Tunisko soudí ženy bojující nahotou, hrozí jim vězení

Jana Černá
5. 6. 2013 17:08
Kromě tří zahraničních členek hnutí Femen stanula před soudem i Tunisanka Amína Tajlúrová
Ilustrační foto (aktivistky z hnutí Femen).
Ilustrační foto (aktivistky z hnutí Femen). | Foto: Reuters

Tunis - Před tuniskými úřady ve středu stanuly tři členky aktivistického hnutí Femen, dvě Francouzky a Němka. Zatčeny byly koncem května, když "nahoře bez" pořádaly první protest tohoto druhu v arabském světě.

Nezávisle na tomto stání se v jiném městě projednával i případ tuniské sympatizantky tohoto feministického hnutí Amíny Tajlúrové.

Cizinky doprovázel do soudní síně advokát Patrick Klugman, který si byl předem jistý pozitivním výsledkem, uvedl Huffington Post. Jeho klientkám ale hrozí až šestiměsíční vězení.

Konečný verdikt zatím není znám, proces s cizinkami byl ale podle serveru Tunisia Live odročen.

Obžalovány z prostopášnosti

"Jak můžete tyto ženy obhajovat? Nejste Tunisan, nejste muslim, nemáte ženu ani dceru!" Tak rozhořčení přihlížející údajně volali na právníka Klugmana před soudem.

On sám však neměl vyjednávání na starosti, píše Tunisia Live. Spolu s dalším evropským právníkem přijel dívky obžalované z prostopášnosti hlavně podpořit, komunikaci se soudem měl pak na starosti právník z Tuniska.

"Jejich těla ale nebyla vystavována, aby sváděla, ale aby předala politickou zprávu…, což není 'prostopášnost,'" cituje Klugmana Huffington Post.

Obžaloba se podle něj rozhodla zmírnit klasifikaci přečinu čtyř Evropanek, původně měly být souzené za ohrožení veřejné morálky.

Femen bouřily i na Berlinale:

Zatčení, které proběhlo 29. května, následovalo po protestu před tuniským soudem, kde se Pauline Hillierová, Marguerite Sternová a Josephina Markmannová způsobem pro jejich hnutí typickým snažily upozornit na ženskou rovnoprávnost.

Další soudní stání ve středu v tuniském Kajruvánu absolvovala i sympatizantka organizace Amína Tajlúrová, která název hnutí sprejem nastříkala na zeď místní mešity. Je obviněna ze zločinného spolčení, hanobení hřbitova a prohřešků proti dobrým mravům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy