Trump pohrozil, že vyšle na hranici s Mexikem ozbrojené vojáky

ČTK ČTK
24. 4. 2019 18:32
Americký prezident Donald Trump pohrozil, že Spojené státy vyšlou na hranici s Mexikem ozbrojené vojáky. V této souvislosti připomněl nedávný incident, při němž mexičtí vojáci se zbraněmi zasáhli proti příslušníkům amerických jednotek. Trump řekl, že se to nesmí opakovat. Co ale prezident myslel pojmem "ozbrojení vojáci", není jasné, uvedla agentura Reuters. Příslušníci ozbrojených sil hlídkující na hranicích totiž běžně zbraně nosí, neozbrojení jsou jen někteří.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Trump podle všeho narážel na incident, který se na americko-mexické hranici odehrál 13. dubna. Mexičtí vojáci zastavili americkou hlídku a odzbrojili ji, protože se domnívali, že už se pohybuje na mexickém území. Vojáci nicméně byli stále na území USA.

"Mexičtí vojáci nedávno vytáhli zbraně na vojáky naší Národní gardy, nejspíš šlo o taktiku, jak odpoutat pozornost od pašeráků drog na hranici. Bylo by lepší, kdyby se to už neopakovalo!" napsal Trump na twitteru.

"Pošleme teď na hranici OZBROJENÉ VOJÁKY," dodal americký prezident a obvinil Mexiko, že jeho úsilí o kontrolu hranice je nedostatečné.

Podle amerických médií po Trumpových tweetech není jasné, zda má nyní Pentagon v plánu ozbrojit všechny vojáky na hranicích, nebo zda prezidentova slova znamenala, že na mexicko-americkou hranici budou vysláni další příslušníci ozbrojených sil.

Prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová uvedla, že Trump "dal jen jasně najevo, jako to dělá vždycky, že má k dispozici více možností", pokud jde o zastavení toho, co administrativa nazývá humanitární krizí na hranici. Na dotaz, zda Trump vyšle na hranice s Mexikem další vojáky, Conwayová dodala, že je to možné.

Trump už loni kritizoval země Střední Ameriky za nedostatečné kroky k zastavení migrace z těchto států do USA, kam Středoameričané utíkají před chudobou, nezaměstnaností a kriminalitou. Trump označuje tyto migranty za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a už loni poslal na americko-mexickou hranici tisíce vojáků, aby zabránili nelegálním přechodům.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy