Trosky domů, jed v půdě. Před rokem řádila rudá tsunami

Martin Novák Martin Novák
4. 10. 2011 15:15
Po protržení nádrže hliníkárny v maďarské Ajce zaplavil několik vesnic hustý rudý kal
Devecser 9. října 2010 (nahoře) a 23. září 2011 - po rozkliknutí uvidíte kombinovaný snímek celý.
Devecser 9. října 2010 (nahoře) a 23. září 2011 - po rozkliknutí uvidíte kombinovaný snímek celý. | Foto: Reuters

Budapešť - První výročí průmyslové katastrofy u města Kolontár v Maďarsku provázejí vzpomínky na oběti neštěstí, na dnes už neexistující domovy vysídlených obyvatel a také varování, že podobné katastrofy se mohou opakovat.

4. října 2010 se protrhla nádrž s jedovatým kalem, pocházejícím z nedaleké hliníkárny ve městě Ajka.

Rychlostí čtyřicet kilometrů za hodinu se okolím valila rudá hustá tekutina. V nedaleké vesnici Kolontár zaplavila domy do výšky dvou metrů, spoušť způsobila i v městečku Devercsér a další vesnici Somlovasárhély.

Nic netušící obyvatele nikdo nevaroval, takže si "rudá tsunami" vyžádala deset obětí, mezi nimi i roční dítě. 120 lidí utrpělo zranění, mnoho z nich mělo popáleniny kůže.

Město Devecser 8. října 2010 (nahoře) a stejné místo 23. září 2011 - po rozkliknutí uvidíte kombinovaný snímek celý.
Město Devecser 8. října 2010 (nahoře) a stejné místo 23. září 2011 - po rozkliknutí uvidíte kombinovaný snímek celý. | Foto: Reuters

Rok staré fotografie a videozáznamy ukazují naprostou zkázu postižených oblastí, jedovatý kal zaplavil půdu o rozloze čtyřiceti kilometrů čtverečních.

Z nejpostiženějších míst se rok poté život vytratil. Nejvíce zasažené domy musely úřady strhnout, protože v nich už nebylo možné bydlet. Lidé dostali peníze na nákup nových bytů a domů.

V Devécséru vyrostl nový městský blok, kde žijí ti, kteří před rokem přišli o střechu nad hlavou.

"Pořád na to nemohu zapomenout, dostat to ze své mysli. Kdo si tohle neprožil, neodkáže si představit, co to bylo," řekl novinářům u příležitosti prvního výročí neštěstí Jozef Holczer z Kolontáru, jehož dům už neexistuje.

Za pomoci těžké techniky pověřené týmy pracovníků vybagrovaly a odstranily povrchovou vrstvu zeminy z polí nejvíce kontaminovaných jedy. Na mnoha místech ale v půdě zůstává vysoká koncentrace těžkých kovů.

Zničená zeď odpadní nádrže poblíž Kolontáru 9. října 2010 (nahoře) a 23. září 2011 - po rozkliknutí uvidíte kombinovaný snímek celý.
Zničená zeď odpadní nádrže poblíž Kolontáru 9. října 2010 (nahoře) a 23. září 2011 - po rozkliknutí uvidíte kombinovaný snímek celý. | Foto: Reuters

Protržená hráz byla zajištěna proti dalším únikům kalu, nicméně vyšetřování nehody ještě ani po roce neskončilo.

Společnost MAL dostala pokutu 135 miliard forintů (11,2 milionu korun) a dosavadní výsledky pátrání ukazují, že zodpovědní pracovníci firmy věděli o možném nebezpečí a poškození hráze nádrže, ale tajili to a nic s tím nedělali. Několik zaměstnanců firmy už vyšetřuje policie.

Zástupci maďarské odbočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) kritizují vládu premiéra Viktora Orbána za to, že problém ekologických katastrof, jako byla ta v Kolontáru, nepředložila k celoevropské diskusi v době, kdy Maďarsko půl roku předsedalo Evropské unii.

"Maďarsko za půl roku svého předsednictví nepodniklo vůbec nic proti dalším tikajícím ekologickým bombám, které se nacházejí ve střední a východní Evropě," řekl šéf maďarské pobočky Gábor Figeczky.

(Podívejte se ve fotogalerii Aktuálně.cz na některé nebezpečné a jedovaté "laguny" v České republice).

Experti upozorňují na to, že katastrofa se ve východní Evropě může opakovat, protože podobně chatrné a nezajištěné nádrže, jako byla ta v hliníkárně v Ajce, jsou ve více lokalitách.

Maďarský parlament alespoň chystá vytvoření stálé komise, která bude mít za úkol dohlížet na všechna riziková pracoviště a nedopustit, aby se opakovala tragédie ze 4. října 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy