reklama
 
 

Útok USA na Sýrii se blíží. Připravte se na naše rakety, jsou krásné a nové, vzkázal Trump Rusům

Aktualizováno 11. 4. 2018 13:15
Americký prezident Donald Trump zvažuje několik variant úderu na Sýrii. Asadův režim chce potrestat za sobotní chemický útok.

Washington - Útok na Sýrii, který plánuje americká administrativa, bude masivnější než loňská odveta za syrský chemický útok na Chán Šajchún. Podle listu The New York Times se prezident Donald Trump a jeho poradci domnívají, že jenom důrazná ukázka síly odradí syrský režim od dalšího použití chemických bojových prostředků.

Odveta se plánuje za sobotní útok na Dúmu u Damašku, kde při údajném nasazení chemických zbraní zahynulo přes 40 lidí. Opozice útok připsala Damašku, což popírá syrská vláda i její spojenec Rusko.

Loni za Chán Šajchún bylo z amerických letadlových lodí ve Středozemním moři vypáleno na Sýrii 59 řízených střel. Poškodily letovou dráhu a hangáry na základně Šajrát, odkud podle USA startovaly syrské stroje s chemickými bombami. Škody byly ale rychle odstraněny.

Záběry z loňského dubna:

Záběry z mobilu, které odvysílala syrská televize a převzala agentura Reuters, mají zachycovat cílený útok Američanů na syrskou základnu Šajrát. | Video: Reuters |  01:04

Tentokrát chce Trump masivnější reakci a také Francie je připravena jednat, potvrdí-li se, že v Dúmě byly použity chemické zbraně.

Podle listu The Guardian připadají jako nejpravděpodobnější cíle v úvahu syrské letecké základny a letecký park syrské armády, který tvoří 265 vojenských letadel.

Deník New York Times píše, že tentokrát USA chtějí zasáhnout více než jeden cíl a zároveň útočit déle, a ne jenom jeden den jako loni. Kromě Francie počítají také s podporou Británie, Saúdské Arábie a Kataru. Trump věnoval část svého úterního programu schůzce s novým bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem a s personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym.

Krásné, nové, chytré

Rusko mezitím vzkázalo, že Spojené státy musí počítat s tím, že všechny rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny. Prohlásil to jejich velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin. "Pokud Američané zaútočí, rakety budou sestřeleny a bude se útočit na místa, odkud budou odpáleny," řekl Zasypkin televizi Al-Manár, která patří libanonskému Hizballáhu, tedy spojenci Damašku.

Zasypkin se odvolal na slova prezidenta Vladimira Putina a také náčelníka ruského generálního štábu. Ruská armáda už v březnu oznámila, že zareaguje na jakýkoliv americký útok na Sýrii a soustředí se na vypálené střely a zařízení použitá k jejich odpalu. Zasypkin řekl, že by se střetu mělo zabránit a že Rusko je připraveno vyjednávat.

Na ruské výhrůžky už na svém Twitteru zareagoval i americký prezident Trump. "Rusko vyhrožuje, že sestřelí všechny naše rakety, které vypálíme na Sýrii. Rusové, připravte se, protože se blíží - krásné, nové a 'chytré'! Vaším partnerem by nemělo být Vraždící zvíře, které zabíjí lidi a užívá si to," napsal s tím, že americko-ruské vztahy jsou podle něj nejhorší v historii. "Není pro to důvod," dodal.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že Moskva doufá, že všechny strany "se vyhnou neospravedlnitelné akci, která by mohla destabilizovat situaci v regionu". Peskov přiznal, že situace je mimořádně napjatá, a řekl, že Rusko stále podporuje "nezávislé a objektivní vyšetření" událostí v Dúmě. Kreml trvá na tom, že obviňování syrské armády z chemického útoku není založeno na faktech.

Místopředseda branného výboru ruské Státní dumy Andrej Krasov, jehož ve středu citovala agentura RIA Novosti, řekl, že Rusko případný útok na Sýrii "nebude považovat jenom za agresi, ale za válečný zločin".

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý v Radě bezpečnosti OSN vyzval Američany, aby upustili od plánů na útok proti Sýrii. Řekl, že Washington ponese odpovědnost za "nelegální vojenské dobrodružství". USA a Rusko si v úterý v Radě bezpečnosti vzájemně zablokovaly rezoluce navrhující vyšetření událostí v Dúmě. USA navrhly, aby vyšetřovatelé měli také právo zjistit, kdo za útokem stál, ruský návrh předpokládal, že o vině rozhodne Rada bezpečnosti OSN.

Vyšší liga

Podle NYT syrská armáda představuje vyšší ligu ve srovnání s protivníky, proti nimž bojuje americká armáda například v Afghánistánu nebo v Somálsku. Sýrie má protiletadlovou obranu, schopnou sestřelit útočící stroje. Proto zřejmě USA nebudou chtít poslat k útokům na syrské základny letadla s americkými nebo francouzskými piloty a riskovat jejich sestřelení. Pentagon spíše znovu uvažuje o střelách odpalovaných z vojenských plavidel.

Michèle Flournoyová, která pracovala v administrativě Trumpova předchůdce, řekla, že v Bílém domě teď na jedné straně chtějí, aby byl útok masivnější než ten loňský, ale na druhé se nehodlají zaplést do trvalejších bojů. "Rozhodnou se buď pro jeden masivní útok, nebo pro několik menších," řekla.

David Gordon z administrativy prezidenta George Bushe řekl, že Bílý dům nyní zvažuje, co syrského prezidenta opravdu oslabí. "Chtějí narušit jeho arzenál, ale myslím, že to bude zase jeden útok - možná ve dvou vlnách, ale ne trvalejší útočení," tvrdí Gordon.

The Guardian připomíná, že USA mají ve východním Středomoří námořní bojovou skupinu vyzbrojenou řízenými střelami. Dále pak vojenská letadla v Kataru a letadlové lodě v Perském zálivu, určené k útokům na Islámský stát. Nebudou ale zřejmě chtít riskovat přelety nad Irákem a Saúdskou Arábií, takže využití raket a útok ze západu se jeví pravděpodobnější.

Podívejte se na následky chemického útoku v syrské Dúmě:

Sýrie, Dúmá: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil | Video: Reuters |  01:32

autoři: ČTK, Zahraničí | 11. 4. 2018 10:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama