Washington - Americký prezident Donald Trump uctil památku obětí teroristických útoků z 11. září 2001 v Pensylvánii u památníku letu 93, který skončil v polích díky hrdinství lidí na palubě letounu uneseného teroristy.
Prezident pasažéry a členy posádky označil za hrdiny. Pietní akce při příležitosti výročí teroristických útoků se konaly také na newyorském pamětním prostranství v místech, kde stávaly mrakodrapy Světového obchodního centra, a rovněž v Pentagonu, který byl před 17 lety rovněž jedním z terčů rozsáhlého útoku islamistů na Spojené státy.
Trump v doprovodu první dámy USA Melanie pronesl projev u památníku v pensylvánském Shanksville, kde se 11. září zřítil čtvrtý letoun unesený teroristy při útoku naplánovaném sítí Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem.
Čtyřicítka lidí na palubě tehdy teroristům znemožnila zamířit do Washingtonu, kde chtěli se strojem patrně narazit do Kapitolu.
Úžasná chrabrost
Trump ocenil "úžasnou chrabrost" pasažérů. Jejich vzpoura proti únoscům podle něj byla "momentem, kdy Amerika odrazila útok". "Jedenáctého září se skupina odvážných vlastenců vrhla na nepřátele národa a rozšířila řady amerických hrdinů," prohlásil šéf Bílého domu u nově otevřené zvonice Tower of Voices (Věž hlasů), která je součástí památníku u Shanksville. Čtyřicítka trubicových zvonů na věži vysokém symbolických 93 stop (28 metrů) připomíná stejný počet obětí letu 93 společnosti United Airlines.
Viceprezident Mike Pence promluvil k rodinám 184 obětí, které 11. září nepřežily náraz letounu do budovy Pentagonu. U místa tragédie řekl, že národ nad nimi stále truchlí.
Podle něj je rovněž důležité, aby každá nová generace věděla, co se tehdy stalo. Pence rovněž vyzdvihl hrdinství lidí, kteří v osudný den v Pentagonu pracovali a kteří se zapojovali do záchrany přeživších. Teroristé podle něj doufali, že Američany zlomí, ale neuspěli.
Pietní akce se konala také v New Yorku, kde se před 17 lety odehrál hlavní úder teroristů z 11. září. Při tiché vzpomínce tam byla čtena jména obětí. Na pamětním náměstí se sešli příbuzní obětí, přeživší, záchranáři i politici, aby si připomněli nejhorší teroristický útok na území USA v dějinách s téměř 3000 mrtvými.