou účast následně odvolaly USA, Nizozemsko a Itálie, bylo cvičení zrušeno úplně.

"Doufáme, že se situace v Gaze zlepší... což zajistí i novou atmosféru v turecko-izraelských vztazích," řekl později televizi CNN turecký ministr zahraničí Ahmet Davoglu. "Za současných podmínek ale samozřejmě tento (izraelský) přístup kritizujeme."

Vážná krize

Podle izraelského deníku Haarec se už v neděli konala mimořádná schůzka na izraelském ministerstvu zahraničí, která se dalším zhoršením vztahů s Tureckem zabývala. Přes občasnou tureckou kritiku po dřívějších izraelských operacích proti Palestincům totiž turecké vlády nikdy nesáhly k přerušení vojenské spolupráce.

"Máme tu vážnou krizi a musíme ji urychleně řešit," řekl listu jeden z vysoce postavených izraelských úředníků.

V otázce, jakým způsobem postupovat, se vláda neshodne. Někteří volají po tom, aby se Izrael snažil strategické vztahy s Turky zachránit, jiní poukazují na to, že možná existují už jen na teoretické rovině.

"Je možné, že se skutečnost změnila a že strategické vztahy, o kterých jsme si mysleli, že existují, jsou jednoduše pryč," citoval Haarec jiného vládního úředníka.

Turecko minulý rok sloužilo jako prostředník v nepřímých jednáních mezi Izraelem a Sýrií, i ta byla ukončena po začátku války v Gaze. Erdogan později rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby prověřilo zbrojní jaderný program Izraele, který - podobně jako Indie a Pákistán - nepodepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) a podle všeho vybudoval rozsáhlý nukleární arzenál.

Erdogan kritizuje Perese:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy