Washington - Americký prezident Donald Trump vysílá na hranici s Mexikem Národní gardu. Mělo by jít o 2000 až 4000 gardistů. Prezident tím chce zastavit podle svých slov "drastický nárůst ilegálních aktivit na jižní hranici".
"Je to velký krok. Vlastně se to ještě nikdy neudělalo, určitě se toho neudělalo nijak moc," komentoval Trump plán, který jeho administrativa ve čtvrtek oficiálně oznámila
Ve skutečnosti ale Trump není zdaleka první americký prezident, který posílá Národní gardu na hranici s Mexikem. Ani plánovaný počet "záložáků" není nejvyšší.
Mexico is doing very little, if not NOTHING, at stopping people from flowing into Mexico through their Southern Border, and then into the U.S. They laugh at our dumb immigration laws. They must stop the big drug and people flows, or I will stop their cash cow, NAFTA. NEED WALL!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 1, 2018
V roce 2006 poslal tehdejší prezident George Bush na jižní hranici USA celkem 6000 gardistů. Mexiko tehdy vyhlásilo tažení proti drogovým mafiím a Bush se snažil posílit hranici před možným přelivem násilí do USA.
Bushovo tehdejší rozhodnutí bylo přijato poměrně klidně. Na rozdíl od Trumpova současného opatření, které vzbuzuje v USA i Mexiku odmítavé reakce.
Důvody, proč je Trumpův plán nejen uvnitř USA, ale také ze strany Mexika zdrojem velké kritiky, jsou v zásadě dva. Zaprvé je to jeho bombastický styl a komentáře, kterými své rozhodnutí doprovází.
A zadruhé fakt, že Trump se tím snaží tlačit na Kongres, aby uvolnil peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem a přijal tvrdší imigrační legislativu. Což byly jedny z ústředních Trumpových předvolebních slibů. Jenže jejich naplňování zřetelně vázne.
Nebezpečná karavana
"Mexiko dělá velmi málo, nebo spíše NIC, aby zastavilo proud lidí přes jeho jižní hranici a pak do USA. Vysmívají se našim hloupým imigračním zákonům. Musejí zastavit ten velký proud drog a lidí, nebo my zastavíme jejich dojnou krávu, (dohodu) NAFTA. POTŘEBUJEME ZEĎ!," spustil prezident o uplynulém velikonočním víkendu na Twitteru sérii poplašných vzkazů.
Konkrétní záminkou se stala skupina - takzvaná "karavana" - asi 1500 migrantů ze států střední Ameriky, která v minulých dnech proudila do Mexika.
"Velká karavana lidí z Hondurasu míří přes Mexiko k naší hranici," varoval Trump v jednom z dalších vzkazů.
Ve čtvrtek pak k oznámenému počtu gardistů uvedl, že ti na hranici s Mexikem "pravděpodobně zůstanou". Anebo tam přinejmenším bude "jejich větší část do doby, než bude postavena hraniční zeď".
Americká média ovšem upozorňují, že situace na hranici s Mexikem aktuálně není nijak vyhrocená a ani tak dramatická, jak by vyplývalo z Trumpových slov z jeho rozhodnutí poslat tam "vojsko".
Mexické úřady zmíněnou "karavanu" uprchlíků z Hondurasu, Guatemaly a San Salvadoru už zastavily. Je pravděpodobné, že většina z nich bude vrácena do výchozích zemí, případně dostanou azyl v Mexiku.
Frustrovaný prezident
Celkový počet lidí, kteří se loni pokusili ilegálně překročit hranici, pak byl nejnižší od roku 1971. Šlo o 310 tisíc lidí. Zatímco například v roce 2000 to bylo 1,6 milionu zadržených.
Je ovšem pravda, že v několika posledních měsících se právě kvůli imigrantům ze střední Ameriky počet ilegálních překročení hranice začal opět výrazně zvyšovat. Za uplynulý březen to byl ve srovnání s březnem 2017 trojnásobek, počty vzrostly z necelých 17 na 50 tisíc za jeden měsíc.
Přestává fungovat takzvaný "Trumpův efekt", kdy loni ohlášená tvrdá protiimigrační politika odrazovala cizince od pokusů přejít do USA.
Trump je evidentně nespokojen, že Kongres ani po více než roce jeho prezidentství nepřijal výrazně tvrdší zákony. A že mu odmítl dát peníze na výstavbu zdi.
V návrhu státního rozpočtu Trump letos požadoval na zeď 20 miliard dolarů. Ale Kongres, přestože v něm mají většinu prezidentovi republikáni, mu dal jen 1,6 miliardy. Což stačí jen na necelých 50 kilometrů zdi.
"Myslím, že je pravda, že prezident je frustrován. Jasně řekl, že chce zabezpečit naši hranici. Jenže Kongres znovu a znovu odmítl konat," uvedla ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová.
Potvrdila zároveň, že Bílý dům teď znovu pošle do Kongresu návrhy na zpřísnění imigrační legislativy.
Přízrak ruské invaze
Jenže například i konzervativní list Wall Street Journal je k Trumpově taktice, kdy nasazení Národní gardy používá k nátlaku na Kongres, skeptický a až odmítavý.
Údajné nebezpečí, které mělo hrozit od "karavany" migrantů, Trump podle deníku "pojal jako ruskou invazi", když reagoval tím, že na hranici "pošle vojsko".
"Nebyl pro to žádný důvod. Do čtvrtka se tahle invazní horda z většiny rozplynula," napsal Wall Street Journal ve svém pátečním redakčním komentáři. Jiná média pak kriticky upozorňují, že Trump dosáhne svým tvrdým protiimigračním stylem jediného. Zhoršení vztahů s Mexikem.
Jeho prezident Enrique Peña Nieto ve čtvrtečním veřejném projevu Trumpovi vzkázal, že pokud jsou jeho současná vyjádření "výsledkem frustrace z domácí politiky v USA a z Kongresu, tak by se měl obracet tam, ne na Mexičany".
"My nedovolíme, aby negativní rétorika určovala naše činy. Budeme jednat pouze v nejlepším zájmu Mexičanů," uvedl Nieto.
Mexický senát v reakci na Trumpovy poslední verbální výpady ve středu jednohlasně schválil rezoluci vyzývající vládu, aby v oblasti ilegální imigrace a pašování drog ukončila spolupráci se Spojenými státy.
Může být ještě hůře
A to vše se navíc děje uprostřed kampaně před mexickými prezidentskými volbami, které budou letos v červenci.
Trumpova kritika Mexika jasně nahrává levicovému populistickému kandidátovi Manuelu Lópezovi Obradorovi, který byl k USA vždy mnohem kritičtější, než je Nieto.
A pokud by Obrador vystřídal Nieta ve funkci prezidenta, mohly by se vztahy Mexika a USA ještě mnohem více zkomplikovat.