USA oficiálně uznaly svrchovanost Izraele nad Golanami, ohradila se Sýrie i Rusko

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2019 19:46
Americký prezident Donald Trump podepsal deklaraci, která uznává svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. "Nikdy se nevzdávejme," vyzval vzápětí izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě USA. Informovala o tom agentura AFP.
Donald Trump a Benjamin Netanjahu
Donald Trump a Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

Velmi ostře na Trumpův krok reagovala zejména Sýrie, která ho označila za "bezostyšný útok na svrchovanost a územní celistvost Sýrie".

Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem.

Rozhodnutí amerického prezidenta Damašek hodnotí jako nejvyšší stupeň pohrdání mezinárodním společenstvím. "Osvobození Golanských výšin všemi dostupnými prostředky a jejich návrácení syrské vlasti je nezadatelné právo," citovala syrská státní agentura SANA z prohlášení syrského ministerstva zahraničí. Rozhodnutí podle něj činí USA "úhlavním nepřítelem Arabů".

Nic nemůže změnit "věčný historický fakt, že Golany byly a zůstanou syrsko-arabské", stojí v prohlášení.

Americký krok odsoudilo také Rusko, které je spojencem Sýrie. Ruské ministerstvo zahraničí prostřednictvím své mluvčí Marie Zacharovové vyjádřilo obavy z "nové vlny napětí na Blízkém východě". Takové kroky, které se dějí mimo právní rámec a ignorují všechny mezinárodní procedury "mohou bohužel situaci jen zhoršit", dodala mluvčí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes ještě před podpisem dekretu o uznání izraelské suverenity nad Golanami označil chystaný krok v telefonickém rozhovoru s americkým protějškem Mikem Pompeem za hrubé porušení mezinárodního práva a překážku ve snaze o řešení syrské krize. Podle něj to zhorší situaci na celém Blízkém východě.

Turecko dnes označilo americký krok za nepřijatelný. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu kromě toho řekl, že Ankara podnikne protiakci, a to i na půdě OSN.

Pro generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je "zřejmé, že status Golan se nezměnil", řekl dnes mluvčí OSN Stéphane Dujarric s tím, že politika OSN ohledně Golanských výšin se odvíjí od příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt dnes Trumpovo rozhodnutí odsoudil a také on podle egyptské agentury MENA zdůraznil, že status Golanských výšin zůstává nezměněn.

Podle agentury Reuters pondělní krok Washingtonu pravděpodobně Netanjahua posílí před izraelskými parlamentními volbami, které jsou plánovány na 9. dubna. Trump v přítomnosti Netanjahua rovněž prohlásil, že jakákoli budoucí blízkovýchodní mírová smlouva musí zahrnovat právo Izraele na sebeobranu. Izrael má podle Trumpa absolutní právo se bránit.

 

Právě se děje

Další zprávy