Horší mobilizace, ale těžší dohledání. Trumpovi příznivci přechází na neveřejná fóra

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2021 22:39
Končící americký prezident Donald Trump a s ním i jeho nejzapálenější příznivci v důsledku zásahů Facebooku či Twitteru a blokace sociální sítě Parler přicházejí o své hlavní komunikační kanály a mnozí z nich nyní hledají útočiště na menších platformách a v neveřejných fórech. Tento vývoj jim ztěžuje koordinaci aktivit, zároveň ale bezpečnostním složkám komplikuje jejich monitorování, píší média.
Podporovatelé Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu.
Podporovatelé Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu. | Foto: Reuters

Největší sociální sítě po událostech minulé středy dramaticky vystupňovaly opatření spojená s politickou debatou ve Spojených státech. Facebook, Instagram, Twitter i YouTube dočasně nebo natrvalo odstavily Trumpovy hlavní účty, přičemž svůj postup zdůvodnily obavami z podněcování k dalším násilnostem.

Twitter dále ve velkém maže účty hlasatelů konspirační teorie QAnon, mezi nimiž jsou i bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn nebo někdejší právnička Trumpovy kampaně Sidney Powellová. Facebook mimo jiné oznámil nulovou toleranci obsahu s heslem "zastavte krádež", které Trumpovi stoupenci propagují společně s dezinformacemi kolem prezidentských voleb a které minulý týden skandovali účastníci nepokojů v Kapitolu.

Jako logická alternativa pro Trumpovy podporovatele i pro samotného prezidenta se v první fázi jevila sociální síť Parler, která u dané skupiny uživatelů internetu v posledních týdnech rychle získávala na popularitě. Parler je však od pondělka mimo provoz. Firma Amazon síti přestala poskytovat své servery se zdůvodněním, že se na platformě šíří "násilný obsah". V reakci na následnou žalobu Amazon uvedl příklady problematických příspěvků, v nichž se hovoří o "občanské válce", vraždění představitelů Demokratické strany, potřebě "systematicky likvidovat liberální lídry" nebo o oběšení dalších veřejných činitelů.

Pád Parleru a zásahy Twitteru a Facebooku nutí komunitu kolem QAnon, nacionalistické organizace Proud Boys a dalších skupin hledat nové kanály. Podle amerických médií se jimi stávají mimo jiné aplikace na šifrovanou komunikaci jako Signal a zejména Telegram, který uvedl, že za posledních několik dní si připsal 25 milionů uživatelů, z toho 750 000 v USA.

"Dělo se to hrozně rychle. Byla jsem v jedné skupině Proud Boys, což je krajně pravicová milice, a sledovala jsem, jak za několik dní narostla o 8000 členů," popsala reportérka deníku The New York Times Sheera Frenkelová. "Chystají se na dlouhodobou válku," hodnotila počínání lídrů podobných internetových komunit.

Také však podle ní v některých z těchto uzavřených skupin probíhá "velmi seriózní plánování" vzhledem k nejbližším dnům, přičemž mnozí členové jsou povzbuzeni "úspěchem" v podobě vpádu do Kongresu. O snahách mobilizovat nové protesty skrze Telegram tento týden psala také televize NBC News, podle níž někteří extremisté prostřednictvím aplikace sdílejí i informace o domácí výrobě výbušnin. Provozovatel aplikace ve středu přiznal televizi CNN, že se potýká s nárůstem projevů extremismu a výzev k násilí.

Přesun tohoto obsahu na platformy jako Telegram nebo ještě menší síť Gab znamená potenciální snížení jeho dosahu a pro různé radikální skupiny je také složitější koordinovat své plány. Reportér CNN Donie O'Sullivan nicméně v aktuálním vývoji vidí "recept na radikalizaci", neboť účastníci daných diskusí budou ještě více izolováni.

"Když jsou tito aktéři na místech jako Facebook a Twitter, mohou být sledováni, mohou být monitorováni, a jsou tam nějaká pravidla. A teď jsou tihle lidé vytlačováni do ještě temnějších koutů internetu," řekl.

Do monitorování oněch temných koutů je nyní zřejmě kromě bezpečnostních složek zapojen i Facebook. Společnost podle svého mluvčího pozoruje na své hlavní platformě i na jiných sítích signály, které dokládají možnost dalších násilností. Údajně pomáhá sledovat dění na platformách jako 8kun a 4chan.

"Velké technologické společnosti se rychle snaží činit kroky ve snaze zabránit násilí v den inaugurace (Joea Bidena) a berou věci do vlastních rukou poté, co se vláda ukázala být špatně připravená na obléhání Kapitolu z minulého týdne," shrnuje dění posledních dní zpravodajský web Axios. "Tyto snahy nejsou zcela altruistické. Firmy se taky snaží vyhnout obviněním za to, že potenciálně poskytovaly platformu domácím teroristům," dodává.

Video: Trump selhal, teď chce budovat mediální impérium, říká Kmoníček

Amerika čeká na novou společenskou smlouvu, kolem roku 2040 bude bílý volič evropského původu poprvé menšinou. Trump bude budovat mediální impérium. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 59 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy