Zaměřte se raději na terorismus v Británii. Trump se na Twitteru pustil do premiérky Mayové

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2017 14:27
Donald Trump se ohradil proti kritice britské vlády, která reagovala na sdílení protiislámských videí na jeho twitterovém účtu. Na Twitteru pokáral premiérku Theresu Mayovou.
Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu.
Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump vzkázal britské premiérce Therese Mayové, aby se soustředila na "islamistický terorismus v Británii", poté, co Trumpa britská vláda kritizovala za sdílení protiislámských videí britského krajně pravicového uskupení.

Mluvčí Mayové v reakci prohlásil, že předsedkyně britské vlády je plně soustředěna na boj proti extremismu. Řekl také, že většina muslimů v Británii dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách.

Šéf Bílého domu tento týden sdílel tři videonahrávky, které původně zveřejnila místopředsedkyně krajně pravicové skupiny Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová. Podle Fransenové jsou na nich vidět násilnosti ze strany muslimů.

Mluvčí Mayové ve středu uvedl, že prezident udělal chybu, když tyto příspěvky na Twitteru sdílel.

"Nesoustřeďujte se na mě, soustřeďte se raději na islamistický terorismus ve Spojeném království," napsal Trump na Twitteru.

Mluvčí Theresy Mayové na to ve čtvrtek odpověděl, že premiérka se na extremistické hrozby plně soustřeďuje. "Naprostá většina muslimů v této zemi dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách. Premiérka se vyjádřila jasně… že tam, kde existuje islamistický extremismus, je třeba se mu rezolutně postavit. Tvrdě na tom pracujeme, jak doma, tak na mezinárodní scéně… společně s našimi americkými partnery," prohlásil mluvčí.

Na videu, které Trump ke svému Twitteru připojil v úterý, je podle popisku zachycen útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí. Další video na Trumpově účtu zachycuje muže v muslimském oděvu, který o zem rozbije sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Na dalším záznamu pak podle Fransenové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu umlátí.

List The New York Times a agentura AP dnes uvádějí, že videa obsahují scény vytržené z kontextu i nepřesné údaje.

Mluvčí britské vlády za to Trumpa, který má na Twitteru 40 milionů sledujících, ve středu kritizoval. "Není v pořádku, že to prezident udělal," uvedl. "Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním svých nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach," dodal mluvčí.

Zvláštní vztahy mezi USA a Británií

Washington a Londýn jsou blízcí spojenci a britská premiérka Mayová byla prvním zahraničním státníkem, který navštívil USA po nástupu Trumpa do Bílého domu. Mayová při té příležitosti řekla, že usiluje o "zvláštní vztahy" s Washingtonem.

Britští opoziční politici vládu vyzvali, aby zrušila pozvání Trumpa na státní návštěvu Británie. Pozvání dostal americký prezident již krátce po své inauguraci v lednu z rukou Mayové, datum návštěvy stále stanoveno nebylo. Ve středu ale Downing Street uvedla, že pozvání nadále platí.

Trump při svém pokárání Mayové nejprve označil špatný twitterový účet a svůj komentář adresoval jiné uživatelce, která má pouze šest sledujících. Tweet poté smazal a poslal ho znovu, již s označením oficiálního účtu britské premiérky.

 

Právě se děje

Další zprávy