Budapešť - Členové občanských iniciativ, lékaři, psychologové i některé matky vyzývají v Maďarsku k diskusi na netypické zdravotnické téma.
Důvodem je znepokojující počet porodů, provedených v zemi císařským řezem. Ještě v roce 1995 přišlo takto na svět jen čtrnáct procent maďarských dětí, teď je to už třicet procent, informovala britská BBC.
Odpůrci tohoto trendu obviňují lékaře-porodníky, že se snaží řezem vyhnout možným problémům při normálním porodu, ale přitom matkám zamlčují, jaké negativní následky může "císař" mít.
Neveřejné statistiky
V některých maďarských porodnicích představuje počet dětí narozených císařským řezem dokonce čtyřicet procent. Možná je i vyšší, ale část nemocnic v Maďarsku odmítá zveřejňovat statistiky.
To má změnit nový zákon připravovaný vládou.
Ke kritikům se přidala i ministryně zdravotnictví Agnes Horvathová.
Maďaři chystají reformu zdravotnictví. Čtěte ZDE
"Je nepřijatelné, že v roce 2007 máme tolik případů císařských řezů. A je nepřijatelné, že nadále nemocnice nejsou schopny poskytnout standardní péči a komfort," uvedla ministryně, která je členkou vlády socialistů premiéra Ference Gyurcsányho.
Počet císařských řezů stoupá téměř všude v Evropě, ale nikde ne tak závratně jako v Maďarsku.
WHO: Běžné je deset procent
Světová zdravotnická organiazce (WHO) uvádí, že neexistuje důvod, aby ve většině nemocnic kdekoliv na světě byl počet porodů císařským řezem vyšší než deset procent, a na klinikách, které se specializují na riziková těhotenství, patnáct procent.
V České republice podle statistik vloni rodilo císařským řezem osmnáct procent žen.