Trump přijede na konci srpna do Polska. Zúčastní se výročí druhé světové války

ČTK ČTK
30. 7. 2019 19:34
Americký prezident Donald Trump na přelomu srpna a září navštíví Polsko. Zúčastní se mimo jiné ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Informoval o tom ředitel úřadu polského prezidenta Andrzeje Dudy, uvedla agentura PAP.
Donald Trump s manželkou Melanií
Donald Trump s manželkou Melanií | Foto: Reuters

Trump bude v Polsku od 31. srpna do 2. září. Podrobnosti jeho programu podle Krzysztofa Szczerského, šéfa úřadu polského prezidenta, sdělí brzy Bílý dům.

Polsko si v neděli 1. září připomene výročí vpádu německých vojsk do země v roce 1939. Ceremonie se tradičně odehrávala na Westerplatte u Gdaňska, kde padly první výstřely. Letos se ale uskuteční ve Varšavě.

Akce se zúčastní řada čelných politiků. Přijede například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ruský prezident Vladimir Putin pozván nebyl. Szczerski už dříve řekl, že je to kvůli agresivní politice Moskvy vůči Ukrajině.

Trump navštívil Polsko ve funkci prezidenta poprvé předloni 6. července. Ve svém projevu tehdy vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a zapojilo se do obrany celé civilizace. Zároveň potvrdil oddanost USA plnění závazku kolektivní obrany NATO, který vyplývá z pátého článku alianční smlouvy.

Polského prezident Andrzeje Dudu přijal americký prezident v Bílém domě naposledy letos v červnu. Trump tehdy na společné tiskové konferenci oznámil, že bude v Polsku vybudován armádní objekt pro tisícovku amerických vojáků. Dodal, že náklady na stavbu objektu ponese Polsko.

 

Právě se děje

Další zprávy