Tragický konec dobrodružství. Američané odjeli na cestu kolem světa, v Tádžikistánu je zavraždil IS

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 8. 2018 16:03
Teroristé z Islámského státu do amerických cestovatelů najeli autem. Jay Austin a Lauren Geogheganová zemřeli 369. den své cesty.
Lauren Geogheganová a Jay Austin na fotografii z 3. března v Chorvatsku.
Lauren Geogheganová a Jay Austin na fotografii z 3. března v Chorvatsku. | Foto: Instagram.com/simplycycling

Dušanbe (Tádžikistán) - Našetřili si peníze, dali výpověď v práci a vyrazili cestovat. Jejich příběh dlouho kopíroval osudy mnoha mladých lidí, kteří se rozhodli vyměnit stereotypní život v kanceláři za zážitky.

Američan Jay Austin a jeho partnerka Lauren Geogheganová se v devětadvaceti letech po dlouhém rozmýšlení vydali loni v červenci na cestu kolem světa. A rovnou na kolech.  

Safety first, Lauren says. 🎽⛑️⛑️

Příspěvek sdílený Jay Austin (@simplycycling),

Po roce a hromadě zážitků ale přišel nečekaný konec. Nadšené cestovatele, kteří o svém dobrodružství pravidelně informovali na Instagramu a blogu, zavraždila v Tádžikistánu teroristická organizace Islámský stát (IS). 

Několikačlenná skupina radikálů zabila Jaye a Lauren 369. den jejich cesty. Najela do nich autem, když 29. července na kolech křižovali silnice ve městě Sebiston, které leží asi 80 kilometrů od metropole Dušanbe. Kromě dvou Američanů zemřel ještě cyklista z Nizozemska a Švýcarska. Další tři jezdci vyvázli se zraněními.

"Jak tragický konec inspirativní cesty. Odpočívejte v pokoji," píše se v jednom z mnoha komentářů pod poslední fotkou, kterou Američané stihli zveřejnit na svém společném Instagramu. Pro tisíce lidí byli obrovskou inspirací. O jejich příběhu nyní informoval americký deník The New York Times.

Dobrodružný pár

Byla to právě i záliba v cestování, co dvojici, která se seznámila v roce 2012, spojovalo. Než odjeli na cestu kolem světa, měli za sebou oba už řadu cestovatelských zkušeností.

Jay například projel na skútru Spojené státy, později poznával Evropu nebo Indii. Po dovolené se ale vždy musel absolvent Georgetownské univerzity vrátit do práce.

Pracoval na Federálním úřadě pro bydlení a rozvoj měst (HUD). "Na HUD jste si vždycky na konci roku mohli říct buď o vyšší výplatu, nebo o delší dovolenou. Jay si vždy vybral více volna," vzpomíná si Jayova kamarádka Ashley Ozeryová, se kterou list The New York Times hovořil. Jaye znala už od základní školy. 

Lauren v minulosti navštívila třeba Bejrút, kde se celé léto učila arabštinu. Celý semestr strávila také v Madridu. Stejně jako Jaye ji nenaplňovaly dny strávené v kanceláři, schůzky a konference. 

Před dvěma lety tak pár přišel s nápadem našetřit si peníze a odjet na kole poznávat jiné kultury. Ještě předtím absolvovali Jay a Lauren měsíční "zkušební" cestu. Na kole procestovali Island. Pak už byli stoprocentně přesvědčení, že odjedou na mnohem delší dobu.

"Dneska jsem dal výpověď v práci," napsal si Jay loni v červnu na blog. Také Lauren své zaměstnání opustila.

"Byla to ta chvíle, kdy vám váš instinkt říká, že něco není v pořádku," pamatuje si na okamžik, kdy dvojice odjela, Laurenina kamarádka Amanda Kerriganová. Z jejich cesty prý zkrátka neměla dobrý pocit.

Ani v nejčernějších snech ji ale nenapadlo, že jejich výlet skončí tak tragicky. 

Botswana, Slovinsko i Kyrgyzstán

Jay a Lauren stihli procestovat spoustu míst. Nejprve se vydali na nejjižnější cíp Jihoafrické republiky, odkud pokračovali do dalších afrických zemí - Botswany nebo Tanzanie. Pak se vrátili do méně exotických destinací, v Evropě navštívili Španělsko, Francii, Slovinsko nebo Řecko. Odtud přejeli do Turecka a dál do Asie. Do Tádžikistánu se přesunuli letos v červenci ze sousedního Kyrgyzstánu.  

Na Instagramu si často pochvalovali ochotu lidí, ať už šlo o nabídku noclehu, nebo jídla. Záchranou pro ně byla také chlazená voda, kterou jim v Botswaně nabídl kolemjdoucí, když zrovna šlapali na kolech v 35stupňových vedrech. 

Stejně tak se ale svým fanouškům svěřovali i s útrapami, které je při cestování potkaly. V Africe bojovali třeba s příliš hlubokým pískem, který jim nedovolil jet na kole. Bicykly museli táhnout. Ve Francii zase skončila Lauren na pohotovosti s ušní infekcí.

Naposledy si "postěžovali" na náročný výšlap na 4655 metrů vysoké pohoří Ak-Baital Pass v Tádžikistánu. "Tohle byl zřejmě ten nejtěžší výstup v mém životě," stojí v posledním příspěvku na Instagramu z 25. července, čtyři dny před smrtí Američanů. 

Islámský stát se k odpovědnosti za jejich vraždu sám přihlásil skrze svoji tiskovou agenturu Amak. Radikálové na cyklisty zaútočili i noži. V Tádžikistánu přitom k teroristickým útokům na civilisty dochází zřídkakdy. Při cestování do Tádžikistánu často ministerstva zahraničí varují spíše před špatnou dopravní situací nebo zdravotnickou péčí.

Video: Ženy bojovníků ISIS? Měly se jako šlechta, mohou vychovat další generaci džihádistů, říká Kutilová

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 53 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy