Archeologové objevili tunel z nacistického pekla. Vězni ho vykopali holýma rukama

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 7. 2016 20:08
Během druhé světové války byl v Ponarech koncentrační tábor, kde nacisté podle historiků začali s masovým vyvražďováním Židů a dalších nepohodlných. Dříve, než nasadili plynové komory v dalších oblastech. O život tu během tří let přišlo na 100 000 lidí. Právě zde nyní archeologové objevili ručně vyhloubený tunel, kterým se z pekla podařilo zachránit několika vězňům. Jedinečný objev podle odborníků ukazuje, že i v té nejtemnější době existuje v lidech touha po životě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vilnius - Archeologové odkryli v Litvě tunel, který holýma rukama vyhloubili vězni koncentračního tábora, aby se zachránili před masovým vražděním nacisty.

Na lesním popravišti v Ponarech nedaleko Vilniusu, které dnes tvoří předměstí metropole, bylo v letech 1941 až 1944 zabito na 100 000 Židů, Poláků a Rusů. Několik z nich se dokázalo zachránit díky tunelu, který 80 lidí vyhrabávalo tři měsíce.

Přes 30 metrů dlouhý tunel se podařilo objevit a zmapovat pomocí rádiových a radarových vln, které skenovaly terén pod povrchem země. Díky tomu dokázal vědecký tým zjistit, kde a kolik hromadných hrobů se na místě bývalého popraviště ještě nachází. A kudy tunel vedl.

"Ponary nazývám epicentrem holokaustu," řekl americkému listu The New York Times člen archeologického týmu, profesor z univerzity v Connecticutu Richard Freund. "Poprvé tady máme systematické vraždění nacisty a jejich pomocníky," tvrdí s tím, že masakr tu začal půl roku před tím, než nacisté začali používat plynové komory v jiných oblastech.

Ke konci druhé světové války byli na toto místo uprostřed lesů převáženi vězni z nedalekého koncentračního tábora Stutthof. Nacisté se snažili skrýt důkazy o hromadném vraždění, a tak využili vězně na vykopávání hromadných hrobů, pálení těl a likvidaci ostatků.

Členové takzvaného "spalovacího komanda" se ale obávali, že až bude jejich práce dokončena, přijde řada na ně, a proto se rozhodli uprchnout. Využili k tomu jednu z jam, které sloužily k ukrytí ostatků obětí. Čtvrt roku tajně po nocích hloubili tunel. Strůjcem celého nápadu byl údajně muž, který mezi těly rozeznal členy vlastní rodiny.

V dubnu roku 1945 bylo konečně hotovo. Celkem 40 vězňů se v noci 15. dubna vymanilo z řetězů a tunelem se vydalo na svobodu. Strážci je však zpozorovali a zahájili střelbu. Většinu z nich se jim podařilo zastavit, ale 11 se dostalo na svobodu a zmizeli v lesích. Tam se přidali k partyzánům a přežili až do konce války.

"Tunel dokazuje, že i v tak temné době existovala touha po životě," vysvětlil britskému listu The Guardian další člen archeologického týmu, Jon Seligman z Izraele.

Vchod tunelu byl objeven už v roce 2004, ale průzkum objektu komplikovaly masové hroby, které archeologové nechtěli porušit.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy