reklama
 
 

Trump má novou podmínku. Chce, aby země NATO zvýšily své obranné výdaje už do ledna

Aktualizováno 12. 7. 2018 11:57
Trump už ráno na Twitteru zopakoval, že spojenci by na obranu měli perspektivně vydávat dokonce čtyři procenta HDP.

Brusel - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek přímo na jednání šéfů států a vlád NATO s prezidenty Ukrajiny a Gruzie nečekaně vznesl požadavek, aby alianční země už do ledna příštího roku zvýšily své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Plyne to z diplomatických informací ČTK.

Kvůli požadavku se následně na mimořádném jednání v Bruselu sešly špičky aliančních zemí už bez gruzínských a ukrajinských partnerů.

Trump už ráno na Twitteru zopakoval svou představu, že spojenci by na obranu měli perspektivně vydávat dokonce čtyři procenta HDP.

Podle diplomatů Trump ale nehovořil přímo o možnosti odchodu Spojených států z NATO, pohrozil prý jen blíže neurčeným "jednostranným postupem".

Americký prezident tak obnovil svůj středeční útok, který směřoval v první řadě na Německo, jež podle něj žádá ochranu před Ruskem placenou Spojenými státy, zároveň však do Moskvy posílá miliardy za ruský plyn.

Trump opakovaně spojuje otázku bezpečnosti a obrany s gradujícím obchodním sporem mezi USA a Evropou. Udělal to i ve čtvrtek ráno, když v další ze série poznámek na Twitteru uvedl, že USA platí "desítky miliard dolarů, příliš moc dotují Evropu", ale na obchodu prý zároveň výrazně prodělávají.

Už v roce 2014 se na summitu ve Walesu spojenci dohodli, že do roku 2024 dostanou své obranné výdaje na dvě procenta HDP, letos by se na tuto hranici mělo podle aliančních údajů dostat osm zemí. Česko mezi nimi není, vynakládá okolo jednoho procenta.

Trump podle dobře informovaného zdroje dnes spojencům na setkání s prezidenty Ukrajiny a Gruzie pohrozil, že pokud do ledna všichni nenavýší své výdaje na obranu na kýžená dvě procenta, "nastane peklo". Podle jiného diplomata následně německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k jednání jen lídrů 29 členských zemí doprovázených jedním ministrem, "aby se nehádali před partnery".

Donald Trump: Německo je naprosto pod kontrolou Ruska

Donald Trump: Německo je naprosto pod kontrolou Ruska | Video: Reuters |  01:03

autor: ČTK | 12. 7. 2018 11:27

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama