Vláda USA vrátila 47 dětí odtržených od rodičů. Další stále vězí v detenčních centrech

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2018 16:55
Původně měly být podle soudu nejmladší děti vráceny k rodičům nejpozději v úterý 10. července, tento termín se ale nepodařilo dodržet.
Migranti uvízlí na hranici mezi Mexikem a USA. Červen 2018.
Migranti uvízlí na hranici mezi Mexikem a USA. Červen 2018. | Foto: Reuters

Washington - Vláda Spojených států ve čtvrtek oznámila, že dokončila první fázi návratu dětí odebraných migrantům zpět k rodičům. První etapa se týkala dětí mladších pěti let.

Původně měly být podle soudu nejmladší děti vráceny k rodičům nejpozději v úterý 10. července, tento termín se ale nepodařilo dodržet.

Ve čtvrtek administrativa Donalda Trumpa navrátila celkem 57 zadržovaných dětí. Vláda ale současně dodala, že i nadále zůstává v detenčních střediscích 46 dětí mladších pěti let, které nelze vrátit, protože jejich rodiče již byli deportováni, z bezpečnostních důvodů či z jiných příčin.

Do 26. července pak podle soudního verdiktu musejí americké úřady předat rodičům i všechny starší děti. 

Od počátku května, kdy začala platit Trumpova politika nulové tolerance vůči nelegální migraci, bylo od rodičů podle americké vlády odloučeno více než 2300 dětí, které skončily v detenčních zařízeních. Americký ministr zdravotnictví Alex Azar ale později na základě kontroly případů odebírání dětí uvedl, že celkem se návrat bude týkat asi 3000 dětí.

Poté, co média zveřejnila záběry dětí umístěných v zamřížovaných celách, vyvolal postup v USA vlnu kritiky. Trump proto v červnu vydal nařízení, kterým tuto spornou praxi ukončil.

Vláda po rozhodnutí soudu uvedla, že jej nelze aplikovat u všech dětí - rodiče některých z nich byli mezitím deportováni, jiní spáchali vážné zločiny, další jsou podezřelí ze sexuálního zneužívání, někteří jsou stále ve vazbě kvůli nelegálnímu překročení hranic, jeden rodič trpí nakažlivou nemocí. Pět dětí bylo odebráno osobám, které nejsou jejich rodiči.

Potíže, s jakými se americká vláda potýkala během první návratové fáze, podle agentury Reuters naznačují, že Trumpova administrativa nestihne ani druhý termín, který se týká podstatně vyššího počtu dětí.

Video: Podívejte se do texaského detenčního zařízení pro děti migrantů

Děti migrantů, které oddělili na americko-mexické hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 27 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy