Washington - Trojice Američanů propuštěných Severní Koreou dorazila do Spojených států společně se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Na základně Andrews poblíž Washingtonu je přivítal prezident Donald Trump spolu s první dámou Melanií.
"Jsou to skvělí lidé a tohle je pro ně významný okamžik… Rádi bychom poděkovali Kim Čong-unovi," prohlásil Trump po příletu trojice, která byla podle něho propuštěna díky zlepšování vzájemných vztahů, jehož cílem je podle Trumpa Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.
Propuštěnými Američany jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli v KLDR na pchjongjangské technologické univerzitě.
Vojenský letoun s nimi dosedl na plochu vojenské základny ve 2:45 místního času (8:45 SELČ). Všichni tři podle televizních záběrů z přistání dorazili do vlasti v dobrém fyzickém stavu.
Právě jejich zdravotní stav byl dosud nejasný. "Nakládali s námi nejrůznějšími způsoby. Já například musel tvrdě pracovat, ale když jsem onemocněl, postarali se o mě," řekl prostřednictvím tlumočnice Kim Dong-chul. "Je to jako sen a my jsme velmi, velmi šťastni."
Dvaašedesátiletý misionář byl v březnu 2016 odsouzen v KLDR k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž.
Devětapadesátiletý Kim Sang-duk si odpykával 15letý trest "za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu". Zadržen byl v březnu 2017. Stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který také pracoval pro pchjongjangskou univerzitu financovanou Západem. Zadržen byl loni v květnu.
Nyní je čekají lékařské prohlídky a rozhovory s úředníky, až poté se shledají se svými blízkými.
Three American detainees freed by North Korea have arrived at Joint Base Andrews. President Trump is there to greet them. https://t.co/w1Sy4uQkqM pic.twitter.com/bQTCUfsC7g
— CBS News (@CBSNews) May 10, 2018
Trump během setkání zároveň potvrdil, že Pompeo dojednal termín a místo jeho setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Podrobnosti však nesdělil s tím, že je zveřejní v nejbližších dnech. Média označují Singapur za nejpravděpodobnější místo schůzky, která by měla proběhnout do měsíce.
"Vážně si myslím, že chce něco udělat a přivést svou zemi do reálného světa," řekl Trump na Kimovu adresu s tím, že denuklearizaci Severní Koreje považuje za stěžejní cíl svého působení v Bílém domě.