Madrid/Londýn - Již potřetí v historii vyhlásila španělská separatistická organizace ETA příměří. Oznámila, že v rámci své kampaně za nezávislost Baskicka nepovede žádné ozbrojené akce.
Není však zřejmé, zda se jedná o dočasné, nebo trvalé opatření.
ETA zaslala své prohlášení prostřednictvím videonahrávky, kterou předala britské stanici BBC. Oznámení skupiny zároveň potvrdil baskický list Gara. Naposledy vyhlásila ETA příměří v roce 2006. Španělské úřady prozatím odmítly prohlášení komentovat, není proto jisté, zda mírové rozhovory začnou, či nikoli.
"Předkládáme rovněž toto rozhodnutí mezinárodnímu společenství a vyzýváme ho, aby odpovědělo na vůli a závazek ETA a podílelo se na trvalém, spravedlivém a demokratickém řešení staletého politického boje," uvedla skupina ve videozáznamu.
Generální tajemník strany Eusko Alkartasuna (EA) Pello Urizar v sobotu podle ČTK potvrdil, že spojenec jeho formace, radikální strana Batasuna, považovaná za politické křídlo ETA, rovněž požaduje "permanentní příměří ETA pod mezinárodní kontrolou".
Organizace, kterou považuje za teroristickou nejen Madrid, ale také Evropská unie a Spojené státy, usmrtila podle agenturních zpráv za více než 40 let svého boje proti španělskému státu více než 800 lidí.
Nyní je ETA také oslabena zatčením četných vůdců ve Španělsku i ve Francii. Není vyloučeno, že opětovný pokus separatistické organizace o mírová jednání se Španělskem souvisí také s nedávným rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu. Soud dospěl k závěru, že Kosovo vyhlášením své samostatnosti a odtržením od Srbska neporušilo mezinárodní právo.
Někteří toto rozhodnutí považují za precedent, kterého využijí další separatisté. V této souvislosti byla zmiňována situace Severního Kypru, Baskicka, Náhorního Karabachu, Jižní Osetie, Kurdistánu či Podněstří.