Trump přijede na konci srpna do Polska. Zúčastní se výročí druhé světové války

ČTK ČTK
30. 7. 2019 19:34
Americký prezident Donald Trump na přelomu srpna a září navštíví Polsko. Zúčastní se mimo jiné ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Informoval o tom ředitel úřadu polského prezidenta Andrzeje Dudy, uvedla agentura PAP.
Donald Trump s manželkou Melanií
Donald Trump s manželkou Melanií | Foto: Reuters

Trump bude v Polsku od 31. srpna do 2. září. Podrobnosti jeho programu podle Krzysztofa Szczerského, šéfa úřadu polského prezidenta, sdělí brzy Bílý dům.

Polsko si v neděli 1. září připomene výročí vpádu německých vojsk do země v roce 1939. Ceremonie se tradičně odehrávala na Westerplatte u Gdaňska, kde padly první výstřely. Letos se ale uskuteční ve Varšavě.

Akce se zúčastní řada čelných politiků. Přijede například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ruský prezident Vladimir Putin pozván nebyl. Szczerski už dříve řekl, že je to kvůli agresivní politice Moskvy vůči Ukrajině.

Trump navštívil Polsko ve funkci prezidenta poprvé předloni 6. července. Ve svém projevu tehdy vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a zapojilo se do obrany celé civilizace. Zároveň potvrdil oddanost USA plnění závazku kolektivní obrany NATO, který vyplývá z pátého článku alianční smlouvy.

Polského prezident Andrzeje Dudu přijal americký prezident v Bílém domě naposledy letos v červnu. Trump tehdy na společné tiskové konferenci oznámil, že bude v Polsku vybudován armádní objekt pro tisícovku amerických vojáků. Dodal, že náklady na stavbu objektu ponese Polsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy