Erdogan: Turecko nemůže čelit dalším uprchlíkům, otevře hranice do Evropy

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 2. 2020 13:39
Turecko nemůže čelit další vlně uprchlíků a otevírá jim hranice do Evropy, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Řecká vláda hodlá své hranice stůj co stůj bránit, uvedl její mluvčí. Řekové podle něj za posledních 24 hodiny zamezili překročení hranice 4000 běženců.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Atény nápor na hranicích nedávají do souvislosti s vlnou uprchlíků, kterou vyvolaly boje severozápadní syrské provincii Idlib. Podle Bruselu Ankara oficiálně změnu v režimu na hranici oficiálně neoznámila. Své hranice posiluje i Bulharsko a Maďarsko.

Boje v Idlibu vyhnaly z domovů od prosince skoro milion lidí, z nichž část se nyní vydala v Turecku k řecké hranici.

Nynější nápor na hranici Turecka a Řecka vyvolalo podle agentury AP čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už nebude v jejich překonání bránit. Téměř ihned se k pozemní hranici s Řeckem a k západnímu pobřeží Turecka vydaly proudy běženců, napsala agentura Reuters.

"Dozvěděli jsme se, že hranice jsou otevřené, a tak jsme se sem vydali," řekl agentuře AP sedmnáctiletý Alí Nikad z Íránu. "Tady jsme ale zjistili, že jsou zavřené. Našli jsme díru v plotě a prošli jsme jí," dodal. Než se dostal se skupinou přátel do Řecka, strávil v Turecku dva měsíce. Chce se přidat ke strýci, který už je v Řecku.

Uděláme cokoli, říká Řecko

"Vláda udělá cokoli, aby hranice ubránila," uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. "Nijak to nesouvisí s Idlibem," dodal. Živý přenos řecké televize Skai ukázal, že řecká policie po skupinkách běženců v sobotu ráno u přechodu Pazarkule/Kastanies vypálila slzný plyn, zatímco migranti na ni z turecké strany házeli kamení. Média se mohla přiblížit pouze kilometr k hranici.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na svědky, se v nárazníkové zóny mezi dvěma hraničními stanovišti nachází kolem 500 lidí a další stovky jsou na turecké straně hranice. Agentura dále zmiňuje video, které na místě v noci natočil policista. Běženci na něm hází na policisty zapálené kusy dřeva.

Řecká vláda odhaduje, že se na turecké straně hranice u přechodu Pazarkule/Kastanies na severozápadě země shromáždily tři tisíce utečenců.

Turecko již poskytlo útočiště 3,5 milionu syrských uprchlíků a opakovaně hrozilo, že "otevře brány" do Evropy. Erdogan v sobotu během projevu v Istanbulu uvedl, že hranice překročilo už 18 000 lidí. Tomuto údaji neodpovídá prohlášení řecké vlády ani popis situace agenturami.

Na hranicích stoupá napětí

Podle nejmenovaného řeckého policisty, na něhož odkazuje agentura Reuters, na hranici Řecka a Turecka dlouhé zhruba 200 kilometrů stoupá napětí. Skupinky migrantů se je snaží překonat, ale jsou soustavně odráženy.

Dnes se podařilo hranici do Řecka podařilo překonat malým skupinám migrantů, napsala agentura AP. Většina z nich jsou muži z Afghánistánu, ale přešly i rodiny s malými dětmi. V noci se uchýlili do opuštěných budov a kaplí na řeckém venkově, ráno se vydali směrem na sever.

Evropa zažila v roce 2015 migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 000 přes Řecko. Příliv utečenců touto trasou pomohla od roku 2016 výrazně omezit dohoda EU s Tureckem.

Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. V posledním roce se ale počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, opět zvýšil.

Video: Viděly jsme beznaděj, chaos a spousty mrtvých, řekla Klicperová po návratu ze Sýrie.

Kurdové se cítí zrazeni, jsou tam uprchlíci, kteří pláčou a ptají se, proč se jim to stalo, líčí novinářka Lenka Klicperová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy