New York/Toronto - Severovýchod Spojených států a Kanady zasáhla v pátek a sobotu silná sněhová bouře jménem Nemo, která způsobila dopravní kalamitu a omezila letecké spoje na minimum.
Celkem je hlášeno už třináct mrtvých, desítky centimetrů napadaného sněhu, zhruba 650.000 domácností bez elektřiny.
Nejspíš nejtragičtější příběh z přírodní pohromy se odehrál v Bostonu. Jedenáctiletý chlapec se udusil kysličníkem uhelnatým, když seděl v autě s běžícím motorem, zatímco jeho otec odklízel sníh. Výfuk zakrývala sněhová závěj, takže se jedovatý plyn vracel do vozu.
Tři newyorská letiště v sobotu ráno místního času obnovila částečně provoz, ale letiště v Bostonu zůstalo uzavřeno. Zrušeno bylo asi 2200 letů, od pátku celkem 7000 letů. Provoz by se měl vracet k normálu až v neděli. Nejezdí ani vlaky, když společnost Amtrak zastavila provoz od New Yorku směrem na sever.
Sněhové bouře v USA
Březen 1993 - Podle některých odhadů až tři stovky obětí si vyžádala sněhová bouře označována jako bouře století řádící na východním pobřeží USA. Sněhové závěje dosahovaly dvoumetrové výše, tři miliony obydlí zůstalo bez elektrického proudu. Škody přesáhly šest miliard dolarů (asi 113 miliard korun).
Leden 1996 - Východní pobřeží USA zasáhla ničivá sněhová bouře, která do dějin vstoupila pod označením "Blizzard 96". Zemřelo asi 200 lidí, škody dosáhly až čtyři miliardy dolarů (75 miliard korun). V několika státech byla zcela paralyzována letecká i silniční doprava.
Leden 1998 - Chladné počasí a sněhové bouře si na východě Kanady a Spojených států vyžádaly 46 obětí. Asi čtyři miliony lidí se ocitly bez proudu.
Leden 1999 - Vlna mrazivého počasí doprovázená sněhovými bouřemi si na americkém středozápadě a v přilehlých částech Kanady vyžádala 73 obětí. Nejvíce lidí zahynulo při dopravních nehodách. Celkové škody byly vyčísleny na 400 milionů dolarů (7,5 miliardy korun).
Únor 2003 - Severovýchod Spojených států zasáhla sněhová bouře, která si vyžádala 42 obětí. Ochromeno bylo hlavní město Washington i největší americké město New York. Nejméně čtvrt milionu lidí se ocitlo bez dodávek elektrického proudu.
Leden 2007 - O život kvůli sněhovým bouřím a mrazu přišlo v devíti státech USA nejméně 65 lidí. Většina zemřela při dopravních nehodách. Uzavřena byla řada tamních silnic, škol či podniků. Letiště byla nucena rušit lety, tisíce lidí byly bez dodávek elektrického proudu.
Únor 2009 - Na 55 obětí si vyžádaly sněhové bouře a silný mráz, které zasáhly americký středozápad. Nejpostiženější byl stát Kentucky, kde bylo hlášeno 24 mrtvých.
Leden - únor 2011 - Spojené státy ochromila sněhová bouře katastrofických rozměrů. Živel téměř zastavil život ve třiceti amerických státech, nejtvrdší úder zasadil středozápadu. Na rozsáhlém území se zastavila pozemní i letecká doprava a miliony lidí se ocitlo v "domácím vězení", často bez proudu a tepla. Kalamita si vyžádala téměř 40 lidských životů a napáchala škody za miliardu dolarů.
Říjen 2011 - Asi 40 obětí si vyžádala sněhová bouře na severovýchodě USA. Asi tři miliony lidí se ocitlo bez proudu, mnoho míst z postižených států hlásilo historicky nejvyšší sněhovou pokrývku. Škody přesáhly tři miliardy dolarů (asi 57 miliard korun).
Ve státě New York ztratila 18letá řidička na zasněžené vozovce kontrolu nad autem a přejela seniora. V Connecticutu auta usmrtilo dalšího chodce a v New Yorku zahynul třiadvacetiletý muž při odklízení sněhu u domu, když jeho pluh sjel ze silnice. V Hamiltonu v kanadské provincii Ontario zemřela 80letá žena poté, co při odklízení sněhu před svým domem zkolabovala.
Vyhlášen stav nouze
Úřady v zasažených oblastech vyhlásily stav nouze a vyzvaly obyvatele, aby zůstávali doma. V bouři se automaticky odstavila jaderná elektrárna.
V Hartfordu ve státě Connecticut za sebou bouře nechala 85 centimetrů sněhu a v St. James ve státě New York 69 centimetrů. Starosta Hartfordu Pedro Segarra řekl, že musel zastavit čištění ulic, protože stroje nezvládaly příval sněhu, který přibýval tempem deset centimetrů za hodinu. "Nikdy jsem neviděl, že by napadlo tolik sněhu najednou," řekl.
Meteorologická služba očekává v Bostonu skoro metr sněhu, což by překonalo místní rekord z roku 2001 - 70,1 centimetru. Místní arcidiecéze doporučila věřícím, aby pečlivě zvážili, zda v neděli půjdou na bohoslužby.
Teplota klesá k minus třiceti
Místy na východním pobřeží poklesla teplota kvůli studenému větru až na minus 30 stupňů Celsia. Na bostonském letišti byly zaznamenány poryvy větru o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, v Cuttyhunku ve státě New York přes 130 kilometrů za hodinu.
Úřady v Massachusetts nařídily kvůli velkému příboji a zvednuté mořské hladině evakuaci několika obcí na pobřeží.
V pátek pozdě večer se bez proudu ocitla jaderná elektrárna Pilgrim v Plymouthu v Massachusetts, automatické systémy proto reaktor odpojily. "Nemělo to žádný dopad na zaměstnance elektrárny a veřejnost," uvedl tamní úřad pro jadernou bezpečnost.
Na východním pobřeží zůstalo 650.000 domácností a firem bez elektřiny. Sníh poničil vedení především ve státě Massachusetts. Na 180.000 výpadků hlásí Rhode Island a asi 35.000 Connecticut.
Silné sněžení zasáhlo oblast, kde žije na 25 milionů lidí, na úvod víkendu, takže je šance, že se podaří silničářům do pondělí silnice aspoň zčásti zprovoznit. Nyní však úřady vyzývají obyvatele, aby zůstali doma. "Podmínky pro cestování zůstávají krajně riskantní, ne-li nemožné," uvedla meteorologická služba.