Moskva - Americký prezident Donald Trump opakovaně zval během nedávného telefonického rozhovoru svého ruského kolegu Vladimira Putina do Bílého domu, Putin mu na oplátku nabídl návštěvu Moskvy.
V pátek to podle ruské agentury RIA prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že konkrétní termín možné Putinovy cesty do Washingtonu stanoven není. Rusko nadále od Trumpa očekává konkrétnější návrhy k Putinově návštěvě, dodal Lavrov.
Trump se podle Lavrova během zmíněného telefonátu k Putinově možnému přijetí v Bílém domě opakovaně vracel a rovněž zmínil, že by rád navštívil Moskvu. Putin je na setkání s americkým protějškem podle Moskvy připravený, uvedla ruská diplomacie.
Lavrov se zmínil i o nadcházejícím jednání Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, které by se mělo konat na zatím neupřesněném místě koncem května nebo začátkem června. V médiích se spekulovalo, že dějištěm takovéhoto summitu by mohla být Moskva či jiné místo v Rusku, podle Lavrova se ale Rusko takovou nabídku nechystá Trumpovi navrhnout.
Šéf ruské diplomacie hovořil také o úderu USA, Francie a Británie na Sýrii v reakci na údajný chemický útok v Dúmě. Lavrov řekl, že Putin s Trumpem nedovolí ozbrojený střet mezi svými zeměmi a že před úderem Rusko sdělilo Spojeným státům, které oblasti v Sýrii považuje za nedotknutelné. Zmíněnou pomyslnou hranici spojenecký útok nepřekročil, dodal Lavrov.
Ruský ministr ale zároveň zdůraznil, že v důsledku spojeneckých náletů už teď Rusku nic nebrání v tom, aby poskytlo vládě syrského prezidenta Bašára Asada protiletadlové rakety S-300. Podobný návrh zmínil krátce po bombardování generál Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu.
"Teď už nemáme žádné morální závazky," řekl v pátek podle agentury RIA Lavrov s připomínkou, že před lety Rusové slíbili, že rakety S-300 do Sýrie nedodají.
Podle ruského tisku byl kontrakt na dodávku S-300 do Sýrie uzavřen ještě před propuknutím občanské války, ale dodávka se nakonec neuskutečnila, protože velké obavy vyjadřoval Izrael. Podle izraelských politiků by tyto rakety mohly ohrozit civilní letadla letící nad Izraelem, respektive by se mohly dostat do rukou libanonského radikálního hnutí Hizballáh.
Podle vojenských analytiků by protiletadlové rakety S-300 zlepšily ruskou kontrolu nad syrským vzdušným prostorem a mohly by sloužit jako odstrašující prostředek proti dalším vojenských zákrokům USA.