Válka slov o Sýrii začala. Trump odpočítává poslední hodiny do útoku, Rusové slibují tvrdost

Martin Novák Martin Novák
11. 4. 2018 16:10
K úderu na Sýrii se podle vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona připojí i Francie.
Válečné lodě opustily břeh amerického Norfolku | Video: Reuters

Washington/Moskva - Spíše hodiny než dny zbývají do amerického úderu na syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potrestání Asada za použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu je mimořádný hlavně tím, že syrský režim má obrovskou vojenskou a finanční podporu Ruska a Íránu.

Rusko má v zemi jednu námořní a jednu leteckou základnu, jeho poradci v podstatě řídí syrskou armádu a její operace.

Írán má v zemi tisíce důstojníků a další tisíce sobě podřízených bojovníků ať už z Libanonu, nebo jiných zemí. Stejně jako ruští důstojníci jsou i ti íránští základem vojenské síly Asadova režimu, který by bez přímé pomoci Moskvy a Teheránu zkolaboval.

"Americké rakety letící na Sýrii budou sestřeleny a místa, odkud vyletěly, se stanou terčem našeho bombardování," řekl ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin televizi al-Manár. Trump Rusům doporučil, aby se na americké rakety připravili.

Jestliže Spojené státy a Francie i přes ruské hrozby splní slib, že zasáhnou, pokud budou mít vážné podezření z použití chemických zbraní, jednou z variant je jednorázové bombardování syrské letecké základny.

Takové, které Trump nařídil před rokem 7. dubna. Celkem devětapadesát střel s plochou dráhou letu Tomahawk dopadlo na základnu Šajrát.

Syrská protiletecká obrana z Ruska

Cílem podobného omezeného útoku by zřejmě i letos byla některá ze syrských leteckých základen. Určitě však ne základna Hmejmím, kde jsou ruské helikoptéry a stíhačky. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že když se jeho země zapojí, terčem budou místa spojená s výrobou chemických zbraní.

Pokud by Trump chtěl, aby úder byl tvrdší a bolestivější pro Asada, musel by terče rozšířit z leteckých základen na kasárny a pozice elitních syrských jednotek - Republikánské gardy a 4. obrněné divize.

Rozsáhlejší ofenzivu komplikuje skutečnost, že Sýrie používá ruský systém protiletecké ochrany S-400, takže Američané a Francouzi musí spoléhat spíš na střely s plochou dráhou letu, odpalované z lodí.

Systém S-400 ale je překonatelný. Naposledy to ukázali v neděli Izraelci, kteří letouny F-16 bombardovali syrskou základnu T-4 v provincii Homs. Na ní jsou íránští vojáci. Židovský stát útok zatím oficiálně nepřiznal. Nicméně riziko sestřelení amerického, francouzského či izraelského letadla nad Sýrií je značné.

Jakýkoliv vývoj zavánějící svržením Asada by znamenal tvrdou konfrontaci s Ruskem. To investovalo mnoho do záchrany jeho režimu jako svého hlavního spojence na Blízkém východě.

Na druhé straně ale není jasný cíl, kterého by Spojené státy tímto úderem mohly v Sýrii dosáhnout, nad to, že potrestají prezidenta. Jeho svržení je vzhledem k masivní vojenské a finanční podpoře, kterou Asadovi poskytují Rusko a Írán, nepravděpodobné.

Dalším problémem je, co by se dělo, kdyby taková eventualita přece jen nastala. Opozice je roztříštěná, mnoho jejích předáků bylo zabito nebo žije v exilu. Skupiny, které stále ještě bojují proti Asadovi, z velké části vyznávají islamistickou ideologii a s jako takovými s nimi USA nebo Evropa sotva může počítat při zvažování takzvané změny režimu.

Podívejte se na záběry ze syrského města Dúmá ze soboty 7. dubna:

Sýrie, Dúmá: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy