Trump pohrozil dočasným uzavřením jižní hranice. Vojákům povolil střílet na migranty

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2018 19:43
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek pohrozil dočasným uzavřením celé americko-mexické hranice, pokud se jižnímu sousedovi vymkne kontrola nad současnou situací. Hovořil tak o migrantech ze Střední Ameriky, kteří se chtějí dostat do USA. Trump rovněž potvrdil, že americkým vojákům povolil použít smrtící sílu proti migrantům, "pokud budou muset", informovala agentura AP.
Trump: Povolil jsem vojákům střílet na migranty, pokud budou muset | Video: Reuters

Šéf Bílého domu před novináři na Floridě pohrozil úplným uzavřením americko-mexické hranice "na nějakou dobu, dokud nad ní nezískáme kontrolu". Hranice podle prezidenta bude zablokována v případě, že americká administrativa dospěje k závěru, že Mexiko na své straně hraniční linie situaci nezvládá.

Trump poukázal na situaci kolem migrantů, kteří se v takzvané karavaně vydali do USA a utábořili se v příhraničním mexickém městě Tijuana. Podle jeho slov to je "velmi špatná situace".

Prezident rovněž prohlásil, že dal americkým vojákům na hranici povolení použít smrtící sílu proti migrantům, pokud to bude nutné. "Doufám, že nebudou muset," poznamenal Trump. Zdůraznil ale, že nemá jinou možnost, protože úřady v tomto případě mají co do činění s "hrubými lidmi".

Prezident USA ve čtvrtek podle agentury DPA znovu tvrdil, že mezi migranty je mnoho zločinců a "strašně nebezpečných osob". "Žádné zločince do země nepustíme," ujistil.

Časopis Newsweek už v úterý napsal, že Trumpova administrativa schválila využití vojáků při prosazování zákonů na jižní hranici a povolila jim i použití smrtících zbraní.

Už na začátku listopadu Trump varoval, že pokud migranti budou na vojáky házet kamení, mohou po nich příslušníci armády střílet.

K jižní hranici mezitím byly vyslány tisícovky vojáků, kteří mají poskytovat logistickou podporu pohraničním úřadům. Mimo jiné instalují ostnatý drát a staví bariéry.

Do Tijuany dorazilo od minulého týdne už přes 4000 středoamerických běženců, kteří se chtějí dostat do USA a požádat tam o azyl. Od minulého týdne zadržela policie v Tijuaně 57 lidí, většinou kvůli držení lehkých drog, kvůli opilosti a výtržnostem, čtyři desítky z nich už místní úřady deportovaly. Migranti utíkají ze zemí Střední Ameriky před chudobou, nezaměstnaností a pouliční kriminalitou.

Město Tijuana už zažilo podobnou karavanu migrantů před dvěma lety, kdy dorazilo několik tisíc Haiťanů. Mnohým z nich se podařilo dostat do USA, ale mnozí zakotvili v Mexiku.

Video: U hranic s USA začíná být těsno a další migranti stále přijíždí

U hranic s USA začíná být těsno. Dočasná ubytovací zařízení jsou přeplněná, další migranti přijíždí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 37 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy