Ukončit jednání o obchodní dohodě s USA? Unie se nedohodla

Silvie Housková
23. 9. 2016 16:08
Francie a Rakousko chtějí ukončit jednání o obchodní dohodě se Spojenými státy (tzv. TTIP). Výhrady mají i Slovinci a Lucemburčané, většina ostatních zemí si naopak přeje v jednáních s USA pokračovat. V jednom se ale ministři shodli: uzavřít dohodu do konce letošního roku se zcela určitě nepodaří.
Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | Foto: DVTV

BratislavaFrancie a Rakousko chtějí ukončit jednání o volném obchodu se Spojenými státy (tzv. dohodu TTIP). Obě země o to požádaly na schůzce ministrů obchodu členských zemí Evropské unie v Bratislavě.

Určité pochybnosti vyslovili také ministři Slovinska a Lucemburska.

Co přesně bude Evropa dělat dál, se ale podle českého ministra obchodu Jana Mládka na schůzce nedohodlo. "Žádný silný závěr na toto téma nepadl," uvedl Mládek s tím, že schůzka byla neformální, a proto ani nemohla přijmout žádná rozhodnutí.

Ostatní státy, včetně Německa, podle něj chtěly v jednáních s USA pokračovat.

"Diskutovalo se o tom, že by jednání s USA potřebovala určitý restart. Není ale jasné, jestli by bylo lepší je ukončit a po nástupu nové administrativy znovu začít, nebo jen na nějakou dobu vyjednávání zvolnit," řekl Mládek s tím, že Česko si přeje, aby jednání pokračovala dál.

Státy, které požadovaly ukončení vyjednávání, ostatně nedokázaly definovat konkrétní problém, který s dohodou zvanou TTIP mají. Stěžovaly si, že TTIP bývá napadán kvůli spojení s globalizací, úlohou velkých firem v ekonomice či ekonomické nerovnosti. "Jak bychom měli tento problém řešit, od nich na schůzce ale nezaznělo," uvedl Mládek.

Ke shodě tak došlo de facto pouze v jednom: že se do konce úřadování amerického prezidenta Baracka Obamy dohodu o volném obchodě s USA uzavřít nepodaří. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Mamströmová ale popřela, že by byl TTIP mrtvý.

Smlouva s Kanadou

Co by ale chtěli ministři dotáhnout, je obchodní dohoda s Kanadou. I když k ní mělo několik států, například Rakousko či Belgie, připomínky, svolení k ratifikaci by měli ministři obchodu udělit na mimořádné schůzce 18. října v Lucemburku.

Podepsat se má na summitu EU–Kanada 27. října.

 "CETA je obchodní dohoda mezi blokem s více než 500 miliony obyvateli a zemí s 37milionovou populací. Jestli někdo tvrdí, že nám Kanada něco diktuje, tak neříká pravdu," vysvětlil Mládek.

 

Právě se děje

Další zprávy