Svržený Kaddáfí brání poslední citadelu. Rodnou Syrtu

Martin Novák Martin Novák
24. 8. 2011 15:03
Většinu Tripolisu mají v rukou povstalci, ale střelba ještě neutichá
Kaddáfího příznivci na demonstraci v Syrtě na konci července.
Kaddáfího příznivci na demonstraci v Syrtě na konci července. | Foto: Reuters

Tripolis - Pro většinu světa už válka v Libyi končí, pro Muammara Kaddáfího a jeho věrné ještě ne.

Naznačují, že i po ztrátě Tripolisu a devadesáti procent Libye budou bojovat dál. Možná se tak pro Libyi přece jen rýsuje alespoň v něčem irácký scénář.

Síly svrženého režimu se stáhnou "do podzemí," přeskupí se a začnou útočit ve stylu "udeř a zmiz".

Po pádu Tripolisu drží svržený režim ještě jedno město. Stotřicetitisícovou Syrtu na pobřeží Středozemního moře, 436 kilometrů východně od Tripolisu.

Zhruba polovinu obyvatel města tvoří příslušníci Kaddáfího kmene a má zde zřejmě největší podporu z celé Libye. Jeho bojovníci se sem v posledních týdnech a dnech stahovali, disponují tady ještě velkým množstvím zbraní a velkou základnou.

Libyjská národní rada, která přebírá moc v Tripolisu, s představiteli Syrty vyjednává. Aby se město vzdalo bez krveprolití.

Vývoj posledních dní tomu ale příliš nenasvědčuje. Ze Syrty Kaddáfího vojáci vypálili několik raket Scud směrem na východ i západ a ze Syrty také v pondělí vyrazil oddíl na pomoc Kaddáfímu v Tripolisu, neprobil si však cestu přes postavení u rebelů.

Kontrolní stanoviště v Syrtě.
Kontrolní stanoviště v Syrtě. | Foto: Reuters

Letadla NATO město několikrát bombardovala, zůstávalo však pevně v rukou režimu. Libyjci spekulují o tom, že diktátor se možná bude chtít dostat sem a hájit Syrtu jako poslední citadelu své dvaačtyřicetileté vlády nad severoafrickou zemí.

Muammar Kaddáfí se v Syrtě v roce 1942 narodil. Tehdy to byla malá vesnice. Po uchopení moci z ní udělal sídlo Všeobecného libyjského kongresu (jakési imitace parlamentu) a prohlásil ji rovněž za budoucí metropoli Spojených států afrických, které chtěl vybudovat.

V roce 1999 byla právě tady na setkání státníků celého kontinentu založena Africká unie.

Syrta je plná obrovských administrativních budov a megahotelů, které jsou ovšem většinou prázdné. Legendou mezi těmito "slonovinovými věžemi" je luxusní hotel Kasr Mutamarát, vybavený nábytkem ve stylu Ludvíka XIV.

Kromě Kaddáfího rodiště drží režim ještě město Sabha, 600 kilometrů jižně od Tripolisu. Tady je ale pozice povstalců o něco silnější a od úterý jsou z města, které je neoficiální metropolí jižní Libye, hlášeny těžké boje.

Nadále se střílí i v Tripolisu. Obránci vůdcova sídla Báb al-Azízíja se stáhli do čtvrti Abú Salím, kde bydlí mnoho příznivců Kaddáfího. Odtud nadále zní střelba. Pokračují také přestřelky u mezinárodního letiště, přestože terminál i přistávací plochy mají v rukou rebelové.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy