Mimořádná zpráva

Tohle by mu voliči neodpustili. Trumpovi chybí zeď s Mexikem, chce ji za každou cenu

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 9. 2019 15:29
Do prezidentských voleb v USA zbývá čtrnáct měsíců a Donald Trump má zatím velké zpoždění s naplněním svého ústředního slibu z posledních voleb v roce 2016. A sice že vystaví zeď na hranici s Mexikem. Aby práce urychlil, vzal si teď peníze na zeď z rozpočtu Pentagonu. Včetně financí, které byly původně určeny na posilování americké vojenské přítomnosti na východním křídle NATO - v Polsku, Rumunsku či Pobaltí.
Snímek z března 2018, kdy si Donald Trump byl prohlédnout návrhy jeho "zdi" s Mexikem.
Snímek z března 2018, kdy si Donald Trump byl prohlédnout návrhy jeho "zdi" s Mexikem. | Foto: ČTK

Podle amerického listu Washington Post prezident Trump také instruoval své lidi, aby se neohlíželi na možné porušení zákonů při záboru půdy. Část pozemků, kudy by měla vést zeď, je totiž v soukromých rukách.

A to není jediný potenciální problém. Na jiných místech, kde hranice mezi USA a Mexikem probíhá chráněnými přírodními oblastmi, by mohly být stavební práce omezeny kvůli požadavkům na ochranu životního prostředí.

Trump ale údajně stavitelům řekl, ať si nedělají těžkou hlavu ani s majetkoprávním vypořádáním pozemků, ani s porušováním ekologických a jiných opatření. "Vezměte si tu půdu, nebojte se, udělím vám pardon," měl Trump podle listu Washington Post naznačit, že případné problémy se zákonem vyřeší díky své pravomoci přerušit řízení nebo udělit milost.

Bílý dům následně uvedl, že Trump jen žertoval. A sám prezident označil na Twitteru informaci deníku za nepravdivou.

Podle amerických médií se ale Trump skutečně za každou cenu snaží, aby do voleb v roce 2020 stál co nejdelší úsek nové zdi.

Škatulata s penězi

Hranice USA s Mexikem je dlouhá přes 3000 kilometrů. Více než 1000 kilometrů je už nějakou bariérou chráněno - buď fyzickou ve formě zdi či plotu, anebo virtuální pomocí kamer a senzorů.

Sám Donald Trump ve středu znovu zopakoval, že chce, aby do prezidentských voleb v listopadu 2020 vzniklo okolo 800 kilometrů nové zdi. Pokud by ale práce pokračovaly dosavadním tempem, neměl by šanci na úspěch. Za dva a půl roku Trumpova prezidentství bylo doplněno necelých 100 kilometrů zdi a vesměs šlo o nahrazení či opravu stávající bariéry.

Jedním z důvodů pomalého postupu je i to, že prezident musí bojovat o peníze na výstavbu zdi. Kongres mu požadované prostředky odmítl dát. Trump pak letos v únoru vyhlásil "stav nouze", v rámci kterého se může snažit získat peníze bez souhlasu Kongresu.

Některé finance přesunul v rámci rozpočtu amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Hlavním zdrojem se ale stal rozpočet Pentagonu. Z kapitoly určené původně na výstavbu a rekonstrukci vojenských zařízení bude přesunuto 3,6 miliardy dolarů (v přepočtu 84 miliard korun), což by mělo stačit na 280 kilometrů zdi.

Projekt už z dob Obamy

Americký ministr obrany Mark Esper vydal ve středu seznam více než 120 vojenských projektů, jejichž realizace se kvůli přesunu peněz na zeď odloží nebo zcela zruší. Zhruba polovinu tvoří projekty uvnitř USA, druhou část pak plánované akce Pentagonu v zámoří. Například v Japonsku či Jižní Koreji, ale také v Evropě.

Právě v Evropě bude kromě jiného citelně dotčen průběžný několikaletý projekt Evropská odstrašující iniciativa (EDI). V rámci ní USA posilují svoji vojenskou přítomnost na východním křídle NATO.

Tato iniciativa, která začala už za předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy, byla reakcí na ruskou anexi Krymu a válku na východní Ukrajině.

Na rok 2019 měl projekt rozpočet ve výši 6,5 miliardy dolarů (zhruba 152 miliard korun). Aktuálním převodem peněz na výstavbu zdi ale přijde o 770 milionů dolarů.

Zastavena bude například výstavba kasáren a výcvikových zařízení pro jednotky speciálních sil v Estonsku, výstavba muničních skladů v Polsku nebo oprava a rozšíření letišť v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Dokončete zeď

"Postavte zeď!" byl jeden z nejúspěšnějších a nejdůležitějších sloganů Trumpovy kampaně v roce 2016. Jeho tehdejší předvolební shromáždění se otřásala nadšeným skandováním slov "Build the wall!".

V současnosti se na Trumpových shromážděních skanduje "Dokončete zeď", ale naplnění tohoto hesla je ve skutečnosti ještě hodně daleko. Podle listu Washington Post prezident svému okolí opakovaně zdůrazňuje, že nesplnění slibu by pokládal za prohru. A pod tlakem je Trump i ze strany konzervativních komentátorů.

Například známý moderátor své rozhlasové show Rush Limbaugh či pravicová konzervativní publicistka Ann Coulterová prezidenta veřejně varovali, že pokud by nepostavil zeď, byl by to podvod na voličích. A o část z nich by mohl přijít.

Donald Trump v roce 2016 také sliboval, že výstavbu zdi zaplatí Mexiko. O tomto předsevzetí ovšem prezident mezitím přestal mluvit.

Video: Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď

Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď | Video: Wagner College
 

Právě se děje

před 55 minutami

Sněmovna schválila zvýšení příspěvků na péči o handicapované v sociálních ústavech

Sněmovna v pátek schválila zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby. Částky by měly být podle poslanecké novely o sociálních službách stejné, jaké dostávají postižení lidé, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Naopak by ale díky tomu mohl podle nich snížit dotace na sociální služby. Předloha nyní poputuje k projednání do Senátu.

Navrhovaná změna se týká postižených lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých. U nich závisí výše příspěvku na rozdíl od obyvatel s lehčími postiženími na tom, zda žijí v zařízeních sociálních služeb, nebo doma. Cílem návrhu je podle předkladatelů z řad ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL v čele s Janou Pastuchovou (ANO) odstranění prvků diskriminace. Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení hlasy 111 ze 123 přítomných poslanců.

Lidé mladší 18 let ve třetím stupni závislosti, kteří využívají pobytová zařízení, by dostávali podle novely 13 900 korun měsíčně, o 4000 korun víc než teď. Při úplné závislosti, tedy čtvrtém stupni, by příspěvek vzrostl o 6000 korun na 19 200 korun za měsíc. O stejné částky by se zvýšily i příspěvky na péči dospělým postiženým ve třetím a čtvrtém stupni v sociálních zařízeních, a to na 12.800 korun a 19 200 korun měsíčně.

Příspěvky na péči pobírá v současnosti podle důvodové zprávy kolem 360 000 lidí. V sociálních zařízeních pobývá kolem 40 000 lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých, stojí v podkladech. Díky zvýšení příspěvku na péči by mohly podle předkladatelů klesnout státní dotace poskytovatelům sociálních služeb a celá změna by nakonec mohla být i rozpočtově neutrální.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Za výbuch ve Vrběticích odškodnění 700 milionů, rozdělí si je kraj, obce i obyvatelé

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun Počítá s tím návrh zákona, který dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Zákon počítá kvůli omezení po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podepsali poslanci napříč stranami v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Při výbuchu prvního ze skladů zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci 2014. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy