Tripolis - Boje v libyjském hlavním městě Tripolisu sice téměř ustaly, ale humanitární situace se zde stále zhoršuje.
Většina města se podle BBC musí obejít bez tekoucí vody a elektřiny, nemocnice nemají dost léků a dalších zdravotnických potřeb, obyvatelé si stěžují na nedostatek potravin a pohonných hmot.
Podle zpravodaje BBC jsou sice některé obchody v Tripolisu otevřené, ale nedostává se jim zboží. V ulicích se hromadí odpadky.
Některé nemocnice ve městě fungují, v jedné ale v pátek Červený kříž objevil na 200 rozkládajících se těl pacientů. Mrtvoly jsou také v řadě ulic, kde se ještě nedávno bojovalo.
Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun upozornil, že miliony lidí v Tripolisu a jeho okolí ohrožuje nedostatek vody. Vyzval proto mezinárodní společenství, aby lidem žijícím v postižených oblastech co nejrychleji pomohlo.
Velká Británie již dala najevo, že do oblasti vyšle lékaře a pošle dodávky léků a potravin.
Rebelové nyní ovládají téměř celý Tripolis a na odpor jednotek věrných libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu narážejí jen v některých částech města. V noci na sobotu se bojovalo především v okolí mezinárodního letiště, v centru města je klid.
V dalších částech země se povstalcům podařilo ovládnout hlavní hraniční přechod s Tuniskem Rás Džadír. Na tuhý odpor narážejí rebelové při snaze o postup k městu Syrta, které leží asi 450 kilometrů východně od Tripolisu.
Fotografie: Povstalci čistí Tripolis od Kaddáfího lidí:
Po Kaddáfím se slehla zem
Letadla NATO v oblasti zaútočila na obrněná vozidla i vojenský bunkr Kaddáfího sil.
Egyptská tisková agentura MENA s odvoláním na libyjské povstalce oznámila, že hranici z Libye do Alžírska překročilo šest vozů Mercedes. Spekuluje s o tom, že v nich mohli být vysoce postavení činitelé Kaddáfího režimu a možná i on sám.
Povstalecká Přechodná národní rada (NTC) ale oznámila v sobotu, že nemá žádné konkrétní informace o tom, kde by se plukovník nebo jeho synové mohli nacházet.
Alžírské ministerstvo zahraničí v sobotu tvrzení egyptské tiskové agentury rázně odmítlo a označilo je za zcela nepodložené.
Předseda NTC Mustafa Abdal Džalíl na tiskové konferenci dále řekl, že rada možná povolá na pomoc do Libye policisty z arabských nebo muslimských států. Z jiných než muslimských zemí však policejní složky nechce.
NTC také oznámila, že asi polovina jejích členů se již přesunula z Benghází na východě země do Tripolisu. Tam chtějí vzbouřenci během 30 dnů vytvořit novou vládu.
Podle NTC bude prozatímní vláda potřebovat asi pět miliard dolarů (83 miliard korun) na základní provoz státu.
Povstalci současně vyjednávají s Kaddáfího loajalisty v Syrtě ve snaze přesvědčit je, aby jim vydali toto město bez boje.
Africká unie (AU) vyzvala k vytvoření přechodné vlády, v níž by byly zastoupeny obě strany konfliktu. Dokud pokračují boje, nemůže prý AU uznat povstaleckou radu za jediného legitimního zástupce libyjského lidu.
Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu prohlásila, že by měl Kaddáfí stanout před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. Také nevyloučila účast německých vojáků na případné mírové misi OSN v Libyi.