Tehdy a nyní: Před rokem bylo okolí hliníkárny v Ajce pod rudým bahnem

Tehdy a nyní: Před rokem bylo okolí hliníkárny v Ajce pod rudým bahnem
Tunde Erdelyiová zachraňuje kočku ze svého domu v Devecseru - 5. října 2010 (nahoře); na druhém snímku je Erdelyiová s jinou kočkou, ve vesnici Bazsi 23. září 2011.
Janos Fuchs hledá v troskách domu své matky to, co zbylo nepoškozené; v Kolontáru 6. října 2010 (nahoře); Fuchs stojí na místě, kde ještě před rokem dům stál a drží křížek, jednu ze dvou věcí, které tehdy zachránil 23. září 2011.
Jozsef Bors (80) se snaží uklízet svůj dům v Devecseru - 6. října 2010 (nahoře), na snímku z 23. září 2011 stojí před svým novým domem, který dostal od státu a který leží v jiné části města.
Město Devecser 8. října 2010 (nahoře) a stejné místo 23. září 2011.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters , ČTK , Lucie Kalivodová
4. 10. 2011 12:20

Ajka - Dlouhá léta byla hliníkárna v západomaďarské Ajce pro své okolí především zdrojem pracovních příležitostí. Situace se změnila přesně před rokem, 4. října 2010, kdy z protržené odpadní nádrže unikl nebezpečný kal. Připravil o život deset lidí a zamořil plochu o rozloze asi 40 kilometrů čtverečních. Šlo o jednu z nejhorších průmyslových havárií v dějinách Maďarska. Na následujících snímcích můžete porovnat, jak postižená místa vypadala bezprostředně po havárii a jak to tam vypadá nyní.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy