Trump zažehl spirálu vyhrožování. Příznivci ho zuřivě brání, USA se obávají násilí

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
22. 8. 2023 16:43
Dělali jen svou občanskou povinnost, ale setkávají se se zastrašováním, obtěžováním i vyhrožováním. Příznivcům bývalého prezidenta Donalda Trumpa se nelíbí, že je politik několikanásobně obviněný, a vyhrožují nejen dotyčným soudcům, ale nově i porotcům, kteří o případu rozhodují. Problémy s nimi mají třeba i členové volebních komisí.
Bývalý americký prezident Donald Trump.
Bývalý americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Zatím poslední obvinění, kterému bývalý americký prezident Donald Trump čelí, padlo v Georgii. Státu, kde ho v prezidentských volbách velmi těsně - asi o 12 tisíc hlasů - porazil Joe Biden. Trump se zde pokoušel výsledek zvrátit. Vyzýval volební komisi, aby přestala sčítat hlasy, a údajně po představitelích státu chtěl, aby oznámili, že zvítězil on.

Po měsících vyšetřování tamní prokuratura postavila Trumpův případ před velkou porotu, která rozhodla, že obvinění jsou dostatečně opodstatněná a bývalý prezident bude muset čelit soudu.

Trumpovi příznivci se ale porotcům okamžitě pomstili. V Georgii jako jediném americkém státu se jména porotců, náhodně vybraných obyvatel, zveřejňují v obžalobě. Dotyční přitom musí své povinnosti dostát. 

Nyní tváře, profily na sociálních sítích a někdy i adresy a telefonní čísla některých porotců kolují na sociálních sítích, píše deník New York Times. Úřad okresního šerifa ve svém prohlášení potvrdil, že si je vědom výhrůžek proti porotcům a spolupracuje s dalšími úřady na vypátrání jejich původu.

Pobavíme se

"Přišlo mi fér podělit se o pár jmen z té velké poroty," napsal ve středu na Facebooku jeden z uživatelů, včetně možných adres a telefonních čísel několika porotců. "Budu pokračovat ve zveřejňování dalších porotců, jakmile je najdu," tvrdil. Příspěvek byl později správci stránky odstraněn.

Jména i adresy ale lidé dál sdíleli například na sociální síti Truth Social, kterou Trump založil. Bývalý prezident tam sám útočil na soudce, žalobce i občany, kteří ho žalovali. Jeden z uživatelů vyzval ostatní, aby se postarali o to, že porotci už nebudou moci vyjít na ulici.

"Někdo by se měl podívat na všechny ty velké porotce. Můžu vám zaručit, že každý z nich má u jména VELKÉ D!" napsal jeden z uživatelů, který tím chtěl naznačit, že porotci jsou voliči demokratů. 

Od chvíle, kdy okresní prokurátorka Fulton County Fani Willisová vynesla obžalobu v 41 bodech, čelí na internetu vlně rasistických nadávek, a to i ze strany Trumpa, který na síti Truth Social napsal: "Nikdy nešli po těch, kteří zmanipulovali volby… Šli jen po těch, kteří bojovali za to, aby našli ZLODĚJE!" Použil přitom anglické slovo "riggers", což připomíná rasistickou urážku.

Okresní prokurátorka z Georgie Fani Willisová.
Okresní prokurátorka z Georgie Fani Willisová. | Foto: Reuters

"Když Trump nevyhraje, zabijeme vás"

Někteří republikánští senátoři ve státě Georgia dokonce kvůli Trumpovu stíhání požadují odvolání prokurátorky Willisové. Nejde ale jen o soudní spor v Georgii. Bývalý prezident momentálně čelí více než 90 obviněním ve čtyřech velkých obžalobách. I tak se ale za rok znovu chce ucházet o Bílý dům. A mezi republikánskými voliči je v primárkách zatím jasným favoritem.

Podle britského deníku The Guardian úřady po celých Spojených státech napjatě sledují nárůst politického násilí. Minulý týden například policie zatkla ženu z Texasu, která vyhrožovala, že zabije Tanyu Chutkanovou, federální soudkyni, která dohlíží na trestní řízení proti Trumpovi v hlavním městě Washingtonu.

V hovoru Texasanka soudkyni údajně řekla: "Jste v našem hledáčku, chceme vás zabít." Podle prokurátorů také dodala, že "pokud nebude Trump v roce 2024 zvolen, přijdeme vás zabít." Žena vyhrožovala i dalším demokratům nebo LGBT+ lidem. Údajně také tvrdila, že zabije kongresmanku Sheilu Jacksonovou Leeovou, černošskou demokratku z Texasu, která kandiduje na starostku Houstonu.

Když ji federální agenti tři dny po jejím telefonátu navštívili na houstonském předměstí Alvin, tvrdila, že neměla v úmyslu odjet do Washingtonu, aby své hrozby vyplnila. Údajně však dodala, že "pokud Sheila Jacksonová Leeová přijede do Alvinu, pak se musíme obávat", cituje stanice BBC.

Bez volební komise

Problémy s Trumpovými voliči mají i náhodní lidé. Třeba ti, kteří pomáhali sčítat hlasy. Pracovníci volebních místností tvrdí, že falešná tvrzení o podvodech při hlasování mají trvalý dopad na jejich životy, a státy USA se nyní obávají, že u následujících voleb nebude chtít tuto práci nikdo dělat.

Kdosi například vyhrožoval Chrisi Harveyovi, jenž pomáhal organizovat volby v Georgii. O výhružce se dozvěděl v lednu 2021, když mu někdo zavolal a varoval ho. "Nebál jsem se ani tak o vlastní bezpečnost, jako spíš o svou rodinu a o věci, které by se mohly stát, když nebudu nablízku," řekl BBC

Podle letošního průzkumu Brennanova centra pro spravedlnost uvedlo 30 procent volebních pracovníků napříč Spojenými státy, že byli kvůli své práci obtěžováni, čelili výhrůžkám nebo s nimi lidé nějak hrubě zacházeli. Mnozí kvůli tomu opouštějí tuto profesi, vysvětlil Lawrence Norden, vedoucí pro volby a vládní program u Brennanova centra.

"Není pochyb o tom, že je to pro obor skutečně traumatizující a že to bohužel ovlivňuje ty, kteří jsou ochotni sloužit," prohlásil. "S důsledky voleb z roku 2020 budeme žít v roce 2024," dodal s odkazem na hlasování, které příští rok rozhodne o příštím prezidentovi USA. 

 

Právě se děje

Další zprávy